Czy szybkie ładowanie jest złe dla samochodów elektrycznych?

Jedną z najczęściej wymienianych cech współczesnych samochodów elektrycznych jest szybkie ładowanie. Szybkie ładowanie pozwala na znacznie szybsze naładowanie baterii w porównaniu do „zwykłego” ładowania, ale wiąże się to z kilkoma zastrzeżeniami.

Jako takie, szybkie ładowanie pozwala spędzić mniej czasu na ładowaniu, a więcej na jeździe. Prowadzi do przekonania, że niektóre szybkie ładowarki mogą zaoferować do 85% naładowania w zaledwie 20 minut. Jednak wiele aspektów może zaprzeczyć, że, i to jest istotne, aby wiedzieć, które.

Rzeczywiście, częste szybkie ładowanie może negatywnie wpłynąć na długoterminową wydajność baterii, ale tak jest w przypadku prawie wszystkich baterii Li-Ion na rynku. Wszystkie akumulatory mają tendencję do degradacji z czasem, a po wielu cyklach tracą swój maksymalny ładunek.

Po około 10-12 latach większość akumulatorów EV staje się coraz mniej wydajna, co oznacza, że w końcu trzeba będzie je całkowicie wymienić. Może to kosztować nawet 2-5 tys. dolarów, a wciąż nie wiadomo, jak te baterie będą utylizowane.

Jak działa szybkie ładowanie?

Szybkie ładowarki są zaprojektowane z wielu pinów złącza, które mogą dostarczyć więcej energii. Niektóre marki, takie jak Tesla, mają specjalne złącza, które działają tylko z superładowarkami Tesli, ale mogą również korzystać z innych stacji ładowania, jeśli skorzystasz z dołączonego adaptera ładowania.

Szybkie ładowanie jest rzeczywiście poziom 3 ładowania DC, oznacza to, że twój samochód ma specyficzny konwerter, który konwertuje AC do DC. Mówią, że szybka ładowarka DC może ładować do 3-20 mil na minutę, podczas gdy regularne ładowanie AC nie jest nawet w tej samej lidze.

  Czy Volvo produkuje samochody elektryczne?

Współczesne szybkie ładowarki DC monitorują cały proces ładowania, aby zapewnić, że bateria otrzymuje odpowiednią ilość ładunku w każdym momencie. Stacja ładująca podaje właściwą ilość ładunku, aby chronić baterię i cały system ładowania.

Większość szybkich ładowarek DC działa najlepiej z wstępnie rozgrzanymi akumulatorami. Oznacza to, że gdy akumulator osiągnie optymalną temperaturę ładowania, osiągnięta zostanie maksymalna ilość kilowatów. Przed osiągnięciem maksymalnego naładowania, ilość oferowanej energii jest zmniejszana, aby jeszcze bardziej chronić akumulator.

Skutki długotrwałego szybkiego ładowania dla akumulatorów pojazdów elektrycznych i hybrydowych

Prawie każdy ma dziś jakiś telefon komórkowy i prawie wszystkie z nich są przystosowane do szybkiego ładowania. Mimo że takie prędkości ładowania pozwalają na szybsze naładowanie telefonu, po pewnym czasie zdajemy sobie sprawę, że procentowy stan naszej baterii jest coraz gorszy.

Mniej więcej to samo dzieje się z większym akumulatorem samochodowym, ale poziom degradacji nie jest tak wyraźny. Kilka lat temu, w jednym z badań stwierdzono, że szybkie ładowanie zmniejszyło do 27% pierwotnej pojemności akumulatora po roku ciągłego użytkowania.

Z drugiej strony, ten sam model był testowany wyłącznie z ładowaniem poziomu 2 (powolnym) i bateria straciła około 23% swojej pierwotnej pojemności po 12 miesiącach ciągłego użytkowania. Nawet jeśli różnice występują, to nie są one tak wyraźne, jak wielu z nas się spodziewało.

