Czy samochody hybrydowe przyspieszają szybciej?

Istnieje wyraźna różnica między byciem szybkim a byciem szybkim. Szybki samochód to samochód zdolny do osiągania zawrotnie wysokich prędkości maksymalnych, podczas gdy szybki samochód to samochód zdolny do osiągania doskonałych czasów 0-60mph. W związku z tym, hybryda należy do tej drugiej kategorii, ponieważ są one zazwyczaj powolne, jeśli chodzi o prędkości maksymalne.

Jednak samochody hybrydowe przyspieszają szybciej w porównaniu do zwykłych samochodów spalinowych. Dzieje się tak dlatego, że silniki elektryczne są z natury lepsze w dostarczaniu mocy na początku. Z drugiej strony, silniki spalinowe potrzebują trochę czasu, zanim osiągną optymalny zakres mocy i dopiero wtedy mogą zapewnić maksymalny moment obrotowy.

Pojazdy elektryczne są podobne do hybryd, ale często są znacznie szybsze. Warto powiedzieć, że najszybsze obecnie samochody na świecie są elektryczne, ponieważ 100% mocy zapewniają im silniki elektryczne, które najlepiej pracują na postoju.

Nawet jeśli hybrydy przyspieszają szybciej, ma to znaczenie tylko wtedy, gdy samochód jest już wystarczająco mocny, co oznacza, że nie powinieneś oczekiwać, że Toyota Prius będzie szybka.

A crash course on hybrid powerertrains

Hybryda to samochód, który oferuje zwykły silnik spalinowy połączony z silnikiem elektrycznym w celu osiągnięcia lepszych wyników wydajności. Oznacza to, że hybryda jest zbudowana tak, aby była wydajna, a nie szybka. Tak więc, jeśli oba silniki oferują marne wartości mocy, samochód nie będzie szybszy niż mocniejszy samochód spalinowy.

Jednak McLaren P1, Ferrari LaFerrari i Porsche 918 nauczyły nas kilku rzeczy, z których najważniejszą jest to, że hybrydy mogą łączyć wydajność i efektywność. Od tamtego czasu pojawiło się wiele hybrydowych supersamochodów/sportowych samochodów, a wiele z nich jeszcze się pojawi.

  Jakiego używanego SUV-a powinienem unikać?

Hybryda działa najlepiej w miejskich środowiskach jazdy, które obejmują z powolnego ruchu stop-and-go. Aby osiągnąć tak imponujące wyniki MPG, hybrydy polegają na technologii zwanej hamowaniem odzyskowym. Jest to sprytny element technologii, który pozwala samochodowi przechowywać energię, która w przeciwnym razie zostałaby utracona podczas hamowania.

Samochody elektryczne przyspieszają najszybciej

Głównym powodem, dla którego EV o dużej mocy są najszybszymi samochodami na świecie jest to, że od razu oferują duży moment obrotowy. Silniki elektryczne nie muszą się rozpędzać do określonego zakresu obrotów, zanim zaczną oferować maksymalną moc, cała moc jest dostępna w każdej chwili.

Silniki spalinowe z drugiej strony potrzebują optymalnego zakresu obrotów, aby osiągnąć maksymalną moc. Co więcej, pojazdy elektryczne nie mają tradycyjnych skrzyń biegów, co oznacza, że nie ma przerw w dostawie energii pomiędzy kolejnymi zmianami, dzięki czemu są szybsze i bardziej płynne.

Co więcej, są one również cięższe niż większość samochodów z silnikiem spalinowym, co pomaga w obniżeniu mocy. Zaawansowane systemy kontroli trakcji również działają najlepiej, gdy nie trzeba martwić się o zmianę biegów. W związku z tym pojazdy elektryczne dostarczają moc w sposób ciągły, bez przerw.

Jeśli chodzi o prędkość maksymalną, warto powiedzieć, że zarówno samochody elektryczne, jak i hybrydowe są dalekie od bycia najszybszymi. Nieodłączną cechą silnika elektrycznego jest to, że zaczyna on zwalniać, gdy osiąga wysokie prędkości.

