Czy samochody Volvo mają oponę zapasową?

Wszystkie samochody Volvo mają oponę zapasową, z wyjątkiem tych, które są wyposażone w system uszczelniania opon.

W samochodach Volvo opona zapasowa jest zwykle umieszczona w przedziale ładunkowym w bagażniku. Opona zapasowa jest tak samo dobra, jak inne opony. Jeżeli jednak Volvo jest wyposażone w system uszczelniania opon, nie będzie miało opony zapasowej. Zamiast niej będziemy mieli zestaw do tymczasowej mobilności (Temporary Mobility Kit – TMK), który uszczelni przebitą oponę.

Co to jest opona zapasowa?

W bagażniku zawsze znajduje się dodatkowa opona na wypadek sytuacji awaryjnej. Takie opony są tam umieszczane, aby zastąpić przebitą oponę. Wszyscy producenci samochodów dają takie opony, a dodatkowe można kupić w sklepach z częściami samochodowymi.
Istnieje kilka rodzajów opon zapasowych:

 • pełnowymiarowa opona zapasowa pasująca
 • Pełnowymiarowa opona zapasowa niepasująca
 • Pełnowymiarowa tymczasowa opona zapasowa
 • Kompaktowa tymczasowa opona zapasowa
 • Składana tymczasowa opona zapasowa (pompowana)
  Podczas jazdy z oponą zapasową należy najpierw sprawdzić, czy jest ona w pełni napompowana. Opona nie może mieć żadnych uszkodzeń ani przebić. Należy również jechać ostrożnie i powoli, zwracając uwagę na prędkościomierz. Ponadto opona zapasowa jest tylko rozwiązaniem tymczasowym i należy udać się bezpośrednio do stacji obsługi lub mechanika.

Rodzaje opon Volvo

Różne typy opon są stosowane w różnych pojazdach Volvo i w różnych warunkach pogodowych. Informacja o oponie znajduje się zazwyczaj na słupku B, czyli z tyłu drzwi fotela kierowcy. Większość samochodów Volvo jest wyposażona w „opony całoroczne”. Opony te są dobre na drogi o normalnych warunkach i dobrze zachowują się podczas deszczu. Jeżeli jednak mieszkamy w regionie, gdzie występuje śnieg, należy je wymienić na opony zimowe.

  Jaka jest niezawodność SUV-ów Volvo?

Niektóre inne samochody Volvo są wyposażone w „opony o ultra wysokich osiągach”. Opony te zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najlepsze osiągi na suchej nawierzchni i bardzo zadowalające osiągi w deszczu. Opon tych nie wolno używać w warunkach śnieżnych i należy je zastąpić oponami zimowymi.

Opony zapasowe Volvo

Volvo zazwyczaj dostarcza do samochodu tymczasową oponę zapasową, a także zestaw podnośnika. Volvo zaleca, aby było to tylko rozwiązanie tymczasowe i jak najszybciej wymienić je na normalne opony. Wynika to z faktu, że tymczasowa opona zapasowa ma wpływ na trakcję, prześwit i prowadzenie samochodu.

System uszczelniania opon Volvo

Niektóre samochody Volvo nie są wyposażone w oponę zapasową, ale w system uszczelniania opon. Za jego pomocą można uszczelnić przebitą oponę, a następnie można przejechać samochodem od 70 do 90 mil. Istnieje jednak ograniczenie prędkości, którego należy przestrzegać, jeśli opona została uszczelniona, i wynosi ono maksymalnie 50 mph lub 80 km/h.

Zestaw do tymczasowej mobilności (TMK)

Jest to zestaw, który służy do uszczelniania przebitej opony. W zestawie znajduje się butelka z masą uszczelniającą, która zawiera lateks kauczuku naturalnego i etanodiol. Aby użyć tego systemu, należy wykonać następujące czynności:

 1. Najpierw zatrzymaj samochód na poboczu drogi z włączonymi światłami awaryjnymi.
 2. Jeśli w oponie znajduje się gwóźdź lub inny ostry przedmiot, to lepiej, żeby tak zostało. Należy go tam zostawić i nie wyjmować.
 3. Wyjmij przewód elektryczny i wężyk.
 4. Odkręć pokrywę kompresora i nakrętkę butelki z masą uszczelniającą.
 5. Ustawić butelkę z masą uszczelniającą na uchwycie butelki tak mocno, jak to możliwe.
 6. Otworzyć kapturek zaworu opony i mocno przymocować do niego łącznik.
 7. Podłączyć TMK do najbliższego gniazdka 12 V i uruchomić samochód.
  Dlaczego Volvo zaprzestało produkcji modelu xc70?

Volvo z systemem uszczelniania opon

Modele Volvo, które nie mają opony zapasowej w przedziale bagażowym, lecz korzystają z systemu uszczelniania opon, który może przewieźć przebitą oponę na odległość około 70 mil, to:

 • Volvo S60
 • Volvo S90
 • Volvo V60
 • Volvo V90
 • Volvo XC40
 • Volvo XC60
 • Volvo XC90

FAQ

Dlaczego samochody mają oponę zapasową?

Samochód ma 4 sprawne opony i dodatkową oponę jako koło zapasowe. Opony w samochodzie mogą ulec przebiciu lub się rozlecieć. W takim przypadku przydaje się opona zapasowa. Opona zapasowa nie zawsze jest taka sama jak zwykłe opony, a w wielu przypadkach opona zapasowa jest po prostu oponą pączkową, która służy do przewożenia samochodu do stacji obsługi.

Różnica między oponą pączkową a oponą zapasową

Opony tymczasowe lub pączkowe mają niewielkie rozmiary i można je łatwo przechowywać w samochodzie. Opony pączkowe są tańsze niż inne pełnowymiarowe opony zapasowe, więc można je łatwo kupić, jeśli coś stanie się z poprzednią. Mają one jednak wady, np. nie mogą przejechać więcej niż 112 km lub 70 mil. Mają również pewne ograniczenie prędkości i złe prowadzenie.

Pełnowymiarowe opony zapasowe są znacznie cięższe i są mniej więcej takie same, jak inne zwykłe opony w samochodzie. Można również wymienić stalowe koło przebitej opony, zastępując je kołem opony zapasowej. Opona zapasowa może różnić się od pozostałych trzech opon, co może powodować pewne niewyważenie.

  Który SUV Volvo jest największy?

Jak długo działają opony zapasowe?

Głównym zadaniem opony zapasowej jest transport samochodu do stacji serwisowej. Jednak obecnie wiele osób wozi ze sobą pełnowymiarową, dopasowaną oponę zapasową, która jest taka sama jak inne opony. Tymczasowa opona zapasowa lub opona typu „donut” często wystarcza na przejechanie mniej niż 50 mil, ale pełnowymiarowa opona zapasowa jest tak samo dobra jak inne opony i może przejechać wiele mil.

Bezpieczna jazda z Volvo

Jeśli podczas jazdy Volvo złapiemy gumę, nie wpadajmy w panikę. Samochód będzie wyposażony w dodatkową oponę zapasową lub układ uszczelniający, który uszczelni przebitą oponę. Po przejechaniu ponad 70 mil można wymienić oponę.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z