Czy Renault Twingo to dobry samochód?

Renault Twingo

Renault Twingo to subkompaktowy hatchback i jeden z najmniejszych współczesnych samochodów Renault. Po raz pierwszy pojawiło się w 1992 roku i od tego czasu doczekało się trzech różnych generacji. Niestety, Renault decyduje się zakończyć produkcję Twingo po prawie 30 latach sukcesywnej produkcji i wkrótce zastąpić go Renault 5 EV. Czy zatem Renault Twingo to dobry samochód?

W skrócie, tak, Renault Twingo jest naprawdę dobrym samochodem, co nie dziwi, ponieważ jest to również jeden z najpopularniejszych i najbardziej udanych samochodów Renault współczesnej ery. Dzięki swojej przystępności, użyteczności, praktyczności i naprawdę tanim kosztom eksploatacji, Twingo było i nadal jest samochodem wybieranym przez wiele osób w całej Europie.

W tym artykule zamierzamy omówić wszystkie rzeczy, które należy wiedzieć o Twingo, w tym najpopularniejsze opcje układu napędowego, projekt, wrażenia z jazdy, niezawodność, wszystkie wspólne problemy, cenę i praktyczność.

Nie zapomnimy również o bezpieczeństwie Twingo i jego najgroźniejszych rywalach. Aby artykuł nie miał dziesięciu stron, omówimy tylko modele Twingo z roku 2013 i późniejsze. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej o Twingo, trzymaj się i dowiedz!

Układ napędowy

Pierwsze modele Twingo trzeciej generacji bazowały wyłącznie na silnikach benzynowych. Ich gama sięga od 3-cylindrowych jednostek o pojemności 0,9 l do 3-cylindrowych jednostek rzędowych o pojemności 1,0 l. Nawet jeśli myślisz, że większy z nich jest prawdopodobnie bardziej wydajny, to nie jest tak, ponieważ jednostka 1,0L jest w stanie pchać tylko 71 KM, podczas gdy 0,9L jednostka pcha 90 KM. To dlatego, że 1.0L wyszedł w 2014 roku, podczas gdy 0.9L wyszedł w 2016 roku.

  Najczęstsze problemy z Renault Arkana

Po-facelift 3 generacji Twingo nadal opiera się na tym samym układzie napędowym, ale moc teraz waha się od 65 KM do 93 KM dla najmocniejszych silników 0,9L. Jednak w 2020 roku Renault wyszło z Twingo ZE, elektryczną wersją Twingo z 82 KM, baterią 16kWh z ładowaniem 22kWh o zasięgu około 110 mil.

Wszystkie te samochody są wyłącznie z napędem na przednie koła, a większość modeli opiera się na manualnej skrzyni biegów. Jednak Twingo o mocy 93 KM po faceliftingu i model o mocy 90 KM przed faceliftem można mieć również z automatyczną skrzynią biegów. W sumie, Twingo może zarządzać 40 i 50MPG, co jest naprawdę dobrą liczbą dla silnika benzynowego.

Design i jazda

Design-wise, Twingo był zawsze postrzegany jako cute car, ale rzeczywistość jest taka, że niewiele osób naprawdę zwraca uwagę na Twingo, który jest jakość wiele osób kocha o nim. Wnętrze jest dość łatwe do zrozumienia, ale nie jest to luksusowy samochód, w żadnym wypadku.

Wrażenia z jazdy są przyjemne, szybkie i zwinne, ale nie ma w nich nic, co mogłoby Cię zachwycić. W sumie Twingo jest harmonijną mieszanką użyteczności, zabawnego wyglądu i prostoty, co oznacza, że naprawdę nie można mieć o nim zbyt wielu opinii.

