Czy Porsche 718 Cayman to dobry samochód?

Czy Porsche 718 Cayman to dobry samochód?

Porsche 718 Cayman to dwumiejscowy samochód sportowy Porsche klasy podstawowej, przeznaczony dla tych, którzy chcą cieszyć się świetnie prowadzącym się samochodem z herbem Porsche, nie płacąc przy tym za Porsche 911. Niektórzy twierdzą, że Cayman jest 911-tką dla ubogich, ale to nie może być dalsze od prawdy, ponieważ Cayman oferuje zupełnie inne wrażenia. Czy Porsche 718 Cayman to dobry samochód?

Tak, Porsche 718 Cayman jest naprawdę dobrym samochodem. Powodem tego są silniki, design, jakość, technologia, sposób prowadzenia, zachowanie wartości i zwinność. Cayman to prawdziwy samochód dla kierowcy, do tego stopnia, że nawet 911 nie jest w stanie temu zaprzeczyć.

W związku z tym Cayman oferuje wybór pomiędzy silnikami 4-cylindrowymi a 6-cylindrowymi, w zależności od tego, jak bardzo zależy Ci na osiągach. Cayman ma świetne proporcje i jest wyposażony w wiele wysokiej jakości materiałów, które pasują do odznaki Porsche.

Niezawodność jest przyzwoita, zwłaszcza w najnowszych modelach 718 Cayman. Praktyczność jest z pewnością wyzwaniem ze względu na rozmiar samochodu, ale to jest nieodłączny element tego stylu jazdy. Dobra wiadomość jest taka, że Cayman oferuje całkiem sporo miejsca w dwóch przestrzeniach bagażnika i za pierwszym rzędem siedzeń, co stanowi pewne wyzwanie dla wyższych kierowców.

Porsche 718 Cayman – Układ napędowy

Linia 718 Cayman rozpoczyna się od zwykłego modelu Porsche Cayman, który otrzymuje 4-cylindrowy silnik 2.0L Boxster o mocy 299 KM. Cayman T ma ten sam silnik, ale jest nieco lżejszy i bardziej skoncentrowany na kierowcy. Następny w kolejności jest Cayman S, wyposażony w czterocylindrowy silnik 2,5 l o mocy 350 KM z modelu Boxster. Cayman GTS również ma silnik 2,5 l o mocy 365 KM.

  Jaki jest najmniejszy SUV Porsche?

Jednak odświeżony w połowie cyklu model 718 Cayman GTS wyposażony jest w płaski, 6-cylindrowy silnik pochodzący z 911 o mocy 400 KM i plasuje się pod Porsche Cayman GT4, które również posiada ten sam silnik, ale jego moc została zwiększona do 420 KM. Najwyższym modelem Caymana jest absolutnie wspaniały GT4 RS, limitowana edycja samochodu wyścigowego z silnikiem o mocy 500 KM, pochodzącym prosto z 911 GT3.

Caymana można kupić z 6-biegową skrzynią manualną lub dwusprzęgłową PDK, która doskonale pasuje do jego charakteru. Wszystkie modele Caymana są wyposażone w silnik umieszczony pośrodku nadwozia i napęd na tylne koła.

Porsche 718 Cayman – Design i podwozie

Porsche 718 Cayman jest podobny do modelu 718 Boxster, ponieważ te dwa modele bazują na tej samej platformie. Oba są nisko osadzone, szerokie, zgrabne i z pewnością przyciągają uwagę wszędzie, gdzie się pojawią, zwłaszcza GT4 i GT4 RS. Wnętrze zaczyna się już trochę starzeć, ale jakość jest wszechobecna we wnętrzu 718.

Jeśli chodzi o podwozie, 718 Cayman może być najlepszym samochodem, jaki Porsche kiedykolwiek wyprodukowało. Żadne inne Porsche nie jest tak dobrze wyważone i tak pewne siebie jak Cayman i właśnie dlatego prowadzi się tak dobrze. Zawieszenie jest nieco sztywne, szczególnie w modelach GT4 i GT4 RS, które są przeznaczone na tor.

Porsche 718 Cayman – Niezawodność i typowe problemy

Pod względem niezawodności 718 Cayman jest przyzwoity, ale jego utrzymanie kosztuje sporo pieniędzy. Nie jest to tak przesadzone jak w przypadku konkurentów, ale części zamienne Porsche są znane z tego, że mają nawet o 50% dłuższą żywotność. W związku z tym utrzymanie samochodu kosztuje więcej pieniędzy, ale nie wymaga on tak częstych przeglądów, jak w przypadku niektórych konkurentów.

  Porsche 911 Turbo Niezawodność

Najczęstsze problemy związane z 718 Cayman dotyczą skrzyni biegów, silnika, klimatyzacji, układu paliwowego i poduszek powietrznych. Warto wspomnieć, że późniejsze modele 718 są znacznie bardziej niezawodne niż wcześniejsze, więc powinieneś się na nich skupić, jeśli szukasz używanego 718 Cayman.

Porsche 718 Cayman – wartość i praktyczność

Podstawowy model 718 Cayman kosztuje około 60 000 dolarów bez opcji, podczas gdy GT4 RS kosztuje ponad 140 000 dolarów, co jest niewiarygodnie dużą dopłatą w stosunku do zwykłego 718 Cayman. Jednak gama GT jest znana z tego, że zachowuje wartość lepiej niż 90% istniejących samochodów, a Cayman 718 ogólnie zachowuje wartość naprawdę dobrze, więc jest sens kupić go zamiast porównywalnie tańszego samochodu.

Praktyczność jest tak dobra, jak tylko może być dla samochodu tej wielkości, co oznacza, że oferuje on dużo miejsca w bagażniku dzięki schowkom z przodu i z tyłu. Siedzenia są wygodne, ale nie dla zbyt wysokich kierowców.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić Porsche 718 Cayman?

Jeśli szukasz ekscytującego kompaktowego samochodu sportowego lub chcesz kupić samochód, który może robić wszystko zarówno w kanionach, jak i na torze, 718 Cayman jest świetnym wyborem. Niektórzy używają ich jako codziennych kierowców, ale to trochę przesada, ponieważ Cayman jest tylko dwumiejscowy i ma stosunkowo mało miejsca.

Tak czy inaczej, jeśli ten typ samochodu jest dla Ciebie odpowiedni, nie znajdziesz samochodu, którego zakup byłby bardziej opłacalny niż Caymana. Naprawdę dobrze zachowuje wartość, świetnie się prowadzi, ładnie wygląda i ma z przodu pożądany herb Porsche.

  Co jest lepsze - Porsche czy Lamborghini?

Które Porsche 718 Cayman jest najlepsze?

718 GTS z 6-cylindrowym silnikiem, GT4 i topowy model GT4 RS to zdecydowanie lepsze modele w porównaniu z modelami 4-cylindrowymi. Powód jest prosty – prawdziwy samochód sportowy Porsche po prostu nie ma sensu z silnikiem czterocylindrowym.

Dlatego najlepszym modelem 718 jest GT4 RS, ponieważ jest to ostatni limitowany model 718 przeznaczony do jazdy po torze wyścigowym, który już teraz zyskuje na wartości na wielu rynkach na całym świecie.

Czy Porsche zamierza wkrótce zaoferować nowego Caymana?

Porsche twierdzi, że zamierza całkowicie zelektryfikować linię Caymanów i Boxsterów do 2024/2025 roku, co oznacza, że gazowe 718 będzie dostępne do 2024 roku. Możliwe, że zupełnie nowy Cayman pojawi się w przyszłym roku i wejdzie do sprzedaży w 2024 roku.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z