Czy Volvo dobrze radzi sobie na śniegu?

Samochody Volvo są przystosowane do jazdy w każdych śnieżnych warunkach, ponieważ zostały zaprojektowane w śnieżnych warunkach panujących w Szwecji.

Jako skandynawska marka samochodów, Volvo doskonale radzi sobie w śnieżnych i śliskich warunkach. Volvo oferuje także napęd na wszystkie koła we wszystkich swoich pojazdach. Wszystkie samochody Volvo z napędem AWD sprawnie poruszają się po zaśnieżonej nawierzchni, ale najlepszym wyborem są modele XC90, XC60 i V60.

Samochody Volvo z napędem AWD

Samochody z napędem na wszystkie koła (AWD) są generalnie zaprojektowane tak, aby bezproblemowo poruszać się po zaśnieżonych drogach i unikać poślizgów. Na tej samej zasadzie działa technologia AWD Volvo. Napęd AWD we wszystkich samochodach tej firmy zapewnia doskonałą przyczepność do drogi i większe przyspieszenie.

Napęd AWD umożliwia przekazywanie momentu obrotowego na wszystkie koła samochodu. W samochodach z napędem AWD, jeżeli jedno z kół potrzebuje większego momentu obrotowego niż inne, zaprojektowane w tym celu oprogramowanie wysyła więcej mocy do tego konkretnego koła, co pozwala uniknąć śliskiego zdarzenia.

Najlepszymi samochodami do jazdy po śniegu są zazwyczaj duże SUV-y, dlatego Volvo poleca do tego celu swoje duże pojazdy.

Samochody Volvo na śniegu

Samochody Volvo są projektowane w Szwecji. Kraje skandynawskie, takie jak Szwecja, są przyzwyczajone do śnieżnych warunków, więc projektują samochody, które radzą sobie z taką pogodą. Oprócz zaawansowanego napędu AWD, który zwiększa przyczepność na drodze, samochody Volvo są również wyposażone w najlepsze funkcje bezpieczeństwa, które pomagają zapobiegać wypadkom i zapewniają bezpieczeństwo pasażerom, niezależnie od warunków drogowych.

Volvo XC90

Volvo XC90 posiada wszystkie cechy, które powinien posiadać dobry samochód do jazdy po śniegu. Duży prześwit i pneumatyczne zawieszenie samochodu zapewniają niezbędną płynność jazdy w śnieżnych warunkach. XC90 ma wysoki prześwit wynoszący 238 mm, który zapewnia jeszcze lepszą jazdę po śniegu, a samochód jest mniej podatny na zaoranie śniegu.

  Czy powinienem kupić 10-letnie Volvo?

Opcja AWD w XC90 zapewnia jeszcze lepszą trakcję na drodze. Samochód jest mniej podatny na poślizgi na zaśnieżonych drogach. Samochody z napędem AWD mogą również umożliwiać szybszą jazdę po zaśnieżonych drogach, ale zawsze nie jest to zalecane. Standardowy silnik o pojemności 2,0 l z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów jest wystarczająco mocny do jazdy po śniegu.

Volvo XC60

XC60 to również dobrze wyposażony SUV na śnieżne warunki. XC60 ma napęd AWD, który przenosi moc na wszystkie koła. Funkcje bezpieczeństwa w XC60 są wyjątkowe. Taka mała rzecz jak adaptacyjne reflektory LED może pomóc nawet w ciężkich zamieciach śnieżnych.

Samochód posiada również inne funkcje bezpieczeństwa, takie jak technologia wspomagania kierowcy, system łagodzenia skutków kolizji z tyłu z monitorami automatycznego hamowania, które mogą wskazywać, czy ktoś zamierza uderzyć Cię od tyłu. Silnik XC60 może również wygenerować 400 KM, co okaże się bardzo przydatne w śnieżnych warunkach.

Volvo V60

V60 to duże rodzinne kombi, które jest również niezwykle praktyczne na zaśnieżonych drogach. V60 oferuje bardzo dobre prowadzenie i równowagę na drodze. Opcja AWD jeszcze bardziej poprawia prowadzenie ze względu na lepszy rozdział mocy na wszystkie koła.

