Czy Volkswagen Atlas to dobry samochód?

Volkswagen Atlas

VW Atlas to średniej wielkości luksusowy SUV produkowany od 2016 roku, kiedy to zastąpił słynnego VW Touarega. Na niektórych rynkach Atlas jest również znany jako VW Teramont, a obecna wersja Atlasa/Teramonta została niedawno zmieniona w 2021 roku, co sprawiło, że jest zgodna z innymi luksusowymi SUV-ami średniej wielkości.

Linia jednostek napędowych VW Atlas zaczyna się od kilku silników 4-cylindrowych i sięga aż do dużego V6. Atlas jest samochodem z napędem na przednią oś (FWD) lub na tylną oś (AWD), w zależności od tego, jaki silnik wybierzemy. Ponadto Atlas jest wyposażony w 8-biegową automatyczną skrzynię biegów, która zapewnia maksymalną wydajność bez pogorszenia osiągów.

Pod względem stylistyki Atlas przypomina bardziej zamerykanizowanego VW Touarega, co oznacza, że zapożycza pewne elementy stylistyczne, które są znane ze sprzedaży na rynku amerykańskim. Oznacza to, że Atlas jest bardziej pudełkowaty i pełen chromowanych elementów. Zawieszenie i układ jezdny również zostały zestrojone tak, aby zapewnić komfort i relaks.

Niezawodność Atlasa jest bardzo zróżnicowana, ponieważ niektóre egzemplarze wydają się być bardzo problematyczne, podczas gdy inne są o wiele bardziej niezawodne. Co więcej, Atlas jest także praktycznym samochodem, a jednocześnie ma bardziej konkurencyjną cenę niż niektórzy z jego głównych rywali. Podsumowując, Atlas to naprawdę dobry samochód.

VW Atlas – Układ napędowy

Linia silników w modelu VW Atlas rozpoczyna się od czterocylindrowego silnika 2,0 l o mocy 235 KM, a najmocniejszym i najpopularniejszym silnikiem jest 3,6 l V6 o mocy 276 KM. Oba te silniki współpracują z dobrze znaną 8-biegową skrzynią biegów Tiptronic firmy VAG, która doskonale pasuje do spokojnego charakteru Atlasa.

  Najczęstsze problemy z Volkswagen Arteon

Atlas nie jest samochodem, który kiedykolwiek powinien być skonfigurowany z napędem na przednią oś, ponieważ prowadzenie luksusowego SUV-a średniej wielkości napędzanego wyłącznie na dwa przednie koła jest nieco dziwne. W końcu VW Atlas to samochód terenowy, co oznacza, że nie ma większego sensu kupowanie go z napędem FWD.

Jeśli chodzi o wydajność, 4-cylindrowy model SE z silnikiem 2,0 l FWD osiąga łączny wynik 23MPG, podczas gdy 4-cylindrowy model SE z silnikiem 2,0 l 4MOTION osiąga wynik 22MPG.

Mocniejszy model V6 może osiągnąć wynik 19MPG, a i tak jest dostępny tylko z napędem 4MOTION. Podsumowując, Atlas powinien również otrzymać mocniejszy model V8, ale VW pominął to, aby utrzymać niską cenę i nie drażnić droższych konkurentów z Audi, Porsche i Bentleya.

VW Atlas – Design i podwozie

Przeprojektowany VW Atlas wygląda o wiele lepiej w porównaniu z poprzednią generacją, która wyglądała jak rozdęty VW Tiguan. Atlas został zaprojektowany tak, aby wyglądał futurystycznie, pożądanie i luksusowo. Projekt wnętrza również podąża podobną drogą, mimo że różnica między Atlasem a niektórymi bardziej przystępnymi cenowo produktami VW jest minimalna.

