Czy powinienem ładować swój samochód elektryczny każdej nocy?

Lęk przed zasięgiem to termin wymyślony przez właścicieli pojazdów elektrycznych, aby opisać uczucie niepokoju, że mogą nie mieć wystarczającego zasięgu, aby dotrzeć do celu. W końcu ładowanie baterii trwa zbyt długo w porównaniu z tankowaniem samochodu, dlatego właściciele samochodów elektrycznych mają tendencję do ładowania ich co noc.

Nawet jeśli ładowanie samochodu co noc nie zniszczy baterii, to nadal lepiej, aby utrzymać baterię na około 80% pojemności, jeśli chcesz zmaksymalizować żywotność baterii. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest skonsultowanie się z instrukcją obsługi właściciela, aby zdecydować o najlepszym kierunku działania.

Powinieneś również rozważyć różne prędkości ładowarki, jak również. Jeśli zdarzy ci się mieć poziom 3 szybkiej ładowarki, to nie należy trzymać samochodu podłączonego do prądu. Poziom 3 szybka ładowarka będzie skrócić żywotność baterii szybciej niż normalne gniazdo ścienne byłoby.

Jednak większość nowszych EV te dni mają wiele zaawansowanych systemów zarządzania ładowania wbudowane, jako takie mogą monitorować proces ładowania w celu zmaksymalizowania długoterminowej pojemności baterii. Tak czy inaczej, lepiej jest utrzymywać samochód na poziomie około 50-80% naładowania przez cały czas.

Dzienne odległości dojazdu do pracy

Obywatele USA spędzają średnio około 46 minut na codziennych dojazdach do pracy, w związku z czym mają tendencję do pokonywania 30 mil dziennie. Biorąc pod uwagę, że przeciętny samochód elektryczny w dzisiejszych czasach może przejechać ponad 200 mil na pełnym naładowaniu, można śmiało powiedzieć, że ładowanie samochodu elektrycznego każdej nocy jest zbędne.

  Jakie są najlepsze SUV-y pod względem bezpieczeństwa i niezawodności?

Są to jednak tylko średnie szacunki, a Twój scenariusz użytkowania może się różnić. Jeśli używasz swojego samochodu codziennie do jazdy na długich dystansach, ładuj go na noc tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Tak jak zwykły samochód z silnikiem spalinowym nie wymaga codziennego tankowania, tak samo Twój samochód elektryczny nie potrzebuje go codziennie.

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie samochodu na poziomie od 50% do 80% naładowania, ponieważ nie zawsze dobrze jest utrzymywać baterię w stanie pełnego naładowania, gdyż może to skrócić jej żywotność. Podobnie, nie jest dobrym pomysłem trzymanie samochodu na parkingu z akumulatorem o pojemności mniejszej niż 20%.

Różnice pomiędzy ”zwykłymi” ładowarkami a szybkimi ładowarkami poziomu 3

Załóżmy, że przejeżdżasz średnio 150 mil dziennie. Jeśli jeździsz samochodem elektrycznym o zasięgu 300 mil, będziesz musiał go ładować co około 2 dni. Jako takie, ładowanie samochodu co noc sprawia, że wygodne, jak to prawdopodobnie nigdy nie będzie musiał martwić się o zakres niepokoju, a jeśli robisz ponad 150 mil dziennie, kupić samochód z silnikiem wysokoprężnym.

Rzeczą, o której należy pamiętać, jest rodzaj ładowarki używasz. Jeśli przeważnie szybko ładować swój samochód, bateria będzie degradacji szybciej. Z drugiej strony, jeśli używasz zwykłej ładowarki, Twoja bateria będzie degradować się wolniej.

Czasami ma sens użycie szybkiej ładowarki, jeśli się spieszysz lub zrobiłeś szybki postój na stacji benzynowej przy autostradzie. Jednakże, jeśli się nie spieszysz, powinieneś zrezygnować z szybkich ładowarek z tych samych powodów, ponieważ w dłuższej perspektywie szkodzą one Twojej baterii.

