Czy Peugeot 108 jest dobrym samochodem?

Peugeot 108

Peugeot 108 jest ostatnim samochodem z linii małych miejskich hatchbacków Peugeot „100”, ponieważ został wycofany z produkcji w roku modelowym 2021. Seria Peugeot 100 wywodzi się z Peugeot 104, który po raz pierwszy został wydany w 1972 roku. Peugeot później oferował 105, 106 i 107, a całą drogę zamknął modelem 108. Czy zatem Peugeot 108 jest dobrym samochodem?

Szybka odpowiedź brzmi: tak, 108 to naprawdę dobry samochód. Przede wszystkim, 108 występuje ze stosunkowo niezawodnymi i dopracowanymi silnikami. Mimo że 107 nie był szczególnie pamiętnym samochodem, 108 wygląda znacznie lepiej, ponieważ ogólny język projektowania jest ostrzejszy i bardziej opływowy, zwłaszcza jeśli jest wyposażony w odpowiednie opcje.

Wnętrze również stanowi wyraźny kontrast w porównaniu z modelem 107, ponieważ wygląda teraz nowocześnie i dobrze przemyślanie. Wrażenia z jazdy są zaskakująco zwinne, ale to ma sens, ponieważ 108 jest naprawdę lekkim samochodem. Niezawodność również wydaje się być dość porównywalna do 107, co jest dobrą rzeczą, ale są pewne kwestie, o których musimy wspomnieć.

Pod względem wartości, można je teraz kupić za znaczne zniżki, ponieważ amortyzacja zebrała swoje żniwo w przypadku 108. Praktyczność może być najsłabszym ogniwem samochodu, ponieważ nie oferuje on tyle miejsca, ale jest przynajmniej dostępny w konfiguracji 5-drzwiowej.

Peugeot 108 – Układ napędowy

Peugeot 108 jest dostępny tylko z dwoma silnikami, mniejszym 1.0L rzędowym 3-cylindrowym silnikiem lub 1.2L rzędowym 3-cylindrowym silnikiem. Oba te silniki są benzynowe i nie ma hybrydowych lub silników wysokoprężnych z 108. Silnik 1.0L oferuje albo 68 KM dla modeli sprzed faceliftingu, albo 72 KM dla modeli po faceliftingu, które nie są wszystkie tak dobre.

  Wszystko o 2023 Peugeot e-2008

Trzycylindrowy silnik rzędowy 1.2L oferuje 82 KM we wszystkich wariantach, co jest dużą mocą i sprawia, że samochód jest dość szybki dzięki temu, że jest tak lekki. Samochód pochodzi wyłącznie z konfiguracją FWD. Dostajesz również ręczną skrzynię biegów z fabryki, ale można uaktualnić do automatycznej skrzyni biegów, jeśli jesteś gotów zapłacić dodatkowe pieniądze za to.

Wydajność jest najlepsza na poziomie około 50MPG, ale można oczekiwać, że samochód zawiśnie wokół 40MPG, jeśli wszystko jest w porządku z samochodem.

Peugeot 108 – Design i prowadzenie

Jak wspomniano we wstępie, 108 wygląda o wiele przyjemniej niż ustępujący 107, ponieważ w porównaniu z nim wygląda bardziej celowo. Peugeot unowocześnił swój design w połowie lat 2010, kiedy zaczął robić autentycznie wyglądające samochody. Projekt wnętrza to również ogromna zmiana, ponieważ modele z 2014 roku i późniejsze naprawdę mają dobrze rozplanowane wnętrze z językiem projektowym Audi-Esque.

Wrażenia z jazdy są całkiem przyjemne dzięki temu, że samochód waży zaledwie 2000 funtów (900 kg). Oznacza to, że może on bez problemu przebijać się przez luki w ruchu drogowym. Jest również naprawdę łatwy do zaparkowania i manewrowania we wszystkich ciasnych miejscach, co czyni go idealnym samochodem miejskim.

