Czy Volkswagen Beetle to dobry samochód?

Volkswagen Beetle

Volkswagen Beetle jest jednym z najbardziej kultowych samochodów wszech czasów, co oznacza, że raczej trudno jest stwierdzić, że nie jest to dobry samochód. VW Beetle jest jednym z najlepiej, jeśli nie najlepiej sprzedającym się modelem wszech czasów, ponieważ koncernowi VW udało się sprzedać ponad 21 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Współczesne modele VW Beetle są zazwyczaj wyposażone w silniki czterocylindrowe w wielu różnych wersjach. Pierwszy VW Beetle miał moc tylko 25 KM, podczas gdy Beetle RSI oferuje prawie 10 razy więcej. Beetle jest powszechnie znany jako samochód z napędem na przednią oś, ale najnowsza dwusprzęgłowa skrzynia DSG znalazła zastosowanie także w nowszych modelach Beetle.

Pod względem stylistyki VW Beetle jest niepowtarzalny. Wszyscy na całym świecie wiedzą, jak wygląda VW Beetle, więc to tylko kwestia tego, czy się podoba, czy nie. Wnętrze modelu Beetle jest nieco bardziej zwyczajne i zgodne z wieloma innymi modelami VW.

Pod względem niezawodności VW Beetle nie jest niczym szczególnym, ale nowsze modele są rzeczywiście bardziej niezawodne. VW można mieć już za kilka tysięcy dolarów, a praktyczność Beetle nie jest najlepsza, ponieważ ikoniczny design jest ważniejszy niż maksymalizacja przestrzeni.

VW Beetle – Układ napędowy

Jak już wcześniej wspomniano, linia silników VW Beetle składa się głównie z 4-cylindrowych silników rzędowych. Początkowo silniki VW Beetle były małymi silnikami o pojemności 704 cm3 i 984 cm3 chłodzonymi powietrzem, ale wszystkie współczesne modele Beetle są wyposażone w silniki czterocylindrowe, a niektóre także w silniki sześciocylindrowe.

  Czy Porsche Cayenne jest takie samo jak VW Touareg?

Wszystkie modele Beetle z ostatnich około 20 lat są wyposażone w silniki czterocylindrowe o pojemności 1,4, 1,6 lub 1,8 l i mocy od 75 KM do 150 KM w modelach z turbodoładowaniem. Prawdopodobnie najbardziej kultowym silnikiem Beetle’a jest rzędowy czterocylindrowiec o pojemności 2,0 l, który w najnowszych modelach oferuje moc od 115 KM do 220 KM.

Najmocniejszym seryjnie produkowanym Beetle jest VW Beetle RSI z silnikiem V6 o mocy 224 KM. Na przestrzeni lat powstało także wiele specjalnych wersji VW Beetle, takich jak na przykład model V5. Beetle to samochód z napędem na przednią oś, który zazwyczaj jest wyposażony w manualną skrzynię biegów, a niektóre nowsze modele są również dostępne z automatyczną skrzynią DSG.

Jeśli zależy Ci na maksymalnej oszczędności paliwa, możesz oczekiwać, że nowsze modele Beetle będą osiągać do 50MPG.

VW Beetle – Konstrukcja i podwozie

VW Beetle jest jednym z najbardziej kultowych samochodów wszech czasów, co oznacza, że jego design jest raczej niekwestionowany. Od momentu premiery w 1930 r. zachował swój bulwiasty kształt, który sprawił, że Beetle się wyróżniał i stał się samochodem bez prawdziwej konkurencji. Design Beetle’a albo się podoba, albo nie.

Wnętrze Beetle’a jest nieco bardziej zwyczajne, co oznacza, że dzieli on wiele części z pozostałymi samochodami z rodziny VAG. Niektóre modele Beetle’a, takie jak rzadki model Zwitter z lat 50. ubiegłego wieku, są prawdopodobnie najładniejsze dzięki inspirowanej Bugatti Atlantic konstrukcji dzielonej tylnej szyby.

Podwozie i zawieszenie wcześniejszych modeli VW Beetle zostało zestrojone tak, aby się nie rozpadało, ale nowsze modele VW Beetle prowadzą się trochę jak zwykłe modele Golfa.

  Najczęstsze problemy z Volkswagen Atlas

VW Beetle – Niezawodność i typowe problemy

VW Beetle jest stosunkowo niezawodnym samochodem, co oznacza, że może przetrwać próbę czasu, jeśli jest prawidłowo konserwowany. Najczęstsze problemy związane z VW Beetle dotyczą układu łańcucha rozrządu, wszelkiego rodzaju nieszczelności, problemów z czujnikiem MAF, problemów z wyposażeniem oraz układu chłodzenia silnika.

Tak czy inaczej, konserwacja VW Beetle jest mniej więcej taka sama jak konserwacja VW Jetta lub VW Golf, co oznacza, że jest łatwa i tania.

VW Beetle – wartość i praktyczność

Przyzwoity model VW Beetle można dostać już za kilka tysięcy dolarów, podczas gdy najbardziej kolekcjonerskie egzemplarze kosztują bez problemu ponad 100 000 dolarów. Niektóre z nich są certyfikowanymi klasykami, a inne nie. Wynika to z faktu, że Beetle został sprzedany w prawie każdym kraju na świecie, a liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 21 milionów.

Beetle jest również do pewnego stopnia samochodem praktycznym, ponieważ posiada 4 miejsca siedzące. Jednak przestrzeń do siedzenia nie jest niczym godnym pochwały, a przestrzeń ładunkowa jest również przeciętna. Modele kabrioletów są jeszcze gorsze pod prawie wszystkimi względami.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić VW Beetle?

Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem kawałka historii motoryzacji, kupno klasycznego VW Beetle jest doskonałym sposobem, aby to zrobić. Są to najlepsze modele VW Beetle do kupienia, ponieważ dobrze trzymają swoją wartość i są niezwykle łatwe w obsłudze. Współczesne modele VW Beetle po prostu nie są tak dobre jak VW Golf i Jetta.

  Czy Volkswagen ID.4 to dobry samochód?

Podsumowując, jeśli kochasz historię, design i odczucia, VW Beetle jest rzeczywiście mile widzianym dodatkiem do każdego garażu. Są one również znane z niezwykle barwnej sceny tuningowej na rynku wtórnym, co oznacza, że z VW Beetle można zdziałać cuda.

Dlaczego VW Beetle jest tak popularny?

VW Beetle jest pierwszorzędnym modelem najsłynniejszych producentów samochodów w historii. Żuk był częścią wielu filmów na całym świecie, co oznacza, że często występuje w kreskówkach, filmach dla dzieci, a nawet w filmach hollywoodzkich.

Beetle był produkowany przez prawie 8 dekad, co oznacza, że nie sposób było nie zobaczyć go na każdym kroku. Istnieje wiele powodów, dla których Beetle jest tak popularny, ale tak naprawdę wygląd samochodu jest z pewnością jednym z najbardziej znaczących.

Czy VW Beetle jest bezpieczny?

Niektórzy mogą być zaniepokojeni faktem, że VW Beetle na pierwszy rzut oka nie wygląda na szczególnie bezpieczny. Jednak nowsze modele mają 5-gwiazdkową ocenę bezpieczeństwa w większości obszarów. Beetle nie jest wyposażony we wszystkie najnowocześniejsze programowe systemy bezpieczeństwa, ale większość z nich można doposażyć w opcjonalne pakiety.

Modele kabrioletów są nieco mniej bezpieczne, ale nie na tyle, aby w realnym świecie robiło to ogromną różnicę.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z