Czy Volvo produkuje samochody elektryczne?

Volvo ma wizję całkowitego przejścia na pojazdy elektryczne do 2030 roku. Wprowadzając na rynek model Volvo XC40, Volvo zaprezentowało swój pierwszy w pełni elektryczny pojazd (EV). Zanim pojawił się pierwszy samochód elektryczny, Volvo już całkowicie przestawiło się na technologię hybrydową. Wynika to z zaangażowania Volvo w redukcję globalnej emisji dwutlenku węgla.

Elektryczne pojazdy Volvo

Wraz z wprowadzeniem Volvo XC40 w 2019 roku, Volvo wkroczyło na rynek pojazdów elektrycznych. Samochody te oferują czysto elektryczną moc przy zerowej emisji dwutlenku węgla.

Volvo XC40 oferuje 402-konny silnik, który może przejść 0-60 mph w zaledwie 4,7 sekundy. Może przejechać 418 km na pełnej, 100% baterii. Można go również naładować do 80% w ciągu 40 minut.

Marka Volvo, Polestar, również wprowadziła swój własny EV w 2020 roku, Polestar 2, który jest 5-drzwiowym liftbackiem. Posiada on dużą baterię 78 kWh, która może przejechać około 265 mil na 100% baterii. Samochód występuje w dwóch wariantach, z pojedynczym silnikiem i z podwójnym silnikiem. Wariant z pojedynczym silnikiem daje moc 231 KM, natomiast wariant z podwójnym silnikiem daje wynik 208 KM.

Kolejny dodatek do linii Volvo zostanie wprowadzony w 2022 roku. Volvo C40 ma zadebiutować w przyszłym roku. Samochód ma zasięg 420 km na 100% baterii i będzie posiadał wszystkie funkcje bezpieczeństwa Volvo w jakości premium.

Volvo’s EV Technology

Volvo wykorzystuje 78-kWh baterię litowo-jonową w XC40 Recharge. Samochód jest zbudowany w oparciu o Compact Modular Architecture (CMA). CMA jest często wykorzystywana do umieszczenia w XC40 silnika spalinowego. Został on jednak zmodyfikowany tak, aby pomieścić baterie litowo-jonowe.

To powoduje, że samochód jest cięższy niż na platformie BEV (Battery Electric). Wynika to z faktu, że Volvo twierdzi, że musieli zbudować ten samochód w zaledwie 2 lata, ponieważ dopiero zapowiedzieli go w 2017 r.

  Czy samochody hybrydowe mogą być napędzane wyłącznie energią elektryczną?

Plany Volvo na przyszłość

W 2017 roku Volvo ogłosiło, że zamierzają produkować tylko samochody z silnikiem elektrycznym i hybrydowym. Było to bardzo znaczące, ponieważ przestali produkować jakiekolwiek silniki oparte wyłącznie na paliwach kopalnych i doprowadzili do produkcji swojego pierwszego EV.

W przyszłym roku, wraz z premierą Volvo C40, ich linia elektryczna zwiększy się do dwóch wariantów. Zgodnie z ich ambicjami, do 2025 r. 50% sprzedawanych przez nich samochodów będzie w pełni elektrycznych. Do 2030 roku planują nawet zaprzestać produkcji hybryd. To ostatecznie doprowadzi do tego, że do 2030 roku będą sprzedawać tylko samochody elektryczne.

Czym są samochody elektryczne?

Samochody elektryczne są napędzane przez magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach. Baterie te są następnie wykorzystywane do zasilania silnika elektrycznego. Samochody elektryczne wykorzystujące baterie są często cichsze i nie mają w sobie procesu spalania paliwa. Dzięki temu nie powodują emisji dwutlenku węgla przez spaliny.
Istnieją trzy rodzaje samochodów elektrycznych, a Volvo ma wersje wszystkich trzech:

  • Samochody w pełni elektryczne
  • Samochody hybrydowe z zasilaniem sieciowym
  • Samochody hybrydowe

Czy samochody elektryczne kosztują więcej niż samochody na gaz?

Zazwyczaj samochody elektryczne są droższe od samochodów na gaz. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez Consumer Reports twierdzą inaczej. Według nich, porównując całkowity koszt utrzymania i opłat za benzynę, samochody elektryczne są w rzeczywistości tańsze w dłuższej perspektywie. Jeśli spojrzymy tylko na oszczędności na gazie, można zaoszczędzić do 4700 dolarów w ciągu pierwszych siedmiu lat.

  Czy można zostawić samochód elektryczny podłączony do prądu?

Koszty eksploatacji różnią się w zależności od pojazdu. Cena zakupu jest również ważną rzeczą do rozważenia. Na przykład Chevrolet Bolt jest o 8 000 dolarów droższy od Hyundaia Elantry GT. Jednak koszt eksploatacji Bolta jest o 15 000 dolarów niższy. Oznacza to, że w ciągu 200 000 mil można zaoszczędzić nawet 7 000 dolarów.

Typowy zasięg samochodu elektrycznego

Zasięg samochodu elektrycznego różni się w zależności od modelu. Firma Lucid Motors twierdziła niedawno, że jej Lucid Air Grand Touring będzie miał najdłuższy szacowany zasięg 517 mil na jednym ładowaniu.

Jednak najdłuższy dostępny obecnie samochód o najdłuższym zasięgu to Tesla Model 3 Long Range. Obejmuje on szacowany zasięg 353 mil. Inne samochody niskobudżetowe oferują szacowany zasięg minimum 150+ mil. Te budżetowe samochody są przeznaczone tylko do jazdy po mieście ze względu na ich mniejszy zasięg.

FAQ

Czy samochody elektryczne są bezpieczne?

Niektórzy ludzie mają obawy związane ze zwarciem akumulatorów. W samochodach elektrycznych używane są baterie litowo-jonowe, które mogą ulec zwarciu, jeśli bateria zostanie uszkodzona. Niemniej jednak, szanse na to są niewielkie. Są one stosunkowo bezpieczniejsze niż silniki benzynowe.

Innym problemem związanym z samochodami elektrycznