Czy produkują już samochody z manualną skrzynią biegów?

Dobra wiadomość jest taka, że tak, nadal robią ręczne w 2021 roku. Zła wiadomość jest taka, że tylko kilkadziesiąt samochodów jest nadal oferowanych z ręczną, a wydaje się, że ręczne skrzynie biegów może nawet zginąć całkowicie z głównego rynku samochodowego w najbliższych latach.

Powód jest prosty, ponieważ przekładnie dwusprzęgłowe stają się coraz bardziej wydajne i bezproblemowe, a popyt na samochody z manualną skrzynią biegów w USA stale maleje. W 2021 roku, 27 samochodów nowych samochodów są nadal dostępne z ręcznym, ale są to głównie samochody entuzjastów z tylko garstka z nich jest „regularne” samochody.

Samochody BMW M są nadal oferowane z ręcznym, ale wygląda na to, że DCT jest bardziej popularną opcją. Chevy Camaro, Ford Mustang i Dodge Challenger to jedyne trzy pozostałe samochody typu pony z manualną skrzynią biegów. Do najpopularniejszych samochodów z manualną skrzynią biegów należą Corolla, Nissan Versa, Mitsubishi Mirage, Mini Cooper i Mazda 3.

Kilka sedanów, takich jak Kia Forte GT, Genesis G70, Hyundai Accent są również nadal dostępne z manualną skrzynią biegów. Samochody sportowe z manualem to Aston Martin Vanquish, Porsche 911, Toyota GT86, Mazda MX-5 Miata, Porsche GT4 i Lotus Evora.

#SaveTheManuals – Dlaczego nie są oszczędzane

My, entuzjaści motoryzacji, uwielbiamy ekscytujące wrażenia z jazdy, a w przypadku niektórych samochodów nic nie zastąpi manualnej skrzyni biegów. Mimo, że 911 GT3 PDK jest o wiele lepsza od każdej innej dwusprzęgłowej skrzyni biegów, manualna 911 GT3 jest i zawsze będzie oryginalnym przepisem na prawdziwą torową odmianę 911 GT.

  Jaki jest najbardziej luksusowy pickup?

Nie da się jednak zaprzeczyć wygodzie, jaką daje współczesna automatyczna skrzynia biegów. Dawno już minęły czasy, gdy automaty były mniej oszczędne i bardziej podatne na awarie, ponieważ współczesne przekładnie DCT są tak zaawansowane, że nawet nie czujesz zmiany biegów.

Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o jazdę w mieście, ponieważ nie trzeba zarządzać trzema pedałami i gałką zmiany biegów, co znacznie ułatwia całe doświadczenie. Nawet jeśli entuzjaści motoryzacji kochają dobrą manualną skrzynię biegów, większość z nich nadal woli samochody z przekładnią DCT, ponieważ ma to więcej sensu w codziennych dojazdach do pracy.

Najlepsze samochody manualne w sprzedaży – ciesz się nimi, póki jeszcze możesz

Jak wspomniano w akapicie wstępnym, samochody manualne nie są jeszcze martwe, co oznacza, że nadal możesz kupić i cieszyć się manualem w 2021 roku. Jeśli chcesz wygodny codzienny kierowca, który nadal oferuje dużo „umph” zarówno na torze i na krętej drodze, należy wybrać dowolny samochód ręczny z katalogu BMW M.

M2 jest najlepszym i najbardziej dynamicznym samochodem M dostępnym obecnie w sprzedaży, ale BMW M3 jest najbardziej praktycznym i najbardziej użytecznym samochodem manualnym, jaki BMW obecnie oferuje. Najlepszymi samochodami manualnymi na co dzień są Mazda 3, Genesis G70 i Toyota Corolla.

Jeśli chcesz prawdziwy samochód sportowy, ręczny Porsche 911 GT3 Touring jest najlepszym ręcznym samochodem sportowym na drogę obecnie w sprzedaży. Cayman GT4 nie jest daleko w tyle, a ta sama historia dotyczy zdumiewająco pięknego Astona Martina Vanquisha.

