Czy mycie samochodu myjką ciśnieniową jest bezpieczne?

Mycie samochodu myjką ciśnieniową nie jest niczym nowym, ponieważ wielu detailerów amatorów i profesjonalnych firm używa myjek na co dzień. Wciąż jednak nie jest jasne, na ile korzystne jest mycie samochodu myjką ciśnieniową, ponieważ wywiera ona duże ciśnienie, które może potencjalnie uszkodzić wiele powierzchni.

W związku z tym, jeśli masz dostęp do myjki ciśnieniowej, która nie przekracza maksymalnie 2000PSI, powinieneś być bezpieczny, aby umyć samochód z nim. Z drugiej strony, jeśli myjka ciśnieniowa przekracza 2000PSI, najprawdopodobniej spowodujesz uszkodzenie farby.

Istnieje również kilka dodatkowych czynników, które należy rozważyć, takich jak miękkość wody, rodzaj dyszy używasz, konkretne elementy wykończeniowe samochodu, a jeśli używasz elektrycznego lub spalinowego myjki ciśnieniowej.

Wreszcie, istnieje kilka korzyści z korzystania z myjki ciśnieniowej do mycia samochodu, takich jak wydajność czasowa, ogólna łatwość użytkowania i mniej szorowania. Z drugiej strony, mycie samochodu pod ciśnieniem wiąże się również z kilkoma wadami, takimi jak nieznajomość właściwego ciśnienia, a nawet konieczność użycia myjki ciśnieniowej.

Specyficzne czynniki, które musisz wziąć pod uwagę

Wierzcie lub nie, ale woda różni się znacznie pod względem miękkości. Oznacza to, że niektóre rodzaje wody są bardziej miękkie od innych, a więc mniej prawdopodobne jest, że uszkodzą Twój samochód. Ilość wapnia w wodzie decyduje o tym, jak dużo piany mydlanej może się utworzyć. Jeśli woda jest bogata w wapń, piana z mydła jest bardziej prawdopodobne, aby zebrać się, co czyni go bardziej lub mniej skuteczne.

Temperatura wody jest również ważnym czynnikiem, ponieważ gorąca woda lepiej radzi sobie z rozkładaniem wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jednak prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem do rozważenia jest rodzaj dyszy używasz, ponieważ niektóre dysze są zobowiązane do uszkodzenia samochodu, nawet jeśli PSI wody jest daleko od 2000 PSI.

  Najlepsze samochody elektryczne dla wysokich kierowców

Tak zwane dysze „zero stopni” strzelają wodą w cienkiej małej linii, co oznacza, że to znacznie zwiększa PSI. Dysze „15 stopni” są nieco łagodniejsze, ale nadal zbyt agresywne dla większości powierzchni samochodowych. Wszystko powyżej 15 stopni nadaje się do czyszczenia wszystkich typów paneli samochodowych. Należy jednak zachować ostrożność przy czyszczeniu plastikowych elementów wykończeniowych.

Korzyści z używania myjki ciśnieniowej do mycia samochodu

Jak już wcześniej wspomniano, użycie myjki ciśnieniowej do umycia samochodu skraca czas potrzebny na jego całkowite umycie. Jeśli jesteś właścicielem dużego pojazdu, takiego jak duży sedan lub siedmiomiejscowy SUV, to użycie myjki ciśnieniowej robi ogromną różnicę, ponieważ samochody takie jak te są zbyt duże dla zwykłych węży.

Ponadto, czyszczenie określonych rodzajów zabrudzeń jest prawie niemożliwe przy użyciu zwykłego węża. Należą do nich zapieczone zanieczyszczenia, takie jak rozbryzgi owadów wystawione na działanie słońca, ptasie kupy, lepkie liście i tak dalej. Używając myjki ciśnieniowej jesteś w stanie skutecznie usunąć je w mgnieniu oka.

Wszystko to oznacza, że będziesz szorować samochód znacznie mniej. To jest właśnie główna zaleta myjki ciśnieniowej, dzięki niej wszystko staje się łatwe i efektywne czasowo.

