Czy można zmienić rozmiar kół w samochodzie?

Tak, możesz zmienić rozmiar kół w swoim samochodzie, ale jest kilka zastrzeżeń. Różne rozmiary kół wymagają, aby zmienić opony, jak również. Wszystko to oznacza, że Twój samochód będzie się czuł inaczej w zależności od tego, jaki rozmiar kół i opon wybierzesz.

Wydajność, lżejsze i średniej wielkości zestaw kół działa najlepiej, ponieważ każdy dodatkowy ciężar na oponach będzie zwiększenie masy nieresorowanej, która negatywnie wpływa na wydajność. Ponadto, większe koła również wpływ na przyspieszenie, zwłaszcza tak, jeśli samochód nie jest prawidłowo dostrojony po tym.

Z punktu widzenia komfortu, mniejsze koła i większe opony są prawie zawsze lepszą opcją, ponieważ jest więcej opon, aby wchłonąć wszystkie nierówności. Jednak wiele współczesnych luksusowych samochodów wysokiej klasy używa 20-calowych + koła, zachowując przy tym komfortową jazdę.

Wydajność jest również aspektem, o który musisz się martwić, ponieważ większe rozmiary kół mogą czasami negatywnie wpływać na wydajność paliwa. Wreszcie, zawsze ważne jest, aby porozmawiać z firmą ubezpieczeniową zanim zdecydujesz się na zmianę kół, ponieważ może to również wpłynąć na Twoją polisę ubezpieczeniową.

Osiągi – typy i rozmiary kół i opon

Powodem, dla którego ludzie mają tendencję do zmiany rozmiaru kół jest to, że lepiej wyglądają, ale wiele osób robi to również po to, aby poprawić osiągi. Nawet jeśli większe koła mogą negatywnie wpłynąć na przyczepność boczną i ogólną trakcję, typ kół i opon, na które się zdecydujesz, może zmienić to na lepsze.

Na przykład, w samochodach o najwyższych osiągach stosuje się obecnie koła z magnezu lub włókna węglowego. Te typy kół są zazwyczaj najlżejsze, co sprawia, że samochód jest bardziej zwrotny i przyjemniejszy w prowadzeniu. Koła z włókna węglowego w połączeniu z węglowo-ceramicznych hamulców zazwyczaj oferują najwyższe referencje wydajności.

  Najlepszy samochód dla osób z problemami z kolanami

Dzieje się tak, ponieważ masa nieresorowana ma tendencję do znacznego spadku, a różnica między masą nieresorowaną a masą regularną jest znaczna. Ponieważ elementy te mają tendencję do obracania się, różnica w masie stanowi ogromną różnicę w osiągach, ponieważ masa zmienia się podczas obrotu.

Jeśli chodzi o opony wyczynowe, są one zazwyczaj produkowane na ciepłą i suchą pogodę, co oznacza, że nie są najlepsze, jeśli chodzi o lód i śliskie warunki.

Komfort – implikacje wyboru większych kół

Większość producentów samochodów w dzisiejszych czasach spędza mnóstwo czasu na testowaniu i ulepszaniu swoich samochodów do najwyższego poziomu, aby być konkurencyjnym i odnosić sukcesy. Oznacza to, że producenci ci wiedzą co nieco o tym, jaki rozmiar kół pasuje do danego modelu w określonych okolicznościach.

Jako takie, to zawsze jest dobry pomysł, aby nie zmieniać rozmiar koła, jeśli lubisz sposób twój samochód prowadzi, ale jeśli zdecydujesz się to zrobić, upewnij się, aby zrobić to dobrze. Jak wspomniano wcześniej, większe koła negatywnie wpływają na komfort jazdy, ponieważ opona ma mniejszą powierzchnię do pokonywania nierówności.

Nawet jeśli jest kilku producentów, którzy są w stanie osiągnąć imponujący poziom komfortu używając 20+ calowych kół i opon, to dlatego, że to oni budują te samochody i byli w stanie odpowiednio dostroić samochód, aby poradził sobie z większymi rozmiarami kół.

