Czy Renault Scenic to dobry samochód?

Renault Scenic

Renault Scenic, którego premiera miała miejsce w połowie lat 90-tych, to mały MPV (Multi-Purpose Vehicle) zaprojektowany z myślą o podwożeniu rodzin i odbywaniu długich rodzinnych podróży z ładunkiem w bagażniku. Scenic jest naprawdę dobrze wyposażonym samochodem w swojej klasie, a także jednym z najbardziej popularnych i udanych rodzinnych minivanów do tej pory. Czy zatem Renault Scenic to dobry samochód?

Renault Scenic jest naprawdę dobrym samochodem, ponieważ łączy w sobie wszystkie zalety samochodu osobowego typu van z bardziej zbliżonymi do samochodu wrażeniami z jazdy i tańszymi kosztami eksploatacji. Wszystkie oferowane silniki są dość wydajne, zaawansowane i odpowiednio mocne jak na ten samochód.

Pod względem stylistycznym Scenic z pewnością nie jest samochodem, który zapiera dech w piersiach, ale dzięki płynnym liniom stylistycznym i ciekawie wyglądającym elementom wykończenia naprawdę daje radę. Wrażenia z jazdy nie są niczym szczególnym, bo to w końcu rodzinny minivan, co oznacza, że jest powściągliwy i zwyczajny.

Niezawodność mogłaby być lepsza, ponieważ Scenic ma kilka zauważalnych problemów z zawieszeniem, silnikiem, wykończeniem, elektryką i tym podobnymi. Ceny spadły w ciągu ostatnich kilku lat w przypadku najnowszych modeli, co oznacza, że Scenic daje naprawdę dobry stosunek wartości do ceny dla tego, co jest niezwykle praktycznym wozem rodzinnym.

The Powertrain

W Scenicu jest sporo silników do wyboru i wszystkie są albo benzynowe albo wysokoprężne. Głównym silnikiem w najnowszym Scenicu jest rzędowy 4-cylindrowy silnik o pojemności 1.4L, który w zależności od modelu osiąga moc od 115 KM do 160 KM. Poprzednia generacja Scenica wykorzystuje 4-cylindrowy silnik o pojemności 2,0 l, który osiąga moc 140 KM.

  Najczęstsze problemy z Renault Kadjar

Ponieważ Scenic jest przeznaczony na rynek europejski, dostępny jest również szeroki wachlarz silników wysokoprężnych. Starsze modele Scenica są wyposażone w 4-cylindrowy silnik Diesla o pojemności 1,9 l, 2,0 l, 1,6 l lub 1,5 l i mocy od 110 do 160 KM. Nowszy Scenic oferuje wybór pomiędzy trzema jednostkami napędowymi: mniejszym, 4-cylindrowym silnikiem 1.5L o mocy 110 KM, średniej wielkości 4-cylindrowym silnikiem 1.6L o mocy 131 KM oraz silnikiem 1.8L o mocy 110 KM.

Wszystkie z nich są ściśle napędzane na przednie koła, ale można wybrać między ręczną lub automatyczną skrzynią biegów. Musimy również wspomnieć, że Scenic jest dostępny z hybrydowym silnikiem Diesla, który popycha numery MPG do 65MPG, który jest również najlepszym wynikiem MPG można uzyskać z Scenic.

Normalne warianty benzynowe mogą zrobić do 45MPG w najlepszym przypadku, podczas gdy normalne jednostki wysokoprężne mogą zrobić około 50-55MPG w najlepszym przypadku.

Design and Driving

Jak wspomniano na wstępie, Scenic nigdy nie miał być atrakcyjny, co oznacza, że jego ogólny wygląd nie przyciąga uwagi. Musimy jednak wspomnieć, że najnowszy model Scenica wygląda naprawdę fajnie ze swoimi zgrabnymi przednimi światłami i dużą plakietką Renault na środku. Wnętrze jest stosunkowo ładnie wykończone, ale nie ma się czym pochwalić.

Wrażenia z jazdy są stonowane i całkowicie dostosowane do łatwej, relaksującej jazdy, co jest zrozumiałe dla samochodu tej wielkości i funkcji.

Niezawodność i częste problemy

Jeśli chodzi o niezawodność, Scenic nie jest idealny, ale jeśli zrobisz wszystko, co trzeba odpowiednio wcześnie, powinieneś być w stanie rozwiązać wszystkie poważne problemy. Jeśli nie zadbasz o niego odpowiednio, Scenic w końcu zawiedzie i będą mu towarzyszyć dość drogie rachunki za naprawę.

  Jeep Renegade 1.6 diesel problemy ze sprzęgłem

Do najczęstszych problemów Scenica należą: skrzypienie przedniego zawieszenia, wyłączanie się silnika, dostawanie się wody do wnętrza samochodu, wycieki paliwa i cała masa problemów z elektryką. Jednak prawdopodobnie najgorszym problemem z nich wszystkich jest ten związany z wadliwym zaworem EGR, który może doprowadzić do terminalnego uszkodzenia silnika lub turbosprężarki.

Cena i praktyczność

Obecny Scenic kosztuje w Wielkiej Brytanii od 21 635 do 30 875 funtów, co jest stosunkowo rozsądną kwotą jak na samochód tej wielkości. Jednak większość ludzi prawdopodobnie zwróci się w kierunku trasy samochodów używanych, gdzie Scenic jest w stanie wyrobić sobie markę, ponieważ stracił sporo na wartości w ciągu ostatnich kilku lat.

Praktyczność Scenica to nic innego, jak tylko ułatwienie, ponieważ oferuje on aż siedem miejsc siedzących, ogromny bagażnik, mnóstwo miejsca w środku, mnóstwo schowków, łatwe w montażu mocowania fotelików dziecięcych i cały szereg funkcji, które mają na celu uczynienie rodzinnego wozu przyjaznym rodzinie.

Sekcja FAQ

Czy Renault zaprzestało produkcji modelu Scenic?

Mówi się, że Renault Scenic zaprzestał produkcji w 2022 roku po prawie 30 latach konsekwentnej produkcji. Renault uważa, że nie ma sensu produkować minivanów, ponieważ świat powoli zmierza w kierunku całkowitej dominacji SUV-ów i crossoverów, co ma sens, ponieważ wiele innych marek zrobiło to samo.

Inni uważają, że ma to więcej wspólnego z faktem, że silniki Scenic’a są już trochę zużyte i musieliby opracować nowy układ napędowy dla Scenic’a w erze, w której prawie każdy zwraca się ku hybrydom i EV.

  Peugeot e-208 vs Renault Zoe - który jest lepszy

Jakie samochody rywalizują z Renault Scenic?

Renault Scenic staje do walki z takimi samochodami jak Citroen Grand Picasso, Peugeot 3008 i Seat Ateca. Wszystkie cztery z nich w ciągu ostatnich kilku lat notowały powolny i stały spadek, co oznacza, że Renault miało rację mówiąc, że era minivanów dobiega końca.

Tak czy inaczej, nikt nie może zaprzeczyć, że powinieneś kupić naprawdę dużego SUV-a, aby cieszyć się taką samą ilością miejsca, jaką zazwyczaj masz w którymś z nich.

Czy Renault Scenic jest bezpieczny?

Renault Scenic cieszy się doskonałą pięciogwiazdkową oceną bezpieczeństwa z naprawdę imponującym wynikiem 90% ochrony dorosłych pasażerów, 82% ochrony dzieci i 67% ochrony pieszych. W sumie Scenic jest prawdziwym samochodem rodzinnym, co oznacza, że Renault nie chciało ryzykować, że nie będzie tak bezpieczny, jak to tylko możliwe.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z