Czy Volvo ma supersamochód?

Volvo nie posiada obecnie supersamochodu, ale w przeszłości posiadało supersamochód, który został wycofany z produkcji w 2016 roku.

Volvo rozpoczęło swój projekt supersamochodu w 2014 roku pod nazwą Garry Rogers Motorsport, który rywalizował w mistrzostwach supersamochodów od 2014 do 2016 roku. Odnosiła sukcesy także w innych wyścigach, jak np. w wyścigach supersamochodów w Perth w 2014 roku. Projekt supersamochodu Volvo został przerwany, gdy dwa z trzech samochodów zostały wywiezione za granicę w 2016 roku.

Czym są supersamochody?

Supersamochody są często znane jako „samochody egzotyczne”. Są one wiodącym modelem w linii pojazdów sportowych firmy motoryzacyjnej. Supersamochody są często uważane za samochody sportowe, ale są one szybsze i mają lepsze osiągi niż samochody sportowe.

Supersamochody są stosunkowo trudniejsze w obsłudze niż tradycyjne samochody sportowe, ale w ostatnich latach ludzie wykazują spore zainteresowanie supersamochodami. Kolejną różnicą jest to, że supersamochody nigdy nie używają napędu na przednie koła, ponieważ utrudnia on osiągi i prowadzenie samochodu.

Znaczenie supersamochodów

Większość większych firm motoryzacyjnych ma w swoim portfolio zestaw supersamochodów. Wraz ze wzrostem zainteresowania ludzi samochodami, sprzedaż supersamochodów znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Samochody te stały się twarzą niektórych producentów samochodów ze względu na ich ostry wygląd i atrakcyjne wysokiej prędkości dla miłośników samochodów.

Istnieje wiele firm, które pokazują ich prędkość supersamochodów, porównując je z prędkością samolotów, co daje im więcej autentyczności. Supersamochody są wtedy także wykorzystywane przez firmy do rywalizacji w mistrzostwach supersamochodów, co może zdziałać cuda dla reputacji firmy samochodowej.

  Czy części Volvo są drogie?

Specifications of the Volvo Supercar

Volvo używało silnika B8444S V8 w Volvo S60s, który został opracowany przez Yamahę, specjalnie dla Volvo. Miał on 8 cylindrów, z 4 zaworami na cylinder. Wersja motorsportowa miała silnik o pojemności 5,0 L, który produkował moc 650 KM. Posiadał on zawory z hydraulicznym podnoszeniem. Podczas wyścigu w 2014 roku, silnik był elektronicznie ograniczony do 7,500 obr/min. Jego stopień sprężania wynosił 10:1. Ogólna specyfikacja techniczna wynosiła.

Silnik

  • Ośmiocylindrowy silnik Volvo o pojemności 5 litrów
  • 650 KM / 485 kW

Podwozie / Układ napędowy

  • 6-biegowa sekwencyjna skrzynia biegów
  • Napęd na tylne koła

Masa

  • 1410 kg

Początki projektu supersamochodu Volvo

Volvo rozpoczęło swój program supersamochodów w 2014 roku, kiedy to Volvo Car Australia wraz z Garry Rogers Motorsport, australijskim zespołem wyścigowym, rozpoczęli starania o stworzenie supersamochodu. W tych samochodach, Volvo posiadało części specyficzne dla Volvo, a GRM posiadał części specyficzne dla wyścigów wyprodukowanych samochodów.

Te sportowe samochody zostały wyprodukowane w fabryce Polestar, która była trzecim partnerem w tej współpracy. GRM było odpowiedzialne za zawodników i zatrudniło kilku całkiem dobrych kierowców, takich jak Kiwi Scott Mclaughlin i Szwed Robert Dahlgren.

Mistrzostwa w wyścigach

Volvo rozpoczęło rywalizację w 2014 roku i od razu zrobiło wrażenie swoimi oszałamiającymi wynikami. Zanim weszło na poziom międzynarodowy, zdominowało swoje krajowe sezony przez kolejne 4 lata, zwłaszcza wygrywając Skandynawskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych w 2013 roku.

