Czy Volkswagen Tiguan to dobry samochód?

Volkswagen Tiguan

Volkswagen Tiguan to kompaktowy SUV/crossover, który ma oferować podobne wrażenia jak jego bardziej ekskluzywny odpowiednik, Audi Q5, a jednocześnie znacznie obniża cenę Q5. Biorąc pod uwagę popularność kompaktowych SUV-ów i crossoverów, Tiguan jest obecnie jednym z najpopularniejszych modeli VW na rynku.

Pierwsza generacja Tiguana została wprowadzona w 2007 roku, podczas gdy druga generacja pojawiła się prawie 10 lat później, w 2016 roku. Na pytanie, czy Volkswagen Tiguan to dobry samochód, nie sposób odpowiedzieć, że nie, ponieważ Tiguan jest propozycją VW w najpopularniejszym segmencie samochodów na całym rynku. Dlatego właśnie obecny Tiguan jest jednym z najlepszych kompaktowych SUV-ów na rynku.

Pod względem niezawodności, Tiguan wydaje się być stosunkowo dobry, ale niektóre kwestie są rzeczywiście warte omówienia. Tiguan to także naprawdę praktyczny samochód, który pomieści do pięciu pasażerów, a pojemność bagażnika jest taka, jakiej można by oczekiwać od kompaktowego SUV-a.

Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że Tiguan jest naprawdę konkurencyjnym rodzinnym SUV-em klasy premium, który oferuje przyzwoitą wartość we wszystkich swoich generacjach. Ostatnia generacja Tiguana to naprawdę dobry samochód, co oznacza, że powinieneś wziąć go pod uwagę, jeśli chcesz mieć kompaktowego SUV-a.

VW Tiguan – Jednostka napędowa

VW Tiguan oferuje całkiem sporo opcji silnikowych, ale najlepsze są te 4-cylindrowe. Zaczynając od silnika 1,4 l TSI, Tiguan oferuje około 130 KM. Jeśli chcesz mieć najlepsze silniki czterocylindrowe do Tiguana, musisz wybrać model 2.0L TSI, który oferuje moc do 230 KM. W Tiguanie drugiej generacji dostępny jest również silnik 1,5 l TSI, który oferuje mniej więcej takie same osiągi jak silnik 1,4 l.

  Czy felgi Mercedes będą pasować do VW?

Tiguan jest również wyposażony w jeden z najlepszych silników wysokoprężnych na rynku – 2,0 l TDI, który oferuje moc do 240 KM i jest niezwykle wydajny. Najnowszy Tiguan 2020 jest również wyposażony w hybrydowy układ napędowy, a dokładniej w silnik 1,4 l PHEV o mocy 245 KM. Tiguan jest przede wszystkim samochodem z napędem na przednią oś (FWD), ale dostępny jest również napęd 4MOTION.

Tiguan jest również wyposażony w opracowaną przez VW dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG, która zapewnia krótki czas zmiany przełożeń, a jednocześnie nie jest niewydajna. Tiguan osiąga maksymalne spalanie na poziomie 60MPG w przypadku modeli z silnikiem wysokoprężnym, podczas gdy silniki zasilane gazem osiągają maksymalne spalanie na poziomie 35-40MPG.

VW Tiguan – Konstrukcja i podwozie

Pierwsza generacja Tiguana to stosunkowo dobrze wyglądający samochód, ale nie wygląda tak, jak powinien wyglądać SUV. Druga generacja Tiguana jest o wiele lepsza, ponieważ zastosowano w niej bardziej pudełkowaty design w stylu SUV-a, który zapewnia także o wiele więcej miejsca w środku. Po liftingu Tiguan drugiej generacji wygląda zdecydowanie najlepiej, zwłaszcza jeśli jest wyposażony w wersję R-Line.

Wewnątrz Tiguan wygląda mniej więcej jak VW Golf, co niekoniecznie jest czymś, czego oczekuje się od takiego samochodu. Wygląd Tiguana w dużym stopniu zależy od opcji, które wybierzemy, co oznacza, że może on wyglądać zarówno naprawdę dobrze, jak i tanio.