  Jaki samochód wytrzyma 20 lat?

Oprócz szybkich i regularnych ładowarek, dobrze jest pamiętać, że akumulatory są produkowane tylko z określoną ilością cykli ładowania i nie należy ładować akumulatora, jeśli nie jest to konieczne. Jak wspomniano wcześniej, jeśli twój samochód jest wyposażony w zaawansowane systemy zarządzania ładowaniem, to po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami ładowania.

Przeładowanie i pozostawienie samochodu podłączonego do sieci przez dłuższy czas

Jeśli planujesz zaparkować swój samochód elektryczny w garażu i pozostawić go tam na dłuższy czas, powinieneś go naładować i odłączyć od zasilania. Jeśli jednak pozostawisz samochód podłączony do prądu przez dłuższy czas, długotrwały stan naładowania wynoszący 100% może spowodować uszkodzenie akumulatora, nawet jeśli systemy starają się temu zapobiec.

Wyczerpanie akumulatora pojazdu elektrycznego o dużej pojemności w trybie gotowości trwa bardzo długo, ponieważ samochód jest wyposażony w systemy, które zostały zaprojektowane tak, aby wprowadzić go w tak zwany „tryb głębokiego uśpienia”. Tryb ten pozwala samochodowi na wyłączenie wszystkich zbędnych systemów w celu maksymalnego wydłużenia czasu pracy akumulatora w trybie czuwania.

Sekcja FAQ

Czy ładowanie EV jest bezpieczne?

Wszyscy jesteśmy świadomi, że nie powinniśmy palić papierosów ani korzystać z telefonu komórkowego podczas tankowania naszych samochodów. W końcu to oczywiste, że ogień i paliwo nie idą w parze zbyt dobrze. Jednak w przypadku pojazdów elektrycznych nie jesteśmy do końca świadomi tego, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy robić, ale spokojnie, ładowanie pojazdów elektrycznych jest naprawdę bezpieczne.

Po pierwsze, należy kupić dedykowaną ładowarkę ścienną EV. Prawie wszystkie EV są dostarczane z ładowarkami po wyjęciu z pudełka i to właśnie ich powinieneś używać. Nigdy nie należy łączyć starych kabli z dedykowanymi ładowarkami samochodowymi, ponieważ mogą one nie poradzić sobie ze stałym prądem, a w konsekwencji zapalić się.

  Czy szybkie ładowanie jest złe dla samochodów elektrycznych?

Czy mogę ładować mój samochód podczas deszczu?

Mogą Państwo ładować swój samochód w każdych warunkach pogodowych, ponieważ gniazda ładowania EV są zaprojektowane tak, aby radzić sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Ładowarki do samochodów elektrycznych przed dopuszczeniem do użytku są nieustannie i rygorystycznie testowane, co oznacza, że nie ma szans na porażenie prądem, jeśli wszystko działa zgodnie z przeznaczeniem.

Współczesne ładowarki nie wysyłają żadnej mocy, zanim nie rozpoznają samochodu i nie uznają sytuacji za bezpieczną. Tesla używa migającego zielonego pierścienia wokół ładowarki, aby wskazać, że samochód otrzymuje prąd.

Jak długo trwa pełne naładowanie baterii samochodu elektrycznego?

Przez przyzwoite gniazdko ścienne, akumulator samochodowy o pojemności 60 kWh potrzebuje aż 8-9 godzin do pełnego naładowania. Oczywiście zależy to od wielkości akumulatora i samego gniazdka. Jeśli zdecydujemy się na szybkie ładowanie, to 80% naładowania osiągniemy w kilkadziesiąt minut.

Ważny jest również sam samochód, ponieważ niektóre modele mogą ładować się szybciej niż inne. Dla przykładu, nowo wypuszczony Lucid Air oferuje 20 mil na 1 minutę szybkiego ładowania, podczas gdy inne EV, takie jak Porsche Taycan czy Tesla Model 3 oferują tylko około 15 mil w tym samym czasie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z