Wydajność, bezpieczeństwo i ubezpieczenie – często pomijane czynniki

Jeśli poszukasz w Internecie informacji o tym, jak różne rozmiary kół wpływają na wydajność, prawdopodobnie natkniesz się na wiele filmów i artykułów mówiących o tym, że większe koła negatywnie wpływają na wydajność.

  Jaki mały SUV ma najwięcej koni mechanicznych?

Może tak być, jeśli Twój pojazd był pierwotnie wyposażony w znacznie mniejsze koła, ale w większości przypadków różnice nie są tak przesadzone, jak się wydaje. Może jeśli uaktualnić z 15 „do 19” koła masz zamiar zauważyć różnicę, jeśli tylko uaktualnić cal lub dwa, różnice są nieistotne.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zawsze wybieraj koła i opony, które są zgodne ze wszystkimi przepisami określonymi przez organy regulacyjne i z wszystkimi zaleceniami producenta. Bezpieczeństwo nie jest czymś oczywistym, niezależnie od tego, jak dobrze coś wygląda.

Na koniec, zawsze konsultuj się z firmą ubezpieczeniową, ponieważ różne rozmiary kół mogą mieć wpływ na Twoją polisę ubezpieczeniową. Jest to powszechne w krajach o fatalnej jakości dróg, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo uszkodzenia samochodu.

Dział FAQ

Co jeszcze muszę zmienić, gdy chcę zmienić rozmiar kół?

Oczywiście konieczna jest również zmiana opon. Większe opony zazwyczaj kosztują więcej w porównaniu z oponami o mniejszej średnicy, a czasami mogą być trudniejsze do znalezienia, ponieważ nie są tak powszechne jak koła o mniejszej średnicy.

W związku z tym trzeba się upewnić, że szerokość, profil i indeks prędkości opon są takie same. Poza tym, czasami trzeba będzie dostroić system zawieszenia samochodu, aby poradzić sobie z różnymi rozmiarami kół. Większe koła mogą również wpłynąć na wskazania prędkościomierza i licznika kilometrów, dlatego warto skontaktować się z mechanikiem, aby uzyskać odpowiednie instrukcje.

Jakie są konsekwencje opon o podwyższonych osiągach?

Opony o podwyższonych osiągach kosztują więcej pieniędzy, są trudniej dostępne i zazwyczaj nie wytrzymują tak długo jak „zwykłe” opony. Niektórzy producenci, tacy jak Michelin, oferują wiele różnych typów opon o wysokich osiągach, niektóre z nich są bardziej zorientowane na osiągi, inne są głównie dostosowane do komfortu i ciszy ze sportowym zacięciem.

  Jaki samochód jest najlepszy do przewożenia kajaków?

Opony o wysokich osiągach mają sens tylko w przypadku jazdy po torze, ponieważ są one funkcjonalne tylko wtedy, gdy są rozgrzane do wysokiej temperatury. Oznacza to również, że opony te mogą być niebezpieczne w zimie, ponieważ nie są przystosowane do jazdy po śliskiej nawierzchni.

Czy powinienem zmienić rozmiar kół, czy nie?

Jeśli chcą Państwo zmienić rozmiar swoich kół, należy zrobić to prawidłowo. Oznacza to, że powinni Państwo skontaktować się ze swoim dealerem w celu uzyskania dalszych informacji na temat Państwa samochodu i rodzajów opon, które są przeznaczone dla danego typu samochodu. Zawsze pamiętaj, aby skontaktować się z ubezpieczycielem przed podjęciem jakichkolwiek działań, ponieważ może to być szkodliwe dla Twojej polisy ubezpieczeniowej.

Wreszcie, być wybredny przy wyborze kół, jak nie wszystkie koła są wykonane równe. Istnieje wiele licencjonowanych kół repliki tam i tanie koła knock-off, które czasami mogą być nawet niebezpieczne. Nigdy nie skąpić przy wyborze nowych opon, jak to jest jeszcze ważniejsze.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z