Czy Tesle potrzebują oleju?

Ponieważ Tesla jest pojazdem w pełni elektrycznym, koszt utrzymania Tesli jest dość niski w porównaniu z innymi luksusowymi markami samochodów, takimi jak Mercedes-Benz, BMW, Porsche, Audi czy Range Rover. Ale czy Tesle potrzebują oleju?

Tak, Tesle potrzebują oleju, ale nie wymagają jego wymiany. Dodatkowo, potrzebują oleju smarowego, a nie silnikowego. Tesle są wyposażone w olej smarujący w mechanizmie różnicowym lub skrzynce redukcyjnej. Tak więc, podobnie jak w przypadku innych w pełni elektrycznych samochodów, właściciele Tesli nie muszą sprawdzać poziomu oleju ani dokonywać jego wymiany, ponieważ są one w pełni elektryczne.

Co więcej, ważne jest, aby zauważyć, że silniki same w sobie nie mają oleju, ale łożyska i przekładnie mają olej, jak wyjaśniono powyżej. Poza tym olej w łożyskach i przekładniach może być wymieniany po przejechaniu ponad 100 000 mil w samochodach Tesla Model X i Model S.

Jakich płynów wymaga Tesla?

Pomimo tego, że Tesle są w pełni elektryczne, nadal potrzebują różnych płynów do smarowania. Znajdziesz tu płyny chłodzące i płynne smary. Jednak te płyny są zapieczętowane na całe życie i nie można ich wymienić. Do tego dochodzi jeszcze czynnik chłodzący do klimatyzacji i płyn hamulcowy.

A ponieważ Tesle posiadają normalny akumulator 12V na wypadek sytuacji awaryjnej, aby umożliwić samochodowi samodzielną jazdę, kierowanie i hamowanie, gdyby główny akumulator zawiódł, powinny mieć kwas akumulatorowy. Ale jak można się było spodziewać, jest on również zamknięty i nie można się do niego łatwo dostać.

Niemniej jednak, brakuje kilku płynów, które normalnie można znaleźć w normalnym samochodzie ICE. Do takich płynów należą olej silnikowy, płyn przekładniowy, woda w chłodnicy lub płyn niezamarzający, no i oczywiście paliwo.

Co sprawia, że serwis Tesli jest tańszy?

Konserwacja Tesli jest tańsza, ponieważ nie ma w niej wielu ruchomych części. Szacuje się, że Tesla ma około 17 do 20 ruchomych części. Z drugiej strony, tradycyjny samochód z silnikiem spalinowym ma ponad 2000 ruchomych części. Z tego szacunku, łatwiej jest zobaczyć, dlaczego utrzymanie Tesla jest o wiele tańsze niż utrzymanie normalnego samochodu luksusowego.

  Co robi Tesla Autopilot?

Jeśli więc posiadasz Teslę, nie będziesz musiał martwić się o filtry paliwa, konwencjonalne wymiany oleju, kontrole emisji spalin czy wymiany świec zapłonowych. A ponieważ Tesla jest samochodem w pełni elektrycznym, takie rzeczy jak wymiana klocków hamulcowych są rzadkością ze względu na hamowanie odzyskowe, które znacznie zmniejsza zużycie hamulców.

Jakie części Tesli wymagają konserwacji i po jakim czasie?

Jak wspomniano wcześniej, Tesla ma mniej ruchomych części, co oznacza, że koszt naprawy i konserwacji jest nieco niższy niż w przypadku samochodów z silnikiem spalinowym. Jednak niektóre części Tesli wymagają więcej uwagi niż inne. Należą do nich:

