Czy można samemu wymienić olej w Mercedesie?

Mercedes jest jednym z najdroższych samochodów do naprawy i utrzymania. W związku z tym niektórzy ludzie wolą samodzielnie wykonywać niektóre czynności serwisowe. Ale czy można samodzielnie wymienić olej w Mercedesie?

Tak, można. Wymiana oleju w Mercedesie jest prosta pod warunkiem, że dysponują Państwo odpowiednimi narzędziami i produktami. Należy jednak wiedzieć, że samodzielna wymiana oleju może spowodować utratę gwarancji. Niemniej jednak, jest to bardzo przystępne cenowo, ponieważ zwykła wymiana oleju w Mercedesie u dealera może kosztować co najmniej 200 dolarów.

Narzędzia potrzebne do prawidłowej wymiany oleju w Mercedesie

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną wymianę oleju w Mercedesie, będziesz musiał użyć tego samego oleju i filtra, które są używane przez dealerów Mercedes-Benz. Mercedes zaleca w pełni syntetyczny olej Mobil1 European Car 0W-40. Niemniej jednak, można użyć oleju innej marki, pod warunkiem, że jest to olej w pełni syntetyczny.

Oprócz zakupu odpowiedniego oleju, należy wiedzieć, ile kwarcu potrzeba do pracy silnika. Na przykład, Mercedes E320 jest silnikiem 6-cylindrowym, co oznacza, że potrzebuje 7 kwarców oleju Mobil1 full synthetic. Oprócz wyboru odpowiedniego oleju, należy również wybrać wysokiej jakości filtr oleju.

Mercedes-Benz zaleca filtr oleju z włókniny. Filtr ten jest bardziej wytrzymały niż inne rodzaje filtrów oleju dostępne na rynku. Zapewni Ci co najmniej 10 000 mil, co jest doskonałym wynikiem. Oprócz posiadania odpowiedniego oleju i filtra oleju potrzebne są także inne narzędzia, które pomogą Ci otworzyć maskę i wymienić olej.

  Czy Mercedesy potrzebują specjalnego oleju?

Niektóre z narzędzi, które będą potrzebne do wykonania tej pracy to klucz 13 mm lub nasadka, klucz do filtra oleju 74 mm dla Mercedes-Benz z grzechotką 3/8 cala, podstawki podnośnikowe z fantastyczną oceną i miseczka spustowa oleju, która mieści do 8 plus kwarc.

Procedure for changing the oil in Mercedes yourself

### Otwórz maskę
Pierwszym krokiem jest otwarcie maski, aby można było uzyskać dostęp do filtra oleju. Aby otworzyć maskę, trzeba będzie pociągnąć za zwolnienie maski wewnątrz samochodu. Pull-on uchwyt po stronie kierowcy samochodu, aż usłyszysz zwolnienie maski.

Teraz można otworzyć maskę od zewnątrz, pociągając za trójkątny zatrzask maski.

Podnieść samochód z ziemi

Następnie należy podnieść samochód z ziemi za pomocą podnośnika samochodowego, który jest dostarczany wraz z nim. Zawsze należy upewnić się, że samochód jest zaparkowany na płaskiej powierzchni i dodać podpórkę podnośnika dla wsparcia.

Zdjąć osłonę przeciwbryzgową

Używając klucza 8 mm, zdjąć osłonę przeciwbryzgową, która jest czarnym plastikiem pod silnikiem. Zazwyczaj jest ona zamocowana za pomocą około 4 do 6 śrub, w zależności od modelu Benz.

Spuścić cały olej

Gdy skończysz zdejmować osłonę przeciwbryzgową, pozbądź się korka spustowego oleju. Do tej czynności potrzebny będzie klucz 13 mm, aby przekręcić śrubę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po poluzowaniu śruby, pozwól olejowi spływać przez około 10 minut.

Zdjąć część pokrywy silnika

Następnie należy zdjąć przednią część pokrywy silnika. Dodatkowo zdjąć plastikową osłonę, po prostu pociągając ją do góry i odsuwając.

  Który SUV Mercedesa jest najbardziej niezawodny?

Pozbyć się filtra oleju

Weź narzędzie do filtra oleju i wyjmij zużyty filtr oleju. Wyciągnij delikatnie filtr oleju i pamiętaj o wymianie gumowych o-ringów.

Założyć nowy filtr oleju

Gdy skończysz usuwać zużyty filtr oleju, wymień go na nowy filtr oleju. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby widoczna była tylko jedna z czarnych linii, a nie obie. Poza tym przy wymianie filtra oleju należy zawsze wymieniać pierścienie uszczelniające O-ring. Dokręcić filtr za pomocą klucza dynamometrycznego.

Zamontować korek spustowy oleju

Jeśli mają Państwo nowy korek spustowy oleju, należy go zastąpić starym. Poza tym do dokręcenia korka spustowego należy użyć klucza dynamometrycznego.

Dolać nowy olej

Wlać odpowiednią ilość oleju i sprawdzić jego poziom. Następnie należy odstawić samochód na równej powierzchni na około 15 minut, po czym ponownie sprawdzić poziom oleju. Niedopuszczalne jest przepełnienie lub niedopełnienie oleju. Dolej oleju, jeśli jest go mniej i zredukuj, jeśli jest go więcej.

Zresetować przypomnienie o przeglądzie w Państwa Mercedesie

Zdjąć pokrywę silnika i wyjąć podnośnik samochodowy. Upewnij się, że poziom oleju znajduje się w minimalnym i maksymalnym zakresie. Na koniec zresetuj przypomnienie o przeglądzie. Sprawdź to w instrukcji obsługi samochodu.

FAQ

### Czy trzeba jechać do dealera Mercedes-Benz, aby wymienić olej?
Nie, nie trzeba. Mogą Państwo odwiedzić niezależnego mechanika z odpowiednimi narzędziami lub dokonać wymiany oleju samodzielnie. Mimo to udanie się do dealera ma pewne zalety, ponieważ wykonuje on dodatkowe usługi, a Państwo nigdy nie tracą gwarancji.

  Czy Mercedesa można serwisować w dowolnym miejscu?

Dlaczego wymiana oleju w Mercedesie jest tak droga?

Głównym powodem, dla którego wymiana oleju w Mercedesie jest tak droga, są większe pojemności oleju. Poza tym Mercedes zaleca stosowanie oleju w pełni syntetycznego, który należy do najdroższych. Ponadto, dealerzy Mercedesa pobierają wysokie opłaty za wymianę oleju w porównaniu z innymi markami samochodów.

Dlaczego nie powinniście Państwo sami wymieniać oleju?

Głównym powodem, dla którego nie należy samodzielnie wymieniać oleju w Mercedesie jest to, że można popełnić kosztowny błąd. Prosty błąd, taki jak niedostateczne dokręcenie śrub, może spowodować wyciek, który może uszkodzić silnik i doprowadzić do kosztownych napraw. Poza tym, spowoduje to również utratę gwarancji.

Wniosek

Teraz, gdy już wiesz, jaką procedurę należy zastosować, aby dokonać wymiany oleju w swoim Mercedesie-Benz, nie musisz wydawać dużo pieniędzy u dealera, chyba że obawiasz się utraty gwarancji. Jeśli jednak używasz odpowiednich narzędzi i produktów oraz postępujesz zgodnie z procedurą, nic nie pójdzie źle.

Samodzielna wymiana oleju pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas, które można by spędzić w salonie Mercedesa. Jeśli jednak nie są Państwo wystarczająco pewni siebie, aby samodzielnie dokonać wymiany oleju, należy udać się do najbliższego salonu Mercedesa w celu dokonania wymiany oleju.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z