Scott McLaughlin z GRM był zawodnikiem, który stał za ich osiągnięciami w tym krótkim okresie czasu. Zajął on 5. miejsce w mistrzostwach w 2014 r. i 3. miejsce w mistrzostwach w 2016 r. Volvo wygrało również dwa kolejne wyścigi na Phillip Island. Supersamochód Volvo miał dobrą passę aż do rozpadu w 2016 roku.

  Który SUV Volvo jest największy?

Dezintegracja

Wiadomość nadeszła w 2016 roku, kiedy Polestar ogłosił zerwanie 3-letniego kontraktu z Volvo i GRM. Tym samym zakończyło się wykorzystywanie silników V8 przez Volvo. Stworzyli oni w sumie 3 samochody, z czego 2 zostały wywiezione za granicę.

Oryginalne podwozie Volvo, GRM 017, którym jeździł McLaughlin, pozostało w GRM w Albert Park Livery, ale bez podwozia. Po kłótni pomiędzy Volvo i GRM, zdecydowano, że pierwsze podwozie pozostanie w Albert Park Livery, aby zachować historię, ale w 2017 roku zostało zwrócone do muzeum Polestara.

Trzecie podwozie, GRM 018, które było prowadzone przez McLaughlina w mistrzostwach w 2016 roku i zajęło 3. miejsce, pozostaje w Muzeum Volvo w Göteborgu.

Przyszłe plany Volvo dotyczące supersamochodów

W 2017 roku Volvo i Polestar ogłosiły, że będą tworzyć wysokiej klasy elektryczne samochody wyczynowe i od tego czasu tworzą wspaniałe luksusowe samochody, takie jak Volvo V60 T8. Volvo zaprzestało produkcji silnika V8, aby dążyć do bardziej ekologicznych samochodów z punktu widzenia ochrony środowiska. W 2019 roku ogłosiło, że ostatecznie w pełni przejdzie na silniki elektryczne.

FAQ

Czy Volvo będzie produkować supersamochody w przyszłości?

Patrząc na zakończenie współpracy pomiędzy Volvo i GRM, wydaje się prawie niemożliwe, że zobaczymy kolejny supersamochód Volvo na torach wyścigowych. Biorąc pod uwagę fakt, że Volvo zmierza w kierunku całkowicie elektrycznych silników, jest mało prawdopodobne, że zobaczymy supersamochód w najbliższym czasie, ponieważ Volvo jest w pełni zaangażowane w projekt napędu elektrycznego.

Ale kto wie? Może pewnego dnia Cyan Racing i Volvo zawrą porozumienie, aby stworzyć supersamochód i ponownie wkroczyć do branży wyścigowej.

  Jakie jest najlepsze używane Volvo do kupienia?

Czy supersamochód Volvo okazał się sukcesem?

Trzyletni rekord Volvo w kategorii supersamochodów był znakomity – wygrali dwa wyścigi na Phillip Island i zajęli 5. i 3. miejsce w mistrzostwach w 2014 i 2016 roku. Ponadto, wygrali każde krajowe mistrzostwa przed wejściem na poziom międzynarodowy, więc możemy powiedzieć, że odnieśli spory sukces.

Skąd się wzięło Volvo?

Volvo to szwedzki producent samochodów założony w 1927 roku. Volvo jest znane ze swoich SUV-ów i sedanów, jako jedne z najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych samochodów. Początkowo Volvo było spółką w 100% zależną od SKF, szwedzkiej firmy produkującej łożyska i uszczelnienia. Dziś Volvo jest globalną marką na świecie, z największą liczbą sprzedaży w Chinach, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Jakie inne linie ma Volvo, poza supersamochodami?

Volvo produkuje jedne z najlepszych luksusowych samochodów w Europie. Jego flagowymi samochodami są S90 i XC90, które są uważane za wysoce niezawodne i bezpieczne.

Jaki jest obecnie najszybszy samochód Volvo?

Jeśli spojrzymy na czyste samochody Volvo, w tej chwili Volvo XC90 T8 jest najszybszym dostępnym Volvo. Jest to pojazd elektryczny, który może osiągnąć prędkość od 0 do 60 mph w zaledwie 5,3 sekundy.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z