Podsumowując, zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wewnętrzny VW Atlas w dużym stopniu zależy od opcji, które wybierzesz, co oznacza, że musisz wydać więcej, aby samochód wyglądał tak dobrze, jak to tylko możliwe. Biorąc pod uwagę fakt, że większość filmów i zdjęć w Internecie przedstawia egzemplarze o wysokich specyfikacjach, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz rozczarowany, jeśli samochód nie będzie posiadał wszystkich niezbędnych elementów.

  4MATIC a 4MOTION - różnice, zalety i wady

Zawieszenie i podwozie Atlasa jest w pełni skoncentrowane na komforcie, wyrafinowaniu i łatwości obsługi. Niezależnie od tego, który poziom wyposażenia wybierzesz, wszystkie one nie są w stanie dać z siebie zbyt wiele w terenie. Faktem jest, że większość nabywców VW Atlasa nie dba o jazdę w terenie.

VW Atlas – Niezawodność i typowe problemy

Jeśli chodzi o niezawodność, VW Atlas jest bardzo zróżnicowany, ponieważ niektóre modele są o wiele lepsze od innych. Najczęstsze problemy z VW Atlasem to uszkodzone wtryskiwacze, problemy z wyłączaniem silnika, różnego rodzaju wycieki, problemy z pompą paliwową i uszkodzone sprężyny zegara układu kierowniczego.

Atlas jest również znany z tego, że opony zużywają się w zastraszającym tempie. Tak czy inaczej, jeśli chcesz, aby Atlas był zdatny do użytku na dłuższą metę, musisz dbać o jego konserwację. Jest to duży, luksusowy, złożony SUV, który wymaga stałej konserwacji, bez której wiele rzeczy może pójść nie tak.

VW Atlas – wartość i praktyczność

Możesz dostać VW Atlas już za 15 tys. dolarów, jeśli jesteś gotów zaryzykować, kupując model przed faceliftingiem z większym przebiegiem. Modele z wyższej półki kosztują czasem cztery razy więcej, co jeszcze bardziej potwierdza fakt, że cena Atlasa zależy od tego, na jakie opcje się zdecydujesz.
Jeśli chodzi o praktyczność, Atlas może pomieścić do siedmiu osób, co oznacza, że zapewnia maksymalną ilość miejsca. Widoczność jest doskonała, podobnie jak przestrzeń ładunkowa.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić VW Atlasa?

VW Atlas ma pewne braki w porównaniu z wieloma innymi luksusowymi SUV-ami średniej wielkości, ale nadrabia to ceną. W związku z tym, jeśli ktoś poszukuje takiego samochodu, to rzeczywiście warto go kupić. W tym segmencie panuje ostra konkurencja, co oznacza, że jest wiele świetnych opcji.

  Niezawodność BMW VS Volkswagen - co jest lepsze?

Atlas jest jednak niezwykle praktyczny i lepiej niż większość samochodów z tego segmentu równoważy koszty z luksusem.

Czy VW Atlas jest bezpieczny?

VW Atlas otrzymał 5 gwiazdek za bezpieczeństwo, co oznacza, że jest to naprawdę bezpieczny samochód. Firma VW wie, że większość osób kupujących Atlasa będzie go używać jako samochodu do przewozu rodziny i dlatego dołożyła wszelkich starań, aby Atlas był tak bezpieczny, jak to tylko możliwe.

Jednak wiele zaawansowanych programowych systemów bezpieczeństwa jest dostępnych tylko w wersjach o najwyższej specyfikacji. Bez tych systemów Atlas nie może równać się z niektórymi droższymi luksusowymi SUV-ami.

Czy VW Atlas jest lepszy od Touarega?

Nie, nie jest. Mimo że Atlas wydaje się być stosunkowo pożądanym samochodem, Touareg wydaje się być ogólnie lepszym zestawem. Touareg wygląda ładniej zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, a ponadto jest dostępny z mocniejszymi silnikami.

Nie oznacza to, że Atlas jest zły, ale raczej to, że Touareg jest nadal na szczycie łańcucha pokarmowego VW.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z