Czy Renault Trafic to dobry samochód?

Renault Trafic

Renault Trafic to lekki samochód dostawczy produkowany przez francuskiego producenta samochodów Renault. Jest produkowany od 1980 roku i jest dostępny w różnych konfiguracjach, takich jak furgonetka, minibus, furgonetka pasażerska i pickup, ale czy Renault Trafic to dobry samochód?

Trafic jest powszechnie używany jako pojazd roboczy, co oznacza, że większość firm jest przekonana o jego możliwościach. Dlatego też Renault Trafic jest rzeczywiście dobrym samochodem z tego właśnie powodu. Musimy również zdawać sobie sprawę, że Trafic jest w sprzedaży od ponad 40 lat, co samo w sobie świadczy o tym, jak dobry jest w rzeczywistości.

Przez lata przeszedł kilka aktualizacji, a obecny model jest wyposażony w szereg nowoczesnych funkcji, takich jak zaawansowane systemy bezpieczeństwa, oszczędne silniki i opcje łączności. Design może być nieco przestarzały, ponieważ najnowszy model został wprowadzony w 2014 roku, szczególnie we wnętrzu, gdzie Trafic najbardziej pokazuje swój wiek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wszystkich opcjach układu napędowego, konstrukcji, wrażeniach z jazdy, niezawodności, cenach i praktyczności, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Układ napędowy

Renault Trafic jest dostępny z szerokim wyborem silników, z których wszystkie są napędzane olejem napędowym. Wcześniejsze modele były wyposażone głównie w 4-cylindrowy silnik wysokoprężny 1,6 l o mocy od 90 do 140 KM lub większy 4-cylindrowy silnik wysokoprężny 2,0 l o mocy 114 KM, ale o znacznie niższej emisji CO2.

Jednak Renault zaktualizowało 4-cylindrowy silnik 2.0 l w 2019 r., co dało mu 170 KM, co jest najmocniejszym silnikiem fabrycznym, jaki można uzyskać w Trafic. Najnowsze modele Trafic są dostępne tylko z 4-cylindrowym silnikiem 2.0 l, który teraz generuje 140 KM i nazywa się Dci 130.

  Czy Renault Espace to dobry samochód?

Wszystkie modele Trafic mają napęd wyłącznie na przednie koła i są wyposażone w 6-biegową manualną skrzynię biegów. Pod względem wydajności można spodziewać się około 40-45MPG w Wielkiej Brytanii, co jest najlepszą liczbą, jaką można uzyskać z Trafic. Podsumowując, Trafic nie jest tak naprawdę wyposażony w układ napędowy XXI wieku, ponieważ nie jest dostępny ani w wersji benzynowej, ani hybrydowej.

Istnieją pewne pogłoski, że Trafic następnej generacji może być dostępny wyłącznie jako pojazd elektryczny, ale będziemy musieli poczekać i się przekonać.

Design i wrażenia z jazdy

Jeśli chodzi o design, Trafic jest również dość przestarzały, ale nikt tak naprawdę nie kupuje vana, aby pochwalić się jego niesamowitym wyglądem. Wnętrze jest przestarzałe zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcji, czego można się spodziewać po dość starej platformie.

Wrażenia z jazdy są tak zwyczajne, jak to tylko możliwe, ponieważ Trafic to w końcu van. Pozytywne jest to, że bardzo dobrze trzyma się drogi, nie przechyla się zbytnio na zakrętach i bardzo dobrze izoluje hałas drogowy. Nie jest tak cichy jak Mercedes Vito ani tak wygodny jak najnowszy VW Transporter, ale różnice nie są zbyt zauważalne.

Niezawodność i typowe usterki

Niezawodność Renault Trafic może się różnić w zależności od konkretnego modelu, rocznika i sposobu użytkowania. Ogólnie rzecz biorąc, Renault Trafic jest uważany za niezawodny samochód dostawczy, zwłaszcza w ostatnich latach. Istnieją jednak pewne zgłoszone problemy ze starszymi modelami, szczególnie tymi wyprodukowanymi na początku lat 2000.

