Czy samochody elektryczne tracą ładunek po zaparkowaniu?

Samochody są stworzone do użytku, bez względu na to, czy jest to samochód z silnikiem spalinowym, czy EV. Żyjemy jednak w osobliwych czasach, a to pytanie jest teraz bardziej istotne niż kiedykolwiek, ponieważ Covid-19 uwielbia proponować blokady i ogólne ograniczenia ruchu.

W związku z tym powinniśmy zrozumieć, co dzieje się z pojazdem elektrycznym, jeśli pozostawimy go zaparkowanego na dłuższy czas. Mimo że EV traci niewielką ilość ładunku podczas postoju, może się to sumować, jeśli zostawimy samochód zaparkowany na jakiś czas.

Ogólna zasada mówi, że akumulator wysokonapięciowy naładowany w co najmniej 10% może wytrzymać nawet sześć miesięcy. Różni się to w zależności od samochodu, ale jeśli wszystkie zbędne systemy są wyłączone, nie powinieneś się martwić o rozładowanie akumulatora w najbliższym czasie.

Chociaż pozostawienie samochodu na parkingu nie spowoduje całkowitego rozładowania akumulatora, najlepiej jest zostawić samochód na parkingu z co najmniej 50% pojemności akumulatora.

Zawsze ładuj swój samochód, zanim zaparkujesz go na dłuższy czas

Jak wspomniano wcześniej, akumulatory wysokonapięciowe tracą nieznaczne ilości pojemności miesięcznie, więc nie ma powodów do obaw, jeśli zostawisz samochód zaparkowany na jakiś czas. Najlepszą opcją byłoby naładowanie samochodu do co najmniej 50%-80%, odłączenie go i pozostawienie.

Jeśli naładujesz baterię całkowicie i zostawisz samochód bez nadzoru na jakiś czas, może to nawet uszkodzić baterię. Aby mieć stuprocentową pewność, że postępujesz właściwie, sprawdź instrukcję obsługi lub poszukaj w Internecie zaleceń producenta.

  Czy samochody hybrydowe przyspieszają szybciej?

Wiele pojazdów elektrycznych posiada obecnie funkcję zwaną „trybem głębokiego uśpienia”. Pozwala ona na wyłączenie wszystkich niepotrzebnych systemów pobierających energię, gdy samochód jest zaparkowany przez dłuższy czas. Pozwoli to zminimalizować długoterminowe zużycie baterii, gdy nie jest używana. Częściej niż nie, będziesz musiał włączyć tryb głębokiego uśpienia przed zaparkowaniem samochodu.

Niektóre systemy, takie jak zegar na desce rozdzielczej lub wskaźnik świetlny centralnego zamka są zbędne, jeśli samochód nie jest używany przez jakiś czas, i są to typy systemów „Tryb głębokiego uśpienia” ma na celu wyłączenie. Warto wspomnieć, że wszystkie istotne elementy bezpieczeństwa samochodu nie zostaną wyłączone, jeśli wszystko jest tak, jak być powinno.

Jak przygotować swój samochód elektryczny do długotrwałego parkowania?

Jeśli zdecydujesz się pozostawić swój EV na parkingu na dłuższy czas, pamiętaj o wykonaniu poniższych kroków, aby zmaksymalizować pojemność baterii i zapewnić swojemu samochodowi jak największe bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy naładować akumulator do co najmniej 50% pojemności i zaparkować go w bezpiecznym miejscu, z zamkniętymi oknami i drzwiami.

Oczywiście, nie ma takiej potrzeby, jeśli posiadasz prywatny garaż, który jest niedostępny dla ogółu społeczeństwa. Najlepiej jest zawsze pompować opony zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ niedopompowane opony są znane z tego, że powodują przebicia i wiele innych wad opon, które mogą znacznie skrócić ich żywotność.

Zawsze najlepiej jest umyć samochód, ponieważ niektóre zanieczyszczenia mogą uszkodzić lakier, jeśli nie są czyszczone przez jakiś czas. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś właścicielem samochodu pomalowanego w satynowym/matowym/mrożonym wykończeniu. Te rodzaje lakierów samochodowych są o wiele bardziej wrażliwe i podatne na otarcia i uszkodzenia. Pamiętaj również o wyczyszczeniu wnętrza z tego samego powodu.

  Tesla vs. Mercedes - Który jest lepszy?

Co się stanie, jeśli nie będziesz regularnie jeździł swoim samochodem?

Jak już wcześniej stwierdzono, samochody są przeznaczone do jazdy. Jeśli nie jeździsz nimi tak często, mają tendencję do psucia się i powodowania problemów. Nawet jeśli niektóre z tych problemów są drobne i szczerze mówiąc nieistotne, niektóre z nich mogą nawet powodować poważne problemy.

Najczęstszym problemem, z jakim borykają się długo zaparkowane samochody, jest rozładowany akumulator. Mniejsza bateria 12V nie jest zaprojektowana tak, aby wytrzymać, jeśli nie jest ładowana podczas jazdy. Takie kompaktowe akumulatory nie są przeznaczone do długotrwałego użytkowania, jeśli nie są regularnie ładowane.

Hamulce są również zaprojektowane do użytku, a jeśli nie, są podatne na korozję, która może całkowicie zrujnować hamulce. Dzieje się tak, gdy prowadzisz samochód podczas deszczu, a następnie pozostawić go siedzi przez długi czas. Nawet jeśli korozja tarcz hamulcowych zniknie po kilkukrotnym uruchomieniu hamulców, to jeśli ich nie uruchomisz, problem będzie się utrzymywał.

Dział FAQ

Jak długo można zostawić samochód na parkingu?

Jeśli posiadają Państwo samochód z silnikiem spalinowym i nie zostawiają go podłączonego do prądu, wystarczą dwa tygodnie, aby akumulator całkowicie się rozładował. Jeśli jednak podłączysz samochód do prądu, akumulator powinien wytrzymać lata.

Jeśli chodzi o EV, są one lepsze w utrzymaniu funkcjonalnego podczas postoju, nie należy pozostawiać ich zaparkowanych na dłużej niż kilka miesięcy. Jeśli jednak napowietrzysz opony, wyczyścisz samochód i zrobisz wszystko, co konieczne, będziesz w stanie zostawić samochód na lata.

  Jakie problemy ma Tesla?

Czy dobrze jest jeździć samochodem raz w tygodniu?

Lepiej jest jeździć samochodem raz w tygodniu, niż nie jeździć nim w ogóle. Tak czy inaczej, nie jest dobrze jeździć samochodem raz w tygodniu. Rozruch samochodu co kilka lub kilkanaście dni jest konieczny, aby odżywić akumulator.

Nie trzeba trickle charger na tydzień, i prawdopodobnie nic się nie stanie. Zadaj sobie pytanie, czy w ogóle potrzebujesz samochodu, jeśli jeździsz nim tylko raz w tygodniu.

Czy powinienem zostawić samochód podłączony do prądu na noc?

Możesz bezpiecznie zostawić samochód podłączony do prądu na noc. Każdy samochód w dzisiejszych czasach ma wiele wbudowanych systemów zarządzania ładowaniem, które są zaprojektowane tak, aby zapobiec przeładowaniu baterii. Systemy te są zaprojektowane tak, aby osiągać maksymalny stan naładowania, ale mają również za zadanie chronić Twój akumulator.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z