Czy to źle, że zawsze doładowujesz swoją Teslę?

Tesla ułatwiła życie swoim klientom dzięki dobrze skomunikowanym stacjom doładowywania samochodów. Ale czy to źle zawsze doładowywać swoją Teslę?

Tak, ciągłe doładowywanie Tesli nie jest korzystne dla baterii. Jednak wpływ ten jest bardzo mały i niektórzy ludzie mogą go nawet nie zauważyć. Jeśli ciągle ładujesz swoją Teslę na superładowarkach, szczytowa szybkość ładowania baterii może się nieco zmniejszyć. W rezultacie wpłynie to na wydajność akumulatora.

To, co może jeszcze bardziej uszkodzić baterię Twojej Tesli, to szybkie ładowanie prądem stałym innym niż Tesla, np. na stacjach Chademo. Jeśli wielokrotnie ładujesz swoją Teslę na stacji szybkiego ładowania DC innej niż Tesla, kilka razy w tygodniu, zauważysz, że Tesla dławi szybkość ładowania.

Dzieje się tak dlatego, że częste ładowanie Twojej Tesli na stacji szybkiego ładowania DC innej niż Tesla prowadzi do uszkodzenia ogniw baterii i dlatego Tesla dławi prędkość ładowania. W przeciwieństwie do sieci super-ładowarek Tesli, które posiadają wbudowany algorytm ochrony ładowania akumulatora, aby współpracować z baterią Tesli, ładowarki DC innych producentów nie posiadają takiej ochrony.

Dlatego też, jeśli używasz non-tesla stacji ładowania, można zauważyć zwiększone wysokie ciepło, które uszkodzi komórkę baterii z prądem wchodzącym do baterii w ciągłym tempie i czasu. Z czasem zmniejsza to wydajność baterii i możesz nawet spędzić więcej czasu na superładowarce Tesli niż wcześniej.

Jakie są wady codziennego ładowania Twojej Tesli?

Pierwszą wadą codziennego ładowania samochodu jest to, że możesz w końcu zapłacić więcej niż za ładowanie w określone dni lub godziny tygodnia. Większość właścicieli pojazdów elektrycznych płaci za energię elektryczną według harmonogramu czasowego. Dlatego ładowanie codziennie może nie dać im najlepsze dostępne stawki, a może skończyć się płacąc więcej.

  Czy samochody Tesla są dobre na wycieczki?

Kolejną wadą codziennego ładowania samochodu lub częstego korzystania z doładowania w zimnym klimacie jest utrata sporej ilości energii na kondycjonowanie wstępne. Kondycjonowanie wstępne jest niezbędne w niskich temperaturach, ponieważ trzeba ogrzać akumulator do optymalnej temperatury ładowania. Ale gdy codziennie przygotowujesz swój samochód, tracisz sporo energii elektrycznej.

Czy większość właścicieli Tesli korzysta z Superchargers czy ładuje z domu?

Mimo że superchargery Tesli są dobrze rozpowszechnione na całym świecie, zaskakujące jest to, że wielu właścicieli Tesli nadal woli ładować swoje samochody z domu. Głównym powodem są oczywiście koszty. Ładowanie Tesli z domu jest tańsze niż na stacji doładowującej.

Szacuje się, że około 80% właścicieli pojazdów elektrycznych ładuje swoje samochody z domu. Właściciele Tesli nie są wyjątkiem, ponieważ ma ona największy udział w rynku EV. Poza tym, ładowanie z domu nie obciąża baterii i w końcu wytrzymuje ona dłużej niż przy ładowaniu z superchargerów.

FAQ

Czy to źle ładować Teslę codziennie?

Nie, codzienne ładowanie Tesli nie jest złe. Wręcz przeciwnie, może to być korzystne, jeśli jeździsz na długich dystansach. Codzienne ładowanie Tesli gwarantuje, że będziesz miał wystarczającą ilość energii na codzienne dojazdy. Poza tym, zwiększa zasięg potrzebny do codziennych dojazdów.