Główne cechy szybkich samochodów

Jeśli myślisz o zakupie drag cara, lub po prostu chcesz uzyskać najszybsze czasy na ćwierć mili, aby się pochwalić, powinieneś wziąć pod uwagę następujące aspekty. Przede wszystkim, samochody tuningowane są najszybsze, ponieważ nie muszą kompensować codziennego użytkowania, ale jest kilka samochodów seryjnych, które mogą osiągnąć czas ćwierć mili poniżej 9 sekund.

  Czy hybrydowe BMW jest tego warte?

Aby samochód był szybki, potrzebuje dużo mocy. Czas 0-60mph poniżej 3 sekund wymaga zazwyczaj 500-700 KM. Samochody z napędem na tylne koła zazwyczaj mają problemy z przeniesieniem mocy, ale zaawansowane systemy kontroli trakcji są w stanie to złagodzić.

Oprócz mocy i napędu na wszystkie koła, powinieneś wybrać samochód z dwusprzęgłową skrzynią biegów, ponieważ oferuje ona kontrolę startu i najszybsze czasy zmiany biegów. Co więcej, ciężkie samochody mają tendencję do lepszego ruszania, ponieważ bardziej obciążają opony.

Aerodynamika, wyważenie masy, sztywność zawieszenia i opony również stanowią ogromną różnicę. Opony powinny mieć odpowiednie osiągi, a także być szersze z tyłu, aby zapewnić optymalną trakcję.

FAQ Section

Które samochody są obecnie najszybsze?

Najszybszym samochodem na świecie jest obecnie Rimac Nevera o mocy 1900 KM. Ten niedorzeczny hipersamochód EV osiąga prędkość 0-60 mph w zaledwie 1,9 sekundy i przejeżdża ćwierć mili w czasie poniżej 9 sekund, a dokładniej 8,5 sekundy, co jest rekordem świata.

Drugim najszybszym samochodem jest Tesla Model S Plaid, który robi 0-60mph w około 2 sekundy, czas ćwierć mili wynosi 9,25 sekundy, co jest absolutnie szalone dla 4-drzwiowego sedana. Najszybszą hybrydą w tej chwili jest Ferrari SF90 Stradale, które osiąga 0-60 mph w zaledwie 2,3 sekundy.

Który samochód oferuje największą prędkość maksymalną?

Certyfikowanym najszybszym samochodem na świecie jest kontrowersyjny SSC Tuatara, a tuż za nim Bugatti Chiron Super Sport 300+. Tuatara zdołała osiągnąć prędkość maksymalną 316 mil na godzinę, podczas gdy Chiron SuperSport zdołał osiągnąć 304 mil na godzinę.

  Jaka jest żywotność samochodu hybrydowego?

Trzecim najszybszym samochodem jest Koenigsegg Agera RS, który w dwóch przejazdach osiągnął średnią 278mph. Hennesey Venom GT osiąga prędkość 270 mph, a Bugatti Veyron Super Sport – 268 mph.

Czy udało nam się osiągnąć absolutne granice przyspieszenia samochodu?

Czasy 0-60mph poniżej 2 sekund to szaleństwo i można się zastanawiać, czy samochody kiedykolwiek będą w stanie pojechać szybciej. Ponad 15 lat temu Bugatti wypuściło legendarnego Bugatti Veyrona, który był pierwszym prawdziwym hipersamochodem w historii. Z mocą ponad 1000 KM, czasem 0-60mph poniżej 3 sekund i prędkością maksymalną 253,81mph, oryginalny Veyron był samochodem, od którego wszystko się zaczęło.

Obecnie wiele samochodów osiąga czasy 0-60 w czasie poniżej 3 sekund, a tylko 2 są obecnie certyfikowane do osiągania 0-60mph w czasie poniżej 2 sekund. Jeśli chodzi o prędkość maksymalną, trudno powiedzieć, czy kiedykolwiek będzie ustalony jakiś limit. Szczerze mówiąc, maksymalna prędkość jest tak jakby nieistotna, ponieważ może być osiągnięta tylko wtedy, gdy masz prywatną autostradę.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z