Porady dotyczące jazdy po śniegu

Jazda po śniegu nie dla każdego jest łatwym zadaniem. Nawet jeśli masz dobry samochód Volvo z napędem AWD i innymi funkcjami bezpieczeństwa, nadal musisz jeździć ostrożnie w śnieżnych warunkach. Jednak dobry samochód w warunkach śnieżnych może być wyposażony w pewne przydatne podczas jazdy po śniegu funkcje.

  Jaki model zastąpił Volvo XC70?

Aby bezpiecznie jeździć samochodem Volvo po śniegu, należy stosować się do poniższych wskazówek:

 • Sprawdzenie samochodu przed podróżą – zawsze sprawdzaj pewne rzeczy, takie jak akumulator, układ chłodzenia, opony, pióra wycieraczek, zanim wybierzesz się gdzieś w śnieżne warunki.
 • Zestawy awaryjne – zawsze należy mieć przy sobie zestaw awaryjny dla samochodu i siebie.
 • Używaj opon zimowych – opony śniegowe zazwyczaj różnią się od zwykłych opon. Opony te mają bieżnik z dużo większymi szczelinami.
 • Zawsze odśnieżaj okna i przednią szybę.
 • Przed podróżą zawsze czyść rury wydechowe.
 • Jedź ostrożnie, nie używaj niepotrzebnie hamulców.
 • Należy jechać powoli – układ AWD pomaga w utrzymaniu przyczepności na drodze, ale nie pomoże, jeżeli będziemy jechać zbyt szybko.

Bezpieczna jazda Volvo po śniegu

Wszystkie samochody Volvo są produkowane z myślą o bezpieczeństwie, które jest priorytetem numer jeden. Dzięki lepszemu wyważeniu samochodu, samochody Volvo mają bardzo dobre zabezpieczenia przed wywróceniem. Volvo oferuje napęd AWD we wszystkich swoich pojazdach, który jest przeznaczony specjalnie na deszczowe i ośnieżone drogi. Tak więc Volvo produkuje dobre samochody na śnieżne warunki.

FAQ

Jaka jest różnica między napędem 4WD a AWD?

Oba te układy napędowe wykorzystują wszystkie cztery koła do napędzania samochodu. Nie są one jednak zupełnie takie same. W samochodach z napędem 4WD lub 4×4 system nie zawsze jest włączony, a w niektórych samochodach włącza się go poprzez pociągnięcie dźwigni lub naciśnięcie elektronicznego przycisku.

Z drugiej strony, samochody z napędem AWD korzystają z systemu przez cały czas i rozdzielają moment obrotowy pomiędzy wszystkie koła równomiernie w zależności od potrzeb. System AWD jest przydatny przy śnieżnej lub deszczowej pogodzie, ponieważ samochód napędza wszystkie koła. System 4WD jest mniej skomplikowany niż AWD i jest używany głównie na nierównych terenach lub w off-roadingu.

  Dlaczego używane Volvo jest tak tanie?

Czy samochody z napędem AWD są najlepsze do jazdy po śniegu?

W samochodach AWD system napędza wszystkie koła i rozdziela moment obrotowy na poszczególne koła w zależności od ich potrzeb. Jeśli koło doświadcza dodatkowego poślizgu, system wysyła więcej momentu obrotowego w kierunku tego koła. W ten sposób każde koło otrzymuje więcej momentu obrotowego na oblodzonej nawierzchni, a samochód lepiej trzyma się drogi niż samochody z napędem na dwa koła.

Jednak sam system AWD nie zapewnia najlepszej jazdy po zaśnieżonych drogach. Konieczne jest posiadanie lepszych opon zimowych, które mają znacznie większe odstępy między bieżnikami. Większe szczeliny bieżnika są lepsze, ponieważ woda lub śnieg nie utkną pomiędzy szczelinami, a szczeliny te kierują je na zewnątrz.

Jakie są najlepsze samochody z napędem AWD na ośnieżone drogi?

Istnieje wiele dobrych pojazdów, które dobrze radzą sobie na oblodzonych drogach. Samochody te zazwyczaj mają wysoki prześwit i wysokiej jakości opony zimowe.

 • Toyota RAV4 Hybrid
 • Subaru Outback
 • Kia Telluride
 • Honda CR-V
 • Volvo XC90

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z