Wady używania myjki ciśnieniowej do mycia samochodu

Jednak używanie myjki ciśnieniowej do mycia samochodu ma również swój własny zestaw wad, takich jak wspomniana wcześniej możliwość spowodowania wszelkiego rodzaju uszkodzeń lakieru. Nawet jeśli PSI wody jest nawet około 2000PSI i używasz dysz zwiększających PSI, prawdopodobnie uszkodzisz swój samochód.

  Jakie są najlepsze używane samochody pod względem bezpieczeństwa i niezawodności?

Co więcej, jeśli trzymasz dyszę zbyt blisko samochodu, również masz większe szanse na jego uszkodzenie. Czasami nie ma sensu myć wysokiej klasy samochodu myjką ciśnieniową, ponieważ samochody takie jak te są zazwyczaj garażowane, zwłaszcza jeśli nie są to samochody codziennego użytku.

Wreszcie, niektóre stany, takie jak Kalifornia, będą nawet karać grzywną za mycie ciśnieniowe samochodu na podjeździe, ponieważ w tych stanach obowiązują surowe przepisy dotyczące zużycia wody. Oznacza to, że można nawet zostać ukaranym grzywną w wysokości ponad 500 dolarów, jeśli myjesz samochód pod ciśnieniem na swoim podjeździe.

Sekcja FAQ

Jaka jest różnica pomiędzy myjką ciśnieniową zasilaną gazem/dieslem a elektryczną?

Myjki ciśnieniowe napędzane silnikami spalinowymi są przeznaczone wyłącznie do celów przemysłowych. Oznacza to, że tego typu myjki są przeznaczone do poważniejszego czyszczenia, co sprawia, że są zbyteczne do mycia samochodów. Większość myjek ciśnieniowych na gaz i olej napędowy z łatwością przekracza ciśnienie 5000PSI, co jest wystarczające, aby spowodować wiele uszkodzeń samochodu.
Myjnie elektryczne są bardziej wydajne, cichsze i oferują więcej regulacji, jeśli chodzi o PSI. Są one lepsze dla środowiska i tańsze w użyciu. Są one wykonane do użytku domowego, co oznacza, że większość z nich jest najlepsza, jeśli chcesz umyć samochód pod ciśnieniem.

Ile kosztuje elektryczna myjka ciśnieniowa?

Średni koszt myjki ciśnieniowej w dzisiejszych czasach wynosi około 250 dolarów i obejmuje zarówno myjki do użytku domowego, jak i przemysłowego. Przemysłowe myjki ciśnieniowe zasilane benzyną lub olejem napędowym są najdroższe, ponieważ zazwyczaj mają największą moc.

  Czy pojazdy hybrydowe są bezpieczne?

Myjki ciśnieniowe zasilane bateryjnie można mieć za mniej niż 190 dolarów, natomiast standardowe myjki elektryczne kosztują około 170 dolarów. Ceny myjek ciśnieniowych różnią się znacząco w zależności od tego, jak bardzo są one zaawansowane i ile PSI oferują.

Czy lepiej myć samochód ręcznie, czy używać myjki ciśnieniowej?

Nawet jeśli można użyć myjki ciśnieniowej do mycia samochodu, to najlepiej, jeśli trzymać się starej dobrej metody podwójnego wiadra do mycia rąk, ponieważ ta metoda jest zdecydowanie najlepsza, jeśli chcesz być w 100% pewien, że nie zamierzasz uszkodzić farby.

Nawet jeśli metoda double-bucket trwa znacznie dłużej w porównaniu do po prostu mycie pod ciśnieniem samochodu, oferuje lepsze właściwości czyszczące, co oznacza, że Twój samochód będzie korzystać z dobrego starego mycia ręcznego. Automatyczne myjnie są również opcją w szczyptę, ale są one również znane, aby czasami spowodować uszkodzenie, więc najlepiej jest unikać ich, jeśli nie jest to konieczne.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z