Warto wspomnieć, że wiele aspektów wpływa na to, jak akumulator samochodu będzie się zachowywał w czasie, ale można śmiało powiedzieć, że szybkie ładowanie do pewnego stopnia negatywnie wpływa na ogólny procent zdrowia akumulatora.

  Jak zdobywają samochody w centrach handlowych

Jak mogę skorzystać z szybkiego ładowania?

Po pierwsze, szybkie ładowanie nie jest dostępne poprzez zwykłe domowe gniazdko elektryczne, ponieważ wymaga ono zbyt wiele mocy i pieniędzy. Większość szybkich ładowarek poziomu 3 jest dostępna na autostradach i w miejscach, gdzie szybkie ładowanie jest najbardziej potrzebne.

Zależy to również od rodzaju samochodu, który posiadasz. Niektóre samochody, takie jak Porsche Taycan mają maksymalną pojemność DC nieco nieśmiały 270 kW, oznacza to, że Taycan może teoretycznie osiągnąć 80% naładowania w nieco ponad 22 minut.

Większość Superchargers Tesla są w stanie tylko 120 kW w tym czasie. Warto wspomnieć, że poziom 3 ładowarka również kosztuje więcej w porównaniu do zwykłego poziomu 2 wolnej ładowarki. Tak czy inaczej, upewnij się, że postępujesz zgodnie z zaleceniami producenta na temat tego, jak i kiedy korzystać z szybkich ładowarek.

Staraj się korzystać z szybkich ładowarek tylko wtedy, gdy potrzebujesz szybkiego doładowania, oznacza to, że powinieneś polegać przede wszystkim na ładowaniu poziomu 2 lub zwykłym ładowaniu z sieci domowej, które może trwać kilka godzin. Idealny na nocną sesję ładowania.

Sekcja FAQ

Czy powinienem ładować swój samochód w nocy?

Nocne ładowanie pojazdu elektrycznego za pomocą wolnej ładowarki jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów utrzymania optymalnej kondycji akumulatora. Nie musisz jednak ładować swojego samochodu każdej nocy, ponieważ w większości przypadków jest to zbędne.

Jeśli będziesz podłączać samochód do prądu za każdym razem, gdy go zaparkujesz, może to negatywnie wpłynąć na długoterminową wydajność akumulatora, a tym samym skrócić jego żywotność. Zawsze najlepiej jest stosować się do zaleceń producenta dotyczących sposobu i czasu ładowania samochodu.

  Najlepszy samochód do jazdy nocą

Czy samochody elektryczne tracą ładunek podczas postoju?

Tak, ale nie aż tak bardzo. Najlepiej jest zawsze zostawiać samochód na parkingu na 70-80% naładowania. W ten sposób zawsze będziesz w stanie po prostu wsiąść do samochodu i pojechać gdziekolwiek chcesz. Jednakże, jeśli zachować swój samochód zaparkowany przez dłuższy okres czasu, jesteś zobowiązany do utraty ponad batter zdrowia.

Niektóre samochody mają nawet specyficzne cechy, które pozwalają włączyć rozszerzony tryb parkowania, który wyłącza kilka niepotrzebnych systemów w dążeniu do zachowania stanu naładowania jak najlepiej.

Czy trzymanie mojego samochodu elektrycznego podłączonego do prądu jest bezpieczne?

Teoretycznie ciągłe trzymanie samochodu podłączonego do prądu nie jest dobrym pomysłem, ale współczesne samochody posiadają wiele rozwiązań technologicznych, które mogą zniwelować wiele negatywnych aspektów ciągłego ładowania. Oznacza to, że samochody te mogą być pozostawione podłączone do prądu przez dłuższy czas bez negatywnego wpływu na akumulator.

Pamiętaj, aby zapytać swojego sprzedawcę/producenta, jak dokładnie należy konserwować baterię, jeśli chcesz mieć najlepsze i najdłuższe doświadczenie z posiadaniem samochodu elektrycznego. Po prostu nie parkuj na publicznym miejscu ładowania i nie zostawiaj tam samochodu, aby nie przeszkadzać innym właścicielom pojazdów elektrycznych w ładowaniu ich samochodów.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z