Konstrukcja i zestrojenie podwozia Tiguana koncentrują się wyłącznie na komforcie, łatwości obsługi i podróżowania. Oznacza to, że żaden Tiguan nie jest szczególnie dynamiczny. Jeśli chcesz mieć bardziej dynamicznego crossovera/kompaktowego SUV-a, powinieneś spojrzeć na Alfę Romeo Stelvio, Porsche Macan lub Jaguara E Pace.

  Najczęstsze problemy z Volkswagen Polo

VW Tiguan – Niezawodność i typowe problemy

Jeśli chodzi o niezawodność, można śmiało powiedzieć, że Tiguan jest w stanie zaoferować naprawdę niezawodne doświadczenie, jeśli będziesz go odpowiednio konserwować. Najczęstsze problemy z VW Tiguanem są związane z układem rozrządu silnika, cewkami zapłonowymi, wadliwymi czujnikami masowego przepływu powietrza i czujnikami O2, problemami ze sprężyną zegara układu kierowniczego, a czasami z pompą wodną.

Większość z nich można rozwiązać proaktywnie, co oznacza, że właściwa konserwacja i wiedza na temat powstawania tych problemów może zaoszczędzić wiele kłopotów i pieniędzy. Z drugiej strony, problemy ze sprężyną zegara to oczywistość w przypadku współczesnego VW.

VW Tiguan – wartość i praktyczność

Za VW Tiguana można dostać od 10 000 do 40 000 USD, w zależności od roku produkcji, przebiegu, poziomu wykończenia i ogólnego stanu. Druga generacja Tiguana jest na tyle nowoczesna, że można ją uznać za nowoczesny samochód, podczas gdy pierwsza generacja Tiguana jest nieco starsza.

Jeśli chodzi o praktyczność, nie należy się aż tak bardzo martwić o Tiguana, ponieważ późniejsze modele wykorzystują klasyczną, pudełkowatą konstrukcję SUV-a, która maksymalizuje przestrzeń wewnętrzną. Przestrzeń bagażowa jest ogromna, drzwi otwierają się szeroko, widoczność jest doskonała, a w środku jest mnóstwo schowków i półek.

Sekcja FAQ

Która generacja VW Tiguan jest najlepsza?

Druga generacja VW Tiguan jest zdecydowanie lepszym wyborem, ponieważ oferuje wiele ulepszeń. Nawet jeśli kosztuje więcej niż model pierwszej generacji, różnice są tak duże, że w pewnym sensie opłaca się zapłacić więcej. Druga generacja po modernizacji jest najlepsza, ale druga generacja po modernizacji jest rzeczywiście droga.

  Czy Porsche Cayenne jest takie samo jak VW Touareg?

W związku z tym model 2. generacji sprzed modernizacji wydaje się oferować najlepszą wartość ze wszystkich, ponieważ stanowi idealną równowagę między ceną, funkcjami i ogólnym wyrafinowaniem.

Czy Audi Q5 jest lepsze od VW Tiguana?

Nie jest tajemnicą, że Audi Q5 i VW Tiguan mają tę samą platformę i że dzielą większość silników i wiele innych podzespołów. Jednak Q5 jest bardziej dopracowane, cichsze, oferuje mocniejsze silniki i jest zdecydowanym zwycięzcą w tym porównaniu.

Z pewnością można stwierdzić, że te dwa samochody są do siebie podobne, jeśli postawi się je obok siebie, do tego stopnia, że niektórzy twierdzą, że nie ma sensu płacić więcej za model Q5. Jeśli jednak porównamy modele z wyższej półki, Q5 jest o niebo lepszy od Tiguana.

Czy VW Tiguan jest bezpiecznym samochodem?

VW Tiguan jest naprawdę bezpiecznym samochodem, tak jak każdy inny współczesny VW. Oznacza to, że jest wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje, których można oczekiwać od współczesnego samochodu. Firma VW zdaje sobie sprawę, że Tiguan jest używany głównie przez rodziny, co oznacza, że powinna zachować szczególną ostrożność przy projektowaniu samochodów rodzinnych.

Ogólnie rzecz biorąc, nie należy się martwić o bezpieczeństwo, ale większość zaawansowanych programowych funkcji bezpieczeństwa jest opcjonalna.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z