Poza tym, Tesla zaleca swoim użytkownikom jazdę samochodem z ładunkiem pomiędzy 20% a 90% całkowitej pojemności akumulatora, aby przedłużyć jego żywotność. Jeśli więc po codziennych dojazdach do pracy Twój samochód spadnie do poziomu 20% lub 30%, możesz naładować go przez noc i przygotować się na następny dzień.

  Najlepsza Tesla dla wysokich kierowców

Co sprawia, że ładowanie Twojej Tesli na superchargerze trwa dłużej?

Jeśli zauważysz, że ładowanie Twojej baterii na superchargerze Tesli trwa dłużej, nie musisz wpadać w panikę. Jest to wskazówka, że kilka czynników wpływa na wydajność baterii. Należą do nich ekstremalnie niskie temperatury, prawie pełna bateria lub zmiany warunków wynikające z użytkowania lub wieku.

Te trzy czynniki mogą sprawić, że ładowanie Twojej Tesli będzie trwało dłużej niż zwykle. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wskazówek dotyczących konserwacji baterii Tesli, aby uniknąć zmniejszenia zasięgu lub obniżenia wydajności baterii.

Czy superchargery w obszarach miejskich ładują się tak szybko, jak inne superchargery?

Pomimo swojej wyjątkowej i kompaktowej konstrukcji, superchargery w obszarach miejskich ładują się równie szybko, jak superchargery w innych miejscach. Dzieje się tak dlatego, że dostarczają one stałą moc 72 kilowatów (kW), mimo że inna Tesla jest ładowana w przeciwległym stoisku.

Poza tym, że dostarczają tyle samo kilowatów, co superchargery w innych lokalizacjach, pełne naładowanie samochodu zajmuje około 45 do 50 minut. Nie trzeba się więc martwić, że ładowarki w obszarach miejskich ładują się wolniej lub dostarczają mniej energii.

Które z nich jest tańsze – ładowanie Tesli w domu czy na superładowarce?

To zależy od Twoich nawyków jazdy. Jeśli zwykle jeździsz Teslą w obrębie miasta, to możesz ładować ją w domu, bo to całkiem tańsze niż na stacji supercharger. Ale jeśli zwykle podróżujesz na długich dystansach, to powinieneś naładować samochód na stacji doładowującej, aby szybko go napełnić.

  Który z nich jest bezpieczniejszy: Tesla czy Volvo?

Tak, ładowanie Tesli na superchargerze jest droższe niż ładowanie jej w domu. Jednak nadal jest tańsze niż gaz, co czyni je idealnym i bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które dużo dojeżdżają do pracy.

Ile mil mogę przejechać moją Teslą?

Ilość mil, które uzyskasz z Twojej Tesli zależy od różnych czynników. Po pierwsze, nawyki jazdy odgrywają ogromną rolę. Po drugie, warunki klimatyczne również odgrywają pewną rolę. Inne czynniki to zasięg samochodu i poziom naładowania.

Tesla z najniższym zasięgiem obejmuje do 250 mil, podczas gdy Tesla z najwyższym zasięgiem obejmuje do 402 mil. Jeśli jednak jeździsz bardzo szybko i agresywnie, mile, które pokonuje Twoja Tesla, drastycznie się zmniejszą. Ponadto, jeśli pogoda jest zimna, zasięg Tesli jest zmniejszony.

Wniosek

Podsumowując, ciągłe doładowywanie Twojej Tesli to zły pomysł. Jest tak dlatego, że spowoduje to degradację Twojej baterii i zmniejszy jej wydajność. Jeśli jednak jesteś osobą, która codziennie dojeżdża do pracy na długich dystansach, codzienne ładowanie Tesli na superchargerze nie jest wcale złe. Niemniej jednak, należy unikać ładowania samochodu za pomocą szybkich ładowarek DC innych niż Tesla, ponieważ spowodują one degradację baterii.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z