  Najczęstsze problemy z Renault Megane

Problemy z Renault Trafic obejmują awarie tarcz sprzęgła, ślizganie się biegów, awarie elektryczne, problemy z silnikiem i problemy z zawieszeniem. Jeśli odpowiednio dbasz o Trafica, powinieneś być w stanie cieszyć się nim przez dziesięciolecia. Warto wspomnieć, że nowsze modele Trafic są znacznie bardziej niezawodne i dlatego to właśnie na nie powinieneś się zdecydować.

Ceny i praktyczność

Podstawowa cena nowego Renault Trafic w Wielkiej Brytanii wynosiła około 23 000 funtów kilka lat temu, podczas gdy używane Renault Trafic w dobrym stanie z niskim przebiegiem może kosztować od 5000 do 20 000 funtów lub więcej, w zależności od konkretnego pojazdu.

Renault Trafic to praktyczny van, który doskonale nadaje się do wielu zastosowań komercyjnych. Ma przestronne i wszechstronne wnętrze, dzięki czemu idealnie nadaje się do przewożenia ładunków, sprzętu lub pasażerów. Trafic jest dostępny w różnych wersjach nadwozia, w tym furgonetkach panelowych, furgonetkach załogowych i furgonetkach pasażerskich, dzięki czemu można go dostosować do różnych potrzeb.

Sekcja FAQ

Czy Renault Trafic został wycofany z produkcji?

Na większości rynków Renault Trafic przestało być produkowane w obecnej wersji w 2021 roku, ale nadal jest sprzedawane na niektórych rynkach, takich jak Afryka. Nie ma informacji o jego powrocie w najbliższym czasie, ale krążą plotki, że zamiast tego może być wyposażony w elektryczny układ napędowy.

Będziemy musieli poczekać i dowiedzieć się, czy rzeczywiście tak jest, ale Renault zachowuje się strasznie cicho, jeśli chodzi o powrót Trafica. Tak czy inaczej, Renault nie może już oferować samochodów dostawczych Trafic z silnikiem wysokoprężnym, ponieważ olej napędowy jest obecnie tematem tabu w Europie.

  Najczęstsze problemy z Renault Laguna

Jaka jest ładowność Renault Trafic?

Jedną z kluczowych zalet Renault Trafic jest jego ładowność. Ma dużą objętość ładunkową, do 8,6 metra sześciennego przestrzeni dostępnej w wersji z długim rozstawem osi. Trafic ma również wysoką maksymalną ładowność, wynoszącą od 1 002 do 1 280 kg w zależności od modelu.

Warto zauważyć, że na ładowność Trafica może również wpływać waga i rozmiar przewożonych przedmiotów, a także wszelkie modyfikacje lub dodatkowe funkcje dodane do pojazdu. Mimo że Trafic może przewozić spory ładunek, należy mieć świadomość, że znacznie utrudni to podjeżdżanie pod strome wzniesienia.

Jak bezpieczny jest Renault Trafic?

Jedną z kluczowych cech bezpieczeństwa Trafic są zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), które zostały zaprojektowane w celu zapobiegania wypadkom i zmniejszania powagi wszelkich kolizji. Niektóre z funkcji ADAS dostępnych w modelu Trafic obejmują ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, asystenta martwego pola, kamerę cofania i asystenta ruszania pod górę.

Oprócz tych funkcji ADAS, Trafic ma również szereg standardowych funkcji bezpieczeństwa, takich jak poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa z napinaczami i elektroniczna kontrola stabilności. Trafic otrzymał również 4-gwiazdkową ocenę bezpieczeństwa Euro NCAP, wskazującą na dobry poziom ochrony pasażerów w przypadku zderzenia.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z