Czy na emeryturze lepiej kupić czy wziąć samochód w leasing?

Istnieją znaczące plusy i minusy kupna lub leasingu samochodu, zwłaszcza jeśli jesteś na emeryturze. Niektórzy mówią, że lepiej jest po prostu kupić go na własność, więc masz jasne poczucie swoich finansów długoterminowych i że jesteś 100% właścicielem samochodu.

Inni wolą wziąć samochód w leasing, zapłacić miesięczną ratę i cieszyć się resztą pieniędzy na inne rzeczy. Z leasingu, jesteś prawie zawsze w stanie sobie pozwolić na lepszy samochód, a jeśli to jest punkt zakupu nowego samochodu, leasing powinien być drogą do zrobienia.

Poza tym, leasing ma kilka zalet związanych z wiekiem, które są korzystne dla emerytów. Na przykład, jeśli po przejściu na emeryturę nadal pracujesz na pół etatu, możesz skorzystać z różnych odliczeń od podatku dochodowego.

Korzyści i wady leasingu lub zakupu samochodu na własność zależą również od sposobu, w jaki zazwyczaj korzystasz z samochodu. Jeśli zamierzasz używać go głównie do jazdy na długich dystansach, potencjalne ograniczenia przebiegu związane z leasingiem mogą skłonić cię do zakupu samochodu na własność.

Korzyści z leasingu

Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić gotówką za samochód, który chcesz mieć, leasing wydaje się lepszą opcją. Miesięczne raty i ogólne wydatki na samochód powinny być niższe, jeśli samochód jest kupiony rozsądnie. Leasing można zrobić z nie wszystko, że dużo pieniędzy, a to jest coś, czego nie można zrobić przy zakupie outright.

Inną wielką korzyścią leasingu dla obywateli jest możliwość odejścia od leasingu znacznie łatwiejsze w porównaniu do finansowania lub zakupu outright. Życie jest nieoczekiwane i istnieje wiele przykładów, kiedy czyjeś potrzeby się zmieniają i po prostu potrzebują innego samochodu.

  Czy samochody hybrydowe są dobre do jazdy po górach?

Jako senior, niższe wydatki z kieszeni są ważne. A umowa leasingu zazwyczaj obejmuje wiele różnych oczekiwanych i nieoczekiwanych wydatków, takich jak gwarancje, oferty serwisowe. Czasami nie trzeba nawet płacić za nowy komplet opon.

Z umów leasingowych łatwo jest się wycofać, o czym należy pamiętać. Nikt z nas nie jest nieśmiertelny, nawet jeśli nie powinniśmy o tym myśleć, jeśli wybierzesz ofertę finansowania, na przykład, gdy nadejdzie twój koniec, wartość samochodu może być niższa niż saldo zadłużenia, a to może pozostawić twoich spadkobierców z deficytem.

Korzyści z zakupu bezwarunkowego

Korzyści z zakupu samochodu na własność są o wiele bardziej oczywiste w porównaniu z leasingiem lub finansowaniem. Jesteś właścicielem samochodu i możesz z nim zrobić, co tylko chcesz. I to jest coś, co starsi ludzie doceniają bardziej w porównaniu do młodszych pokoleń.

Uczucie posiadania własnego samochodu w 100% jest cenne dla niektórych, i naprawdę łatwo zrozumieć dlaczego. Nie masz żadnych ograniczeń dotyczących przebiegu, a w przypadku uszkodzenia lub zarysowania samochodu możesz go naprawić lub zostawić. W przypadku samochodu w leasingu nie ma takich dóbr.

Jeśli ktoś nagle traci zdolność do prowadzenia samochodu, sprzedaż samochodu jest zazwyczaj łatwiejszym i bardziej opłacalnym sposobem na pozbycie się samochodu w porównaniu do wcześniejszego zakończenia leasingu. A posiadanie zdolności do zachowania pewnej wartości po sprzedaży jest niezbędne.

