Czy Volkswagen Passat to dobry samochód?

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat został po raz pierwszy zaprezentowany w latach 70. Po pięciu kolejnych generacjach i takiej samej liczbie zmian, VW Passat wychodzi z produkcji po ponad 29 milionach egzemplarzy sprzedanych na całym świecie. Czy w związku z tym nasuwa się pytanie, czy Volkswagen Passat jest dobrym samochodem?

Faktem jest, że Passat jest jednym z najlepszych modeli VW wszechczasów. Powodem, dla którego VW postanowił pozbyć się Passata sedana, nie jest to, że samochód jest zły, ale raczej to, że Arteon jest lepiej wyglądającym Passatem. Wszystkie modele Passata są znane z doskonałych silników, które bez wysiłku równoważą moc i wydajność.

Pod względem stylistycznym Passat zawsze był limuzyną o bardziej stonowanym wyglądzie, przeznaczoną dla tych, którzy chcą cieszyć się doskonałymi wrażeniami, nie wyróżniając się zbytnio. Zawieszenie i układ jezdny Passata zostały zestrojone z myślą o komforcie i łatwości prowadzenia.

Passat zawsze był dość niezawodnym samochodem, ale najnowsze modele Passata są najlepsze. Najczęstsze problemy wymieniono poniżej, ale nie należy się nimi zbytnio przejmować. Passat jest dostępny praktycznie w każdej kategorii cenowej, a jego praktyczność jest tak dobra, jak to tylko możliwe w czterodrzwiowym sedanie.

VW Passat – Układ napędowy

Trzy ostatnie generacje VW Passata wyposażone są w podobne silniki gazowe, począwszy od jednostek o pojemności 1,4 l, a skończywszy na 4-cylindrowych jednostkach o pojemności 2,0 l. Moc silników waha się od 122 KM do 288 KM w najmocniejszych modelach. Passat jest również znany z silnika wysokoprężnego TDI o pojemności 2,0 l, który wydaje się być najpopularniejszy w Europie i Wielkiej Brytanii.

  Najczęstsze problemy z Volkswagen Touareg

VW Passat jest samochodem wydajnym, co oznacza, że najbardziej wydajne modele Passata powinny być w stanie osiągnąć około 45MPG, podczas gdy diesle mogą osiągnąć blisko 60MPG. Passat jest najlepszy w połączeniu z dwusprzęgłową skrzynią biegów, podczas gdy inne modele Tiptronic są przyzwoite, ale nigdzie nie są tak wyrafinowane.

Co więcej, doskonały Passat musi być wyposażony w opracowany przez VW system 4MOTION AWD, który zapewnia bezpieczeństwo w każdych warunkach. Wszystkie wrażenia z jazdy charakteryzują się płynnym przyspieszaniem, bezwysiłkowym prowadzeniem i ogólną łatwością obsługi.

VW Passat – design i podwozie

VW Passat zawsze był cichym sedanem, podczas gdy Audi A6, Mercedes klasy E i BMW serii 5 są głośne. Jednak najnowsze modele Passata wyglądają prawdopodobnie lepiej niż niektóre z tych trzech modeli, co oznacza, że VW sprawił, że najnowszy Passat jest tak dobry, jak jego drożsi rywale.

Wnętrze Passata nie spełnia oczekiwań, ponieważ jest zbyt podobne do VW Golfa i poprzednich modeli VW Passata. Wygląd VW Passata w dużej mierze zależy również od pakietów opcji, na które się zdecydujemy, co oznacza, że może on wyglądać zarówno niesamowicie, jak i dość tanio.

Wrażenia z jazdy są amortyzujące, co oznacza, że Passat zachowuje przyzwoitą równowagę pomiędzy ciszą, komfortem i ogólną informacją zwrotną dla kierowcy. Passat nie izoluje kierowcy tak bardzo jak A6, ale niektórzy wolą to, ponieważ czują się wtedy bardziej panowani nad pojazdem.

VW Passat – niezawodność i typowe problemy

VW Passat jest również niezawodnym samochodem, szczególnie w nowszych modelach. Starsze modele VW Passat mają swój udział w problemach, szczególnie modele z połowy 2000 roku. Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze problemy z samochodem VW Passat to problemy z układem rozrządu silnika, czujnikiem MAF, wadliwymi wtryskiwaczami paliwa i sprężynami zegarowymi układu kierowniczego.

  Najczęstsze problemy z Volkswagen Beetle

Modele Passata z początku i połowy 2000 roku wydają się być najbardziej problematyczne, podczas gdy najnowsze generacje Passata wydają się być najlepsze. Dzieje się tak dlatego, że najnowszy Passat jest tylko kontynuacją poprzedniego, co oznacza, że wiele problemów zostało rozwiązanych przez wiele modeli, które pojawiły się przed nim, z wyjątkiem sprężyn zegarowych.

VW Passat – wartość i praktyczność

VW Passata można dostać w prawie każdej kategorii cenowej, co sprawia, że Passat jest tak popularnym samochodem na rynku samochodów używanych. Najnowszy Passat to prawdziwie luksusowy samochód, ale zależy to w dużej mierze od opcji, na jakie się zdecydujesz, ponieważ w modelach podstawowych brakuje nawet najbardziej podstawowych funkcji premium, takich jak czujniki parkowania czy skórzane fotele.

VW Passat jest niezwykle praktycznym samochodem, co oznacza, że bez problemu pomieści wszystkie Twoje rzeczy. Ilość miejsc siedzących jest również duża, co oznacza, że każdy zainteresowany kupnem Passata może z łatwością wykorzystać go jako samochód do przewozu osób.

Sekcja FAQ

Który VW Passat jest najlepszy?

Najnowsza generacja Passata B8 jest najlepszym Passatem ze wszystkich, ponieważ wreszcie może konkurować z Audi A6, Mercedesem Benz Klasy E i BMW Serii 5, ale tylko wtedy, gdy wybierzesz model o wysokich parametrach. Model B8 to najbardziej niezawodny, najbardziej zaawansowany, najbardziej komfortowy i najbezpieczniejszy Passat wszechczasów.

Biorąc pod uwagę fakt, że Passat wychodzi z produkcji w tym roku, oznacza to, że generacja B8 będzie prawdopodobnie bardzo dobrze utrzymywać swoją wartość. W związku z tym teraz jest świetny moment, aby rozważyć zakup tego modelu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

  Czy felgi Mercedes będą pasować do VW?

Dlaczego VW Passat kończy produkcję?

Istnieje kilka wyraźnych powodów, które przychodzą na myśl, gdy mowa o tym, dlaczego VW postanowił porzucić Passata. Po pierwsze, Passat sedan zostanie wycofany z produkcji, ale kombi pozostanie, ponieważ większość europejskich klientów woli kombi od sedana. Ponadto Arteon staje się obecnie flagowym sedanem VW.

Wreszcie, SUV-y i crossovery stają się tak popularne, że marki skupiają obecnie większość swojej uwagi na tworzeniu lepszych i doskonalszych SUV-ów. To nieuchronnie oznacza, że sedany ucierpią.

Czy VW Arteon jest lepszym VW Passatem?

Z merytorycznego punktu widzenia nie bardzo, chociaż wygląda o wiele bardziej atrakcyjnie. Arteon jest w zasadzie przerobionym VW Passatem, co oznacza, że nie jest zbudowany na samodzielnym podwoziu. Wnętrze jest identyczne, silniki są identyczne, a ogólny kształt i rozmiar są niemal identyczne.

Te dwa modele są zbyt podobne do siebie, aby mogły istnieć, i prawdopodobnie dlatego Passat będzie dostępny tylko jako kombi.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z