Niezawodność i częste problemy

W przeciwieństwie do poprzedniej części, istnieje wiele dyskusji na temat niezawodności Twingo. Niektórzy twierdzą, że Twingo jest najbardziej niezawodnym samochodem na świecie, podczas gdy inni uważają go za uwielbiony kosz na śmieci na kołach. Rzeczywistość jest zazwyczaj gdzieś pośrodku, co oznacza, że Twingo może być niezwykle niezawodne, jeśli odpowiednio o nie zadbasz, ale jeśli potraktujesz je jak śmietnik, to stanie się nim.

  Czy Renault Arkana to dobry samochód?

Do najczęstszych problemów należy cała masa problemów elektrycznych, problemy ze sprężynami i czopami osi, problemy z cewkami zapłonowymi, niskiej jakości panele nadwozia, stukanie silnika, trzeszczenie silnika i wadliwe klamry pasów bezpieczeństwa.

Cena i praktyczność

W tej chwili można dostać używane Twingo za prawie nic, co ma dużo sensu, ponieważ samochód był tani nowy. Szczerze mówiąc, nie amortyzuje się on tak bardzo jak większość samochodów, ale to częściowo dlatego, że używane Twingo jest zaskakująco popularnym samochodem. Tak czy inaczej, używane Twingo jest warte swoich pieniędzy.

Praktyczność jest taka, jak można się spodziewać, w porządku dla jednego lub dwóch pasażerów, horrendalna dla czterech osób, i do zrobienia dla trzech osób. Twingo jest rzeczywiście zaskakująco wysoki samochód, co oznacza, że przestrzeń nad głową jest w porządku, ale prawdziwym problemem jest to, jak wąski jest. Przestrzeń bagażnika jest w porządku jak na swoją klasę, ale nie jest to samochód do cotygodniowych ucieczek.

Sekcja FAQ

Jak bezpieczne jest Renault Twingo?

Cóż, nie wygląda to zbyt dobrze jak na tak mały samochód, ale Twingo z 2014 roku cieszy się całkiem przyzwoitą oceną czterech na pięć gwiazdek, co jest więcej niż wystarczająco dobre. Głównym powodem, dla którego Twingo nie dostał pięciu gwiazdek, jest brak wszystkich nowoczesnych systemów aktywnych bezpieczeństwa, takich jak automatyczne hamowanie, ostrzeżenie o ruchu poprzecznym i takie.

  Hyundai i20 vs Renault Clio - który jest lepszy?

Zasadnicza ochrona pasażerów dorosłych i dzieci jest na równi z niektórymi pełnowymiarowymi SUV-ami nawet. Jako takie, możemy powiedzieć, że Twingo jest bezpiecznym samochodem, ale nie jest to najwyższy poziom. Tak czy inaczej, jak na tak mały samochód, większość ludzi byłaby zaskoczona wiedząc, że w rzeczywistości jest bezpieczniejszy niż niektóre SUV-y w określonych środowiskach.

Jakie samochody rywalizują z Renault Twingo?

Mały świat Renault Twingo jest pełen naprawdę zaciętych rywali, którzy są w stanie wymieniać ciosy z Twingo w większości obszarów. Są to między innymi Toyota Yaris, która jest bardziej niezawodna, Citroen C3, który jest tańszy oraz Fiat Punto, który jest bardziej przestronny.

Ogólnie rzecz biorąc, naprawdę niewiele jest między tymi czterema samochodami, ponieważ nigdy nie zostały zbudowane, aby ekscytować. Zostały zbudowane, aby wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafią i z pewnością im się to udaje.

Dlaczego Renault zaprzestało produkcji Twingo?

Głównym powodem, dla którego Renault zaprzestało produkcji Twingo, jest zbliżająca się norma emisji Euro 7, która jest zbyt surowa dla istniejącego silnika, aby przejść. Oznacza to, że Renault będzie musiało opracować i przetestować zupełnie nowy silnik dla Twingo, co nie ma sensu w sytuacji, gdy wszystkie małe samochody zwracają się obecnie w kierunku napędu elektrycznego.

Drugim powodem jest to, że Renault przygotowuje się do ogłoszenia nowego Renault 5 EV, które będzie pośrednim następcą Renault Twingo.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z