Czy można jeździć Mercedesem bez dodatkowego akumulatora?

Mercedes-Benz jest popularny dzięki swojej zaawansowanej inżynierii i technologii. Na przykład modele Mercedesa wyposażone są w dwa akumulatory: główny i pomocniczy. Ale czy można jeździć Mercedesem bez akumulatora pomocniczego?

Tak i nie. Tak, można jeździć Mercedesem bez akumulatora pomocniczego, ponieważ posiada on dwa akumulatory. Pierwszy akumulator pomaga w napędzaniu samochodu, a drugi zasila akcesoria. Nie jest jednak dobrze jeździć samochodem bez akumulatora pomocniczego, ponieważ nie wiadomo, jak zareaguje.

Jeśli uruchomisz samochód bez akumulatora pomocniczego lub jeśli akumulator jest uszkodzony, zobaczysz migający komunikat błędu komputera pokładowego o treści „usterka akumulatora pomocniczego” lub komunikat ostrzegawczy „zatrzymaj pojazd, przełącz na P, pozostaw silnik włączony”. Kod błędu zniknie dopiero po zainstalowaniu akumulatora pomocniczego lub wymianie wadliwie działającego.

Gdzie w Mercedesie znajduje się akumulator pomocniczy?

W zależności od marki i modelu Mercedesa, akumulator pomocniczy znajduje się w różnych miejscach. Do głównych miejsc należą jednak: pod siedzeniem pasażera, w bagażniku, we wnęce silnika po stronie pasażera oraz za siedzeniem kierowcy.

W Klasie E W211 akumulator pomocniczy znajduje się we wnęce silnika po stronie pasażera. W modelach SK i SL akumulator pomocniczy znajduje się za fotelem kierowcy, natomiast w modelach ML, R i GL akumulator znajduje się pod fotelem pasażera.

Do czego służy akumulator pomocniczy?

Akumulator pomocniczy spełnia wiele zadań. W niektórych systemach samochodowych może być wykorzystywany jako zabezpieczenie, które w razie potrzeby wspomaga główny akumulator. Jednak większość akumulatorów pomocniczych przez cały czas dostarcza napięcie do poszczególnych akcesoriów.

Akumulator pomocniczy w modelach Mercedes-Benz jest wykorzystywany do zasilania niektórych urządzeń elektronicznych. Jeśli więc w Twoim samochodzie zabraknie akumulatora pomocniczego, nadal możesz nim jeździć, ale niektóre akcesoria nie będą działać. Poza tym funkcje akumulatora pomocniczego różnią się w zależności od modelu Mercedesa.

  Czy felgi Mercedesa pasują do BMW?

W niektórych modelach akumulator pomocniczy jest przeznaczony do obsługi selektora zmiany biegów, gdy samochód umiera. W innych modelach akumulator ten może zasilać dodatkowe akcesoria, takie jak podgrzewane fotele, czujniki, funkcje stop/start, radio, COMAND, różne radary i wiele innych.

Które modele Mercedesa są wyposażone w akumulator pomocniczy?

Istnieje kilka modeli Mercedesa, które nie tylko są wyposażone w akumulator pomocniczy, ale także zazwyczaj są dotknięte awarią akumulatora pomocniczego. Niektóre z tych modeli obejmują:

  • Mercedes-Benz Klasy A (W176, W177, CLA W117, CLS W218, C257)
  • Mercedes-Benz Klasy B (W246, W247)
  • Mercedes-Benz Klasy C (W204, W205, S204, S205, C205)
  • Mercedes-Benz Klasy E (W211, S211, W212, A207, S212, GL X166, C207, ML W166, W213, C238, S213)
  • Mercedes-Benz Sprinters (W906 Vito, W639, W447)
  • Mercedes-Benz GLC-Class (X253, C253)
  • Mercedes-Benz Klasy G (W463, G500, G55, G63 AMG)
    Należy pamiętać, że wszystkie te modele Mercedesa wyposażone są w mini akumulator pomocniczy, który w zależności od modelu samochodu znajduje się pod maską, w schowku na oponę zapasową lub na desce rozdzielczej. Sprawdź więc najpierw te miejsca, zanim będziesz mógł potwierdzić, czy masz akumulator pomocniczy czy wtórny.