  Jaki mały SUV ma najwięcej koni mechanicznych?

Zalety manualnej skrzyni biegów – dlaczego należy je oszczędzać

Jak wspomniano wcześniej, powodem, dla którego manualne skrzynie biegów umierają, jest fakt, że popyt na nie jest coraz mniejszy, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę pewne segmenty, takie jak SUV-y czy duże sedany, które w przeważającej mierze nie są dostępne z manualem już od jakiegoś czasu.

Jednak manualne skrzynie biegów mają mniej ruchomych części, co oznacza, że łatwiej jest je naprawić, jeśli coś pójdzie nie tak. Ponadto, manualne skrzynie biegów oferują zupełnie nowy poziom kontroli nad prędkością samochodu i obrotami, co oznacza, że jesteś bardziej zaangażowany w jazdę.

Jednak podstawową zaletą manualnej skrzyni biegów jest koszt, ponieważ manualne skrzynie biegów prawie zawsze kosztują mniej pieniędzy na zakup lub utrzymanie. Niemniej jednak popyt na manualne skrzynie biegów jest coraz mniejszy, ponieważ już dawno osiągnęły one swoje plateau, podczas gdy automatyczne skrzynie biegów są ciągle udoskonalane.

Sekcja FAQ

Czy manualna skrzynia biegów zużywa olej?

Manualna skrzynia biegów zużywa olej i należy go wymieniać co około 30-50 tys. mil, w zależności od zaleceń producenta. Automatyczne skrzynie biegów również wymagają wymiany oleju, ale są znane z tego, że wytrzymują od 60 do 100 tys. mil, co jest znacznym postępem.

Pomijanie regularnej konserwacji jest wielkim nie-nie, jeśli chodzi o skrzynie biegów, ponieważ są one podatne na poważne problemy, jeśli nie są konserwowane prawidłowo. Mimo, że wiele osób uważa, że automatyczne skrzynie biegów nie są tak niezawodne jak dobre manualne, są w błędzie, ponieważ manualna skrzynia biegów jest zazwyczaj prowadzona przez bardziej doświadczonego kierowcę.

  Najlepsze samochody hybrydowe dla seniorów

Jak stwierdzić, czy w mojej manualnej skrzyni biegów jest mało płynu?

Najprostszym sposobem, w jaki można stwierdzić, że manualna skrzynia biegów potrzebuje uzupełnienia płynu, jest pojawienie się zgrzytania skrzyni biegów. Dobrze naoliwiony manual powinien zmieniać biegi gładko i płynnie, podczas gdy źle nasmarowany zazwyczaj sprawia wrażenie wymuszonego i zbyt mechanicznego.

Jednak najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to przestrzegać regularnych terminów przeglądów, które prawie zawsze obejmują kontrolę skrzyni biegów i jej wymianę. Jest to niezwykle ważne dla długowieczności skrzyni biegów, więc należy to robić dokładnie.

Który typ przekładni samochodowej jest najlepszy?

Istnieje wiele różnych typów samochodowych skrzyń biegów. Może to być zwykła skrzynia manualna, ale może to być również skrzynia typu dog-leg lub skrzynia manualna z komputerowo sterowanym sprzęgłem, zwana skrzynią synchro. Pomiędzy tymi trzema, zwykła ręczna jest najlepszym sposobem, aby przejść, ponieważ trwa najdłużej i jest najłatwiejszy w użyciu i utrzymaniu.

Automatyczne skrzynie biegów mogą być jednosprzęgłowe, dwusprzęgłowe, a nawet wielosprzęgłowe. Podczas gdy skrzynia MCT lub DCT jest najszybsza i najbardziej bezproblemowa w codziennej jeździe, często może być niestabilna przy niższych prędkościach, jeśli nie jest odpowiednio skalibrowana. Konwerter momentu obrotowego z pojedynczym sprzęgłem jest zazwyczaj bardziej płynny, ale również wolniej reaguje w porównaniu do wysokiej klasy przekładni DCT.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z