Wszystko zależy od konkretnej umowy leasingowej i tego, jak ty i firma leasingowa zgadzacie się przejść przez ewentualny leasing. Zarówno kupno, jak i leasing mają swoje wady i zalety, ale wygląda na to, że najwięcej korzyści można odnieść z dobrej umowy leasingowej.

  Jaka jest żywotność samochodu hybrydowego?

Używany czy nowy samochód

Sposób nabycia nowego samochodu zależy w dużej mierze od tego, o jakim samochodzie mowa. Jeśli kupujesz samochód na własność, zakup używanego samochodu jest generalnie lepszym pomysłem. Jeśli chcesz mieć zupełnie nowy samochód, preferowanym sposobem jest leasing, zwłaszcza jeśli samochód jest mocno amortyzowany.

Amortyzacja to procentowa utrata wartości samochodu po określonym czasie, zwykle 3 lub 5 lat po zakupie. Samochody regularnie tracą do 50% wartości po 3 latach, a amortyzacja po prostu nie ustaje, gdy nabija się kilometry.

Przy tak ogromnej utracie wartości, możliwość wzięcia pod uwagę amortyzacji przy zakupie nowego samochodu jest niezbędna, a to nie jest coś, co można zrobić z bezpośrednim zakupem, tylko z konkretnych ofert leasingowych lub finansowych.

Ale jeśli jesteś zainteresowany używanym samochodem, który został już trafiony ze znaczną częścią amortyzacji, zwłaszcza certyfikowany samochód z gwarancją, kupując go outright może wydawać się lepszą decyzją finansową, ale tylko po rozważeniu wszystkich możliwych ofert leasingowych.

Sekcja FAQ

Jakie samochody są najlepsze dla seniorów?

Samochody przyjazne seniorom zazwyczaj oferują podniesioną pozycję za kierownicą, ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie, a także wiele intuicyjnych i łatwych do zrozumienia funkcji wnętrza i rozwiązań technologicznych. Samochody przyjazne seniorom są wygodne, miękkie i oferują fotele, które można łatwo regulować i które są przyjazne dla kręgosłupa.

Samochody tego typu są zazwyczaj wyposażone w skrzynię automatyczną, ponieważ manualna skrzynia biegów nie jest w stanie wykorzystać wszystkich najnowszych funkcji bezpieczeństwa i komfortu, takich jak automatyczne hamowanie, adaptacyjny tempomat czy systemy wspomagające parkowanie z pilotem.

  Jakie są najlepsze sedany pod względem bezpieczeństwa i niezawodności?

Jakich samochodów powinni unikać seniorzy?

Nisko zawieszone, sztywne, niewygodne i głośne supersamochody i samochody sportowe, ponieważ tego typu samochody są trudne do prowadzenia dla każdego, w tym dla młodszych pokoleń. Samochody te są również zazwyczaj drogie w zakupie, utrzymaniu i sprzedaży.

Tylko jeśli naprawdę kochasz te typy samochodów, należy rozważyć jeden. A nawet wtedy należy rozważyć ten, który zdoła zaoferować poziom komfortu i ogólnej łatwości prowadzenia, który odpowiada cenie wywoławczej samochodu.

Czy seniorzy powinni brać pod uwagę pojazdy elektryczne?

W teorii, EV są w pewnym sensie idealnym rozwiązaniem dla osób starszych. Są one niezwykle łatwe w prowadzeniu i mają wystarczający zasięg, aby zaspokoić zwykłe codzienne dojazdy do pracy związane z seniorami. Są tańsze w eksploatacji, jeśli ładuje się je zgodnie z przeznaczeniem.

Ale czasami mogą być trochę zbyt trudne do zrozumienia i zbyt futurystyczne dla starszej osoby, aby zrozumieć. Być może najlepszą opcją jest po prostu rozważenie hybrydy, a dopiero później zdecydować się na pełnowartościowy samochód elektryczny.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z