Czy Skoda Roomster to dobry samochód?

Skodą Roomster

Skoda Roomster to wyjątkowy samochód rodzinny z dużą kabiną i przestrzenią ładunkową. Niektórzy opisują go jako hatchback, a inni nazywają go samochodem typu kombi. Ale czy Skoda Roomster jest dobrym samochodem?

Tak, Skoda Roomster jest dobrym samochodem. Jednak niektórzy mogą uznać go za nieciekawy. Skoda Roomster to dobry samochód, jeśli szukasz praktycznego, przestronnego, ekonomicznego, niezawodnego i trwałego hatchbacka. Z drugiej strony, nie jest to dobry samochód, jeśli pożądasz wyczynowego, szybszego i mocniejszego hatchbacka.

Historia Skody Roomster

Skoda Roomster to mały samochód rodzinny produkowany przez firmę Skoda Auto. Samochód ten był w produkcji od 2006 do 2015 roku. Skoda wyprodukowała tylko jedną generację Skody Roomster z jednym pośrednim faceliftem. Poza tym, ten samochód charakteryzuje się pięciodrzwiowym, pięcioosobowym, przednim silnikiem, napędem na przednie koła i konstrukcją z wysokim dachem.

Określa się go również jako hatchback, kombi lub samochód wielozadaniowy. Co więcej, po premierze na Salonie Samochodowym w Genewie w 2006 roku, był to pierwszy samochód wprowadzony na rynek po przejęciu Skody przez Volkswagen Group. Należy pamiętać, że Skoda Roomster dzieli platformę A4 (PQ34) i części z Skodą Fabią drugiej generacji.

Podczas swojej premiery, Skoda Roomster posiadała czterosuwowe silniki z Grupy Volkswagen. Miała trzy opcje silnika benzynowego i dwie opcje silnika wysokoprężnego.

Cechy Skody Roomster

Wygląd

Pod względem wyglądu, Skoda Roomster nie jest najbardziej atrakcyjnym samochodem w swojej klasie. Poza tym, posiada przestronne i wygodne wnętrze z klasycznymi elementami. Niemniej jednak, model Skoda Roomster Scout jest najlepiej wyglądającym wykończeniem. Skoda Roomster ma rozstaw osi 103 cale, długość 165,6 cala, szerokość 66,3 cala i wysokość 63,3 cala.

  Najczęstsze problemy związane ze Skodą Fabia

Osiągi

Skoda Roomster na przestrzeni lat miała kilka silników. Tak więc, wydajność tego MPV będzie się różnić w zależności od rodzaju posiadanego silnika. Jednym z najlepszych silników benzynowych oferowanych przez producenta jest turbodoładowany silnik 1.2 TSI 77 kW, który dostarcza do 103 KM i 129 lb-ft momentu obrotowego. Posiada on również prędkość maksymalną do 114 mph i może przyspieszyć od 0 do 62 mph w zaledwie 10,9 sekundy.

Z drugiej strony, najlepiej działającym silnikiem wysokoprężnym Skody Roomster jest turbodoładowany silnik 1.9 TDI PD DPF. On również produkuje aż 103 KM i 177 lb-ft momentu obrotowego. Potrafi również przyspieszyć od 0 do 62 mil/h w 10,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi do 113 mil/h.

Komfort i przestrzeń ładunkowa

Ponieważ Skoda Roomster jest pojazdem wielofunkcyjnym, samochód ten jest dość wygodny i przestronny. Może pomieścić do pięciu pasażerów i jest wyposażony w pojemną kabinę. Dodatkowo, zapewnia dużą przestrzeń ładunkową, ponieważ posiada łącznie 16 stóp sześciennych przestrzeni. Jest to idealne rozwiązanie do przewożenia kilku plecaków.