 • Wysokowydajny filtr powietrza cząstek stałych lub filtr HEPA
  Jeśli Twoja Tesla jest wyposażona w wysokowydajny filtr powietrza, będziesz musiał go wymieniać co 3 lata.
 • Kabinowy filtr powietrza
  Zadaniem filtra powietrza w kabinie jest zapobieganie przedostawaniu się przez otwory wentylacyjne pyłków, pyłu drogowego, opadu przemysłowego i innych cząstek. Tesla zaleca wymianę filtra powietrza w kabinie co 2 lata w Tesla Model 3&Y i co 3 lata w Tesla Model S&X.
 • Rotacja, wyważanie i ustawianie kół
  Tesla zaleca rotację opon po przejechaniu każdych 10 000 mil. Jeśli jednak jeździsz agresywnie, a różnica w głębokości bieżnika Twojego samochodu wynosi około 2/32 cala lub więcej, musisz dokonać rotacji opon. Agresywna jazda powoduje przedwczesne zużycie opon i może wymagać częstego serwisowania. Rotacja opon kosztuje od około 35 do 100 dolarów w zależności od modelu.
 • Serwis klimatyzacji
  Tesla wymaga od swoich użytkowników serwisowania klimatyzacji co 3 do 6 lat, w zależności od modelu Tesli. Serwisowanie klimatyzacji pomaga wymienić worek osuszający klimatyzację, aby zapewnić jej długowieczność i wydajność. Jeśli masz Tesla Model 3, powinieneś serwisować go co 6 lat, Tesla Model Y co 4 lata, a Tesla Model S&X co 3 lata.
 • Test płynu hamulcowego
  Aby utrzymać optymalne działanie samochodu, Tesla zaleca użytkownikom sprawdzanie co 2 lata, czy płyn hamulcowy nie jest zanieczyszczony i w razie potrzeby jego wymianę.
 • Pielęgnacja zimą
  Producent wymaga od właścicieli Tesli w zimnych rejonach, aby czyścili i smarowali wszystkie zaciski hamulcowe przez 12,500 mil lub co roku.
  Czy Tesla poprawia jakość konstrukcji?

FAQ

Czy Tesla wymaga corocznej obsługi technicznej?

Nie, Tesla nie wymaga corocznych przeglądów, jak większość samochodów z silnikami spalinowymi. Jednak większość Tesli musi być serwisowana co 12 000 mil. Zanim jednak zabierzesz swój samochód do najbliższego serwisu Tesli, sprawdź w instrukcji obsługi, jak wyglądają zaplanowane przeglądy serwisowe.

Czy mogę stracić gwarancję Tesli, jeśli nie oddam samochodu do serwisu?

To zależy od rodzaju gwarancji, jaką Państwo wykupiliście. Jeśli jest to ograniczona gwarancja na nowy lub używany pojazd, żadna z nich nie zostanie naruszona. Jeśli natomiast skorzystałeś z gwarancji, która obejmuje rozszerzoną umowę serwisową, może to mieć wpływ na gwarancję.

Czy Tesla zużywa paliwo?

Nie, Tesla nie zużywa paliwa. Kluczową zaletą Tesli jest to, że jest ona w pełni elektryczna. Poza tym, działają one na baterie, które są ładowane ze stacji ładowania lub gniazdka elektrycznego w domu. Dlatego nie potrzebują benzyny ani paliwa do działania.

Co się stanie, jeśli Tesli skończy się ładowanie?

Gdy energia w Twojej Tesli będzie bardzo niska, samochód zasugeruje Ci miejsca ładowania w Twojej okolicy, takie jak najbliższa stacja doładowująca Tesli. Oprócz tego poinformuje Cię, gdy znajdziesz się poza zasięgiem najbliższej superładowarki Tesli. Inną rzeczą, która się stanie, gdy Tesli skończy się ładowanie, jest to, że nie będzie utrzymywać stałej prędkości na autostradzie.

Jaki jest koszt utrzymania Tesli?

W przeciwieństwie do tradycyjnych samochodów na paliwo, Tesla nie ulega dużemu zużyciu, co oznacza, że jest mniej części, o które trzeba się martwić po przejechaniu kilku mil. Rzeczy takie jak filtry oleju nie będą wymieniane po kilku milach, ponieważ ten samochód jest w pełni elektryczny.

  Czy Tesla to dobry pierwszy samochód?

Niezależnie od tego, Tesla nadal musi być utrzymywany i producent zaleca utrzymanie samochodu po każdym 12.000 mil. W przeszłości Tesla wymagała corocznej konserwacji, ale to już nie jest ten przypadek. Niektóre z części Tesli, które muszą być regularnie sprawdzane, to opony, filtr powietrza w kabinie, test płynu hamulcowego i serwis klimatyzacji.

Średnio trzeba będzie wydać blisko 300 dolarów rocznie, aby utrzymać Teslę. Jedną z części, które trzeba będzie konserwować co roku, jest rotacja opon. Inne częste naprawy obejmują wymianę czujnika tlenu, łożysk kół, zacisków hamulcowych i regulatora silnika okiennego.

Podsumowanie

Tak więc, jeśli zastanawiałeś się, czy Tesla potrzebuje oleju czy nie, teraz już wiesz. Tesla potrzebuje oleju, ale nie oleju silnikowego do pracy silnika. Poza tym, olej w Tesli nie jest przeznaczony do wymiany, ale jeśli pojawi się przypadek, który wymaga jego wymiany, powinien to zrobić profesjonalista.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z