Peugeot 108 – Niezawodność i częste problemy

Jeśli chodzi o niezawodność, 108 wydaje się być dość niezawodnym samochodem. Są jednak pewne problemy, o których warto powiedzieć. Układ kierowniczy jest znany z problemów z kolumną, która zawodzi i blokuje układ kierowniczy w miejscu, podczas gdy pompa wspomagania kierownicy może czasami również zawieść. Samochód może cierpieć z powodu problemów elektrycznych, które obejmują problemy z ekranem infotainment i kamery cofania najbardziej.

  Wszystko o 2023 Peugeot e-308

Pasy bezpieczeństwa mogą być nie do zera i samochód może mieć również problemy z przekładnią, zwłaszcza sprzęgła. Na koniec trzeba też wspomnieć o problemach ze słabym przyspieszeniem, które mogą być spowodowane przez wielu winowajców, takich jak czujnik O2, czujnik MAF, zatkane i zabrudzone filtry, problemy z korpusem przepustnicy, czujnikiem położenia przepustnicy czy katami.

Peugeot 108 – wartość i praktyczność

Ponieważ 108 nie jest już dostępny fabrycznie, przyjął już na siebie ciężar amortyzacji, przynajmniej model sprzed faceliftingu, co oznacza, że można go teraz mieć za naprawdę niską cenę. Jest na tyle nowoczesny, że może być naprawdę dobrym codziennym kierowcą, a jednocześnie nie kosztuje aż tyle, żeby nie rozbić banku.

Praktyczność jest słabym punktem tego samochodu, ponieważ brakuje mu miejsca w praktycznie wszystkich wymiarach. Wyżsi pasażerowie będą czuli się ciasno, jeśli ktoś inny jest w samochodzie z nimi, podczas gdy przestrzeń bagażnika może pomieścić weekendową bramę dla dwóch osób, ale ledwo.

Sekcja FAQ.

Dlaczego nie ma modeli Peugeot 108 z silnikiem Diesla?

Peugeot kiedyś wierzył, że inwestowanie w silniki wysokoprężne to dobry pomysł, ale prezes firmy Jean-Phillipe Imparato później wyszedł i powiedział, że błędem było inwestowanie w silniki wysokoprężne tak bardzo, ponieważ świat powoli zaczął odchodzić od silników wysokoprężnych. To sprawiło, że rozwój silników wysokoprężnych stał się mało realny, co doprowadziło do całkowitego wycięcia silników wysokoprężnych z oferty Peugeot.

  Wszystko o 2023 Peugeot e-208

Dlatego w 2023 roku nie będzie można znaleźć ani jednego silnika wysokoprężnego w ramach linii Peugeot oprócz Peugeot całkowicie hybrydyzacji i elektryfikacji całej linii samochodów.

Czy Peugeot 108 jest za mały dla wysokich kierowców?

To zależy od tego, czy chcesz prowadzić samochód sam, czy chcesz mieć ze sobą przyjaciół. Jeśli jesteś sam, możesz zmieścić się do 108, ale nie będziesz czuł się przesadnie komfortowo. Z drugiej strony, jeśli chcesz przewieźć inne osoby, natychmiast zdasz sobie sprawę, że 108 nie jest samochodem dla czterech dorosłych osób.

Fotele są dość nośne i zmieszczą się w nich większe osoby, ale przestrzeń na nogi jest największym problemem, zwłaszcza jeśli jesteś wysoki na poziomie gracza NBA.

Czy Peugeot 108 jest lepszy od 208?

Peugeot 208 jest zdecydowanie najlepszym małym samochodem, jaki Peugeot kiedykolwiek zrobił, ponieważ jest teraz w najlepszej pozycji, w jakiej kiedykolwiek był. Przede wszystkim dostaje wersje hybrydowe, benzynowe i w pełni elektryczne, z których wszystkie są więcej niż wystarczająco dobre dla większości ludzi.

208 wygląda świetnie wewnątrz i na zewnątrz i jest to znacznie bardziej wyrafinowany i przestronny samochód niż 108. Jedynym obszarem, w którym 108 jest lepszy, jest cena. Wszystko poza tym jest zdecydowanie w narożniku 208.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z