FAQ

### Czy mogę jeździć samochodem z niesprawnym akumulatorem dodatkowym?
Oczywiście mogą Państwo jeździć swoim Mercedesem nawet z niesprawnym lub wadliwie działającym akumulatorem dodatkowym. Wynika to z faktu, że Mercedes posiada dwa akumulatory, z których głównym jest ten służący do zasilania pojazdu. Nawet jeśli nie będą mogli Państwo korzystać z funkcji takich jak start/stop, to i tak będą mogli Państwo prowadzić swój samochód.

  Który Mercedes jest najlepszy na gaz?

Czy możliwe jest doładowanie akumulatora pomocniczego?

Tak, jest to możliwe. Akumulator pomocniczy Mercedes-Benz jest akumulatorem o napięciu 12 V i pojemności 1,2 Ah. Dlatego alternator ładuje ten akumulator, gdy silnik pracuje. Jeśli jednak napięcie akumulatora pomocniczego nadmiernie spadnie, alternator przestanie go ładować, a na tablicy rozdzielczej pojawi się znak ostrzegawczy akumulatora pomocniczego.

Nawet jeśli pojawi się znak ostrzegawczy, można nadal ładować akumulator, jeśli jest nadal dobry. Jedynym wyzwaniem jest to, że będziesz musiał wyjąć akumulator i naładować go za pomocą inteligentnej ładowarki i ponownie zainstalować, gdy będzie pełny.

Poza tym, jeśli bateria pomocnicza jest sprawna, ale nie można jej naładować, może to być znak, że główna bateria nie jest jeszcze pełna. Aby naładować akumulator pomocniczy, główny akumulator musi być w pełni naładowany, zanim energia zostanie dostarczona do akumulatora pomocniczego. Dlatego, jeśli akumulator główny ma niższe napięcie niż zwykle, akumulator pomocniczy nie będzie się ładował.

Jak długo wytrzymuje akumulator pomocniczy Mercedesa?

Akumulator pomocniczy może działać długo, jeśli jest właściwie konserwowany. Jeśli dobrze zadbasz o ten akumulator, spodziewaj się, że będzie on gdzieś od 18 miesięcy do 3 lat życia z pomocniczego akumulatora 12 V. Może on nawet trwać dłużej, w zależności od tego, jak często go używasz.

Jaka jest różnica między akumulatorem dodatkowym a pomocniczym?

Ludzie zazwyczaj mylą te akumulatory jako jedno i to samo. Są to jednak dwa różne rodzaje akumulatorów. Akumulator wtórny służy do zasilania wielu urządzeń elektronicznych, natomiast akumulator pomocniczy jest zazwyczaj wykorzystywany jako zapasowy do zasilania elektronicznego shiftera w przypadku śmierci akumulatora głównego.

  Który Mercedes ma trzeci rząd siedzeń?

Dlatego zanim założysz, że Twój Mercedes-Benz ma akumulator pomocniczy, sprawdź, czy ma on akumulator wtórny lub pomocniczy. Zwykle różnią się one w zależności od modelu Mercedesa. Poza tym nie chcą Państwo przecież zainstalować w swoim samochodzie niewłaściwego akumulatora.

Ile kosztuje akumulator pomocniczy?

Średni koszt akumulatora pomocniczego w Mercedesie wynosi od 200 do 300 dolarów. A jeśli akumulator jest wymieniany u dealera Mercedesa, koszt robocizny będzie się wahał od 50 do 100 dolarów. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić trochę gotówki, możesz kupić nowy akumulator pomocniczy i wymienić go samodzielnie.

Bottom line

Tak więc, jeśli nadal zastanawiasz się, czy możesz jeździć Mercedesem-Benz bez akumulatora pomocniczego – tak, możesz. Nie jest to jednak zalecane, ponieważ nie jest to bezpieczne. Głównym powodem, dla którego nie powinno się jeździć Mercedesem bez dodatkowego akumulatora jest to, że nie wiadomo, jak zareaguje.

Poza tym, niektóre funkcje, które są zasilane z akumulatora pomocniczego mogą być pomocne w płynnej pracy samochodu, dlatego ich niedostępność może spowodować kłopoty lub niewygodną jazdę.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z