Bezpieczeństwo

Skoda jest jedną z najbezpieczniejszych marek samochodów luksusowych na rynku. Skoda Roomster nie jest wyjątkiem, ponieważ jest to całkiem bezpieczny samochód. Samochód ten może pochwalić się podwójnymi przednimi poduszkami powietrznymi, bocznymi poduszkami powietrznymi oraz kurtynami bocznymi chroniącymi głowę. Dodatkowo, jest wyposażony w elektroniczny rozdział siły hamowania, hamulce przeciwblokujące i elektroniczną kontrolę stabilności. Należy pamiętać, że te elementy bezpieczeństwa są w standardzie.

  Najczęstsze problemy z Skodą Felicją

Oszczędność paliwa

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w posiadaniu MPV jest to, że większość z nich zużywa więcej paliwa niż sedany lub małe samochody. Wręcz przeciwnie, Skoda Roomster nie zużywa dużo paliwa. Ma wskaźnik efektywności paliwowej od 36 do 37 mpg. Niektóre modele odnotowały nawet ponad 40 mpg.

Cena

Skoda Roomster jest samochodem w przystępnej cenie. Jednak, ponieważ został wycofany z produkcji, znalezienie nowej Skody Roomster jest dość trudne. Niemniej jednak, na rynku są różne używane Skody Roomster. Większość z nich waha się od 21,200 do 17,000 dolarów. Cena różni się w zależności od poziomu wykończenia i stanu samochodu.

FAQ

Czy warto kupić Skodę Roomster?

To zależy od tego, czego szukasz. Jeśli jesteś na rynku praktycznego, wysoce wydajnego, trwałego, przestronnego i dającego wiele radości z jazdy samochodu, to Skoda Roomster przypadnie Ci do gustu. Jeśli jednak chcesz wyczynowego, szybszego i mocnego hatchbacka, to powinieneś szukać dalej.

Jakie są najczęstsze problemy z Skodą Roomster?

Skoda Roomster może być wybitnym samochodem rodzinnym, ale ma też kilka problemów, o które zainteresowani nabywcy powinni się martwić. Niektóre z tych problemów obejmują wyciek paliwa, awarię wentylatora, problemy z hamowaniem, zatkany filtr DPF, niedziałające wtryskiwacze paliwa, wadliwą blokadę kierownicy i niedziałające czujniki parkowania.

Czy Skoda Roomster utrzymuje swoją wartość?

Skoda Roomster nie trzyma dobrze swojej wartości jak większość samochodów z głównego nurtu. Ale kiedy porównasz go z innymi modelami od Volkswagena i Niemiec w ogóle, robi całkiem dobrze. Głównym powodem, dla którego ten samochód nie trzyma swojej wartości dobrze jest wysoki koszt napraw i konserwacji. Również koszt części zamiennych jest dość wysoki.

  Czy Skoda Felicia to dobry samochód?

Jakie samochody są podobne do Skody Roomster?

Skoda Roomster jest wśród najlepszych hatchbacków na rynku, jeśli chodzi o wydajność, praktyczność i trwałość. Nie jest jednak osamotniona, gdyż spotyka się z ostrą konkurencją ze strony rywali. Niektórzy z jej głównych rywali to Peugeot Partner, Citroen Berlingo, Ford B-Max i Renault Kangaroo.

Czy Skoda Roomster jest dobrym kierowcą na co dzień?

Tak, Skoda Roomster jest dobrym kierowcą na co dzień. Samochód ten jest nie tylko paliwooszczędny, ale także niezawodny i trwały. W związku z tym stanowi doskonały samochód do codziennego użytku. Dodatkowo jest bardzo praktyczny, co oznacza, że może być używany do przewozu bagażu i ludzi na co dzień. Niemniej jednak, jest nieco większy niż większość samochodów miejskich, co sprawia, że jest nieco trudny do zaparkowania na zatłoczonych parkingach.

Wniosek

Ogólnie rzecz biorąc, Skoda Roomster to znakomity samochód. Jest praktyczny, paliwooszczędny, przestronny, wytrzymały, niezawodny i przyjemny w prowadzeniu. Niemniej jednak, ma też kilka problemów, których można uniknąć przy odpowiedniej opiece i konserwacji. Jeśli jednak szukasz wydajnego i mocnego hatchbacka lub kombi, Skoda Roomster nie jest samochodem dla Ciebie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z