Czy Volkswagen Lupo to dobry samochód?

Volkswagen Lupo został po raz pierwszy wprowadzony w 1998 roku i był w produkcji do 2005 roku, kiedy to został wycofany bez planów przywrócenia go. VW Lupo na początku radził sobie całkiem dobrze, ponieważ był najmniejszym i najtańszym hatchbackiem VW, ale czy Volkswagen Lupo to dobry samochód?

Jeśli chodzi o subkompaktowe miejskie hatchbacki z tamtej epoki, to Lupo jest dobrym samochodem, ale z każdej innej perspektywy już nie. Dzieje się tak dlatego, że ten segment jest wypełniony wieloma tańszymi i nowszymi samochodami, a także dlatego, że ten segment jest dość mało popularny w dzisiejszych czasach.

VW Lupo jest wyposażony w silniki o małej pojemności, którym brakuje mocy, ale są uważane za odpowiednie dla małego samochodu miejskiego. Projekt VW Lupo nie jest wyjątkowy w żaden sposób, ani nigdy nie był. Wnętrze Lupo jest mniej więcej takie samo, co oznacza, że nie ma się czym ekscytować.

Niezawodność, Lupo jest przyzwoita, ale są pewne kwestie, o których warto porozmawiać. Praktyczność i wartość są dwiema stronami tego samego medalu, co oznacza, że Lupo jest tani, ale nie oferuje w sumie zbyt wiele miejsca.

VW Lupo – Układ napędowy

Linia silników VW Lupo składa się z 4-cylindrowych silników o pojemności skokowej od 1,0L, 1,4L i 1,6L dla silników benzynowych i 1,2L, 1,4L i 1,7L dla silników wysokoprężnych TDI. Te pierwsze oferują od 50 KM do 125 KM, natomiast te drugie od 60 KM do 75 KM. Wszystkie te silniki nie mają się czym chwalić, z wyjątkiem 1,6L GTI Lupo o mocy 125 KM.

  Aiways vs VW - co jest lepsze?

Lupo jest wyłącznie samochodem FWD, ale masz możliwość wyboru pomiędzy 5/6-biegową skrzynią manualną a 5-biegowym automatem. Ręczna skrzynia jest bardziej dopasowane i bardziej niezawodne dla wielkości Lupo i ponieważ automatyczna skrzynia biegów ma tendencję do być nieco droższe, jak również.

Można się spodziewać do 60MPG łącznie dla najbardziej wydajnych silników i około 35-40MPG dla najmniej wydajnego modelu GTI. Czasy przyspieszenia wynoszą od 8 do 14 sekund, co oznacza, że nawet najszybszy model GTI nie jest w końcu tym całym GTI.

VW Lupo – Design i podwozie

Volkswagen Lupo podąża za wyraźnym i znanym językiem projektowym VW, co oznacza, że przypomina swoje większe odpowiedniki z Golfa i Polo, a przy tym wygląda stonowanie. Cztery okrągłe światła z przodu to klasyczny akcent stylistyczny VW, który można zobaczyć nawet w niektórych nowszych modelach VW.

Wewnątrz Lupo jest również dość stonowane, co oznacza, że wygląda bardzo podobnie do VW Polo, ale datowane i mniej jakości. Biorąc pod uwagę fakt, że Lupo zostało wycofane z produkcji przez lepszą część półtorej dekady, wszystko, co widzisz w środku, nie sprawi, że poczujesz się wyjątkowo.

Jeśli chodzi o podwozie i zestrojenie zawieszenia, Lupo jest dynamiczne, biorąc pod uwagę jego lekkość, ale tak naprawdę nie cieszy się niczym poza zwykłym cruisingiem. Model GTI jest nieco bardziej ekscytujący i wiele osób nazywa go nawet kieszonkową rakietą, ale 125 KM to mniejsza liczba nawet w tak małym samochodzie jak Lupo.

  Czy Volkswagen ID.4 to dobry samochód?

VW Lupo – Niezawodność i częste problemy

Volkswagen Lupo jest przyzwoicie niezawodnym samochodem, ale cierpi na pewne problemy, o których będziemy teraz mówić. Najczęstsze problemy VW Lupo są związane z elektryką, co oznacza, że zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne oświetlenie jest podatne na awarie. Okna elektryczne są również uchwytem, a także klimatyzacja.

Lupo cierpi również na problemy z chłodzeniem silnika i problemy związane z silnikiem, takie jak świece zapłonowe i czujniki spalin. Wielu właścicieli skarżyło się również na ogromne i niespójne szczeliny w panelach, które kwestionowały nawet zdolność samochodu do zamknięcia wszystkich czterech drzwi.

VW Lupo – Wartość i praktyczność

Volkswagena Lupo można mieć już za kilkaset dolarów w przypadku najtańszych modeli, a droższe można mieć już za kilka tysięcy dolarów. Oznacza to, że Lupo jest tani bez względu na to, jak na niego patrzysz, a powodem tego jest to, że jest stary, niepopularny i stosunkowo mało przydatny, aby być prawdziwym codziennym kierowcą.

Jeśli chodzi o praktyczność, Lupo jest tak zły jak przychodzą, ponieważ jest ciasny w każdym aspekcie. VW Up w pewnym sensie jest duchowym następcą Lupo, ale Up jakoś udaje się pokonać Lupo w praktyczności, jakby nie były to podobne samochody po wszystkim.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić VW Lupo?

Jeśli szukasz subkompaktowego, używanego i taniego samochodu miejskiego, Lupo może być opcją. Jednak trzeba pamiętać, że Lupo nie będzie rufa żadnych piór, a powód, dla którego może być warto jest, jeśli jesteś w stanie dostać jeden za obniżoną cenę.

  Czy Volkswagen Polo to dobry samochód?

W porównaniu do współczesnych kompaktowych i subkompaktowych samochodów miejskich, Lupo brakuje w każdym możliwym aspekcie. Nie ma nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, nie ma możliwości bezprzewodowych, nie ma CarPlay ani Android Auto, nie ma czujników parkowania, nie ma kamer, nie ma nic. W związku z tym, jeśli chcesz barebone małe pudełko z maleńkim silnikiem przywiązanym do niego, Lupo jest dobrym zakupem.

Czy VW Lupo jest lepszy od VW Up?

VW Up jest duchowym następcą VW Lupo, gdzie VW próbował pitch the Up jako bardziej hip i youthful opcji. Próbowali upiększyć Up z markowym systemem audio Beats, fajnymi kolorami i wieloma dostępnymi opcjami i to nawet działało, przynajmniej przez jakiś czas.

Wszystko to doprowadziło do tego, że VW ostatecznie zaprzestał produkcji VW Up, co oznacza, że nie ma teraz w sprzedaży żadnych subkompaktowych samochodów VW. Pomiędzy tymi dwoma, Up jest lepszy niż Lupo pod każdym względem, nawet value-wise.

Czy VW Lupo jest bezpieczny?

Kiedy spojrzysz na samochód tak mały jak Lupo, pomyślisz, że po prostu nie może być bezpieczny. Jednak Lupo udało się uzyskać 4-gwiazdkową ocenę bezpieczeństwa zderzeniowego, co jest zrozumiałe ze względu na rozmiar i erę samochodu. Samochody takie jak te nigdy nie będą tak bezpieczne jak większe samochody, bez względu na to, co się z nimi robi.

W sumie, nie powinieneś się martwić o bezpieczeństwo w Lupo, ponieważ prawdopodobnie nie będziesz jeździł nim po autostradzie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z