Czy niesprawna sprężarka AC może spowodować przegrzanie samochodu?

Istnieje kilka powodów, dla których samochód się przegrzewa, a uszkodzona sprężarka AC jest z pewnością jednym z nich. Niezależnie od tego, czy jest to problem z układem chłodzenia, coś nie tak z wentylatorem, czy wadliwa pompa wodna, każdy z tych czynników może drastycznie podnieść temperaturę silnika.

Pamiętaj, aby wziąć swój samochód do właściwej kontroli, ponieważ istnieje wiele różnych powodów, dlaczego tak się dzieje. Jeśli nie znajdziesz odpowiedniego winowajcy, problem może się utrzymywać i spowodować dodatkowe uszkodzenia w czasie, który będzie stanowić obciążenie dla silnika.

Zarządzanie ciepłem silnika jest ważne, jeśli chcesz, aby Twój silnik zawsze działa w najlepszym wydaniu. Gdy temperatura wzrasta, proces spalania nie jest tak wyrafinowany, co powoduje utratę mocy i wiele innych rzeczy.

Najczęstszą przyczyną przegrzania jest przeciążenie sprężarki AC lub po prostu zły system chłodzenia. Oprócz nich, wadliwy czujnik płynu chłodzącego silnik i wadliwy wentylator są również znane jako przyczyny takich problemów. Upewnij się, że sprawdziłeś wszystkie elementy i wszystkie płyny, aby upewnić się, że znalazłeś właściwego winowajcę.

Przeciążenie sprężarki AC – Najczęstszy powód przegrzania

Spośród wszystkich wymienionych tutaj powodów, przeciążenie sprężarki AC jest całkiem prawdopodobną przyczyną przegrzewania się silnika. Sprężarka AC wymaga dużo mocy, aby działać zgodnie z przeznaczeniem, dlatego też system AC pobiera znaczne ilości energii z samego silnika.

Oczywiście, może to nie być aż tak odczuwalne podczas jazdy samochodem z większym, mocniejszym silnikiem, ale jeśli kiedykolwiek jeździłeś mniejszym samochodem ze słabszym silnikiem, istnieje prawdopodobieństwo, że czułeś utratę mocy silnika w momencie włączenia klimatyzacji.

  Jak niezawodne są samochody z funkcją samodzielnego parkowania?

W związku z tym te dwa ważne elementy muszą pracować w tandemie, a kiedy włączasz klimatyzację, sprężarka pobiera moc z silnika, aby obracać cylindry wewnątrz sprężarki, które sprężają czynnik chłodniczy.

Gdy silnik się obraca, obraca się również sprężarka. Jeśli sprężarka nie jest w stanie wytrzymać obciążenia z jakiegokolwiek powodu, zaczyna się rozlewać i nie obraca się w tandemie z silnikiem. Jeśli to się utrzymuje, powoduje to przegrzanie silnika.

Zły układ chłodzenia – powszechnie znany jako przyczyna przegrzewania się silnika

Kiedy silnik samochodu i wiele innych części obracają się lub robią cokolwiek, co muszą zrobić, wytwarzają energię i tarcie. Niektóre z tych części obracają się szybciej niż inne, a niektóre z nich są większe niż inne. Taka energia skutkuje wzrostem temperatury i należy je schłodzić.

To jest, gdzie cały system chłodzenia samochodu przychodzi z zestawem lodówek, wentylatorów, płynów chłodzących, czujników i co nie. Wszystkie te elementy mają za zadanie zarządzanie ciepłem i utrzymywanie wszystkich wyżej wymienionych komponentów w optymalnych temperaturach ze względu na wydajność.

Rola układu chłodzenia w tej sytuacji polega na utrzymaniu chłodnej temperatury skraplacza klimatyzacji, a jeśli z jakiegoś powodu układ chłodzenia nie działa zgodnie z przeznaczeniem, temperatura wzrośnie i ostatecznie doprowadzi do przegrzania silnika.

Takie problemy są często spowodowane zatkaniem rur i/lub chłodnicy. Pamiętaj, aby oddać samochód do przeglądu, ponieważ niesprawny zespół chłodzenia może zrujnować nie tylko układ klimatyzacji. Prawidłowe zarządzanie ciepłem jest najważniejsze dla Twojego samochodu.

  Jak duży prześwit jest potrzebny do pokonywania nierówności terenu?

Uszkodzony czujnik płynu chłodzącego silnik/wentylator – czasami znany jako przyczyna przegrzewania się silnika

Nieczęsto zdarza się, że czujnik płynu chłodzącego ulega awarii, ale jest to możliwe. Dzieje się tak, gdy odczyty temperatury nie są prawidłowe podczas pracy klimatyzacji. Częściej niż nie, powoduje to również niedokładne odczyty temperatury na desce rozdzielczej.

Aby temu zaradzić, należy sprawdzić termostat, jeśli czujnik nie mierzy prawidłowej temperatury, należy to jak najszybciej ustalić. Profesjonalny mechanik powinien łatwo to naprawić, jeśli nie, warto rozważyć wymianę całego czujnika.

Oprócz uszkodzonego czujnika płynu chłodzącego silnik, wadliwy wentylator jest również czasami znany jako przyczyna przegrzania silnika, gdy klimatyzacja jest włączona. Jeśli Twój samochód doświadcza wzrostu temperatury na biegu jałowym lub podczas jazdy z mniejszą prędkością, przyczyną jest prawdopodobnie uszkodzony wentylator.
Jeśli przepływ powietrza jest w jakiś sposób zablokowany lub sam wentylator jest uszkodzony, samochód będzie się przegrzewał. Takie problemy zwykle powodują awarie przełącznika wentylatora, a jeśli to się stanie, twój samochód może się przegrzać w ciągu kilku chwil.

Sekcja FAQ

Jak mogę się pozbyć przegrzewania silnika?

Należy sprawdzić kilka istotnych elementów układu chłodzenia silnika i płynów, takich jak pompa wody, chłodnica, sprężarka klimatyzacji, czynnik chłodniczy, skraplacz klimatyzacji, a nawet płyn niezamarzający. Pompa wody ma za zadanie poruszać wodę wokół silnika w celu jego schłodzenia.

Najczęściej wadliwa sprężarka klimatyzacji jest najczęstszym winowajcą usterek klimatyzacji, więc upewnij się, że ją sprawdzisz, zanim zrobisz cokolwiek innego. Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest zabranie samochodu na przegląd do licencjonowanego, profesjonalnego mechanika.

  Który niemiecki samochód jest najbardziej niezawodny?

Czy włączanie klimatyzacji przed włączeniem samochodu jest złe?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma potrzeby włączania klimatyzacji po uruchomieniu silnika. Większość nowoczesnych systemów elektrycznych w samochodach jest w stanie przejąć obciążenie, ale nie jest dobrym pomysłem utrzymywanie klimatyzacji w trybie pracy bez włączonego silnika przez zbyt długi czas.

Jeśli jednak układy elektryczne nie działają zgodnie z przeznaczeniem albo akumulator jest słaby lub stary, uruchomienie klimatyzacji bez włączonego silnika może tylko skrócić żywotność akumulatora. Elektryczne i mechaniczne komponenty samochodu powinny pracować w tandemie.

Co robi termostat klimatyzacji?

Termostat klimatyzacji ma za zadanie regulować temperaturę płynu w wężach chłodnicy. Zły termostat powoduje utratę mocy i wahania temperatury. Największym problemem jest sytuacja, w której termostat nie jest w stanie odczytać temperatury i przestaje ją całkowicie regulować.

Nawet płyn chłodzący, który przechodzi przez sam silnik jest regulowany przez ten termostat, co oznacza, że jeśli się zepsuje, przegrzanie jest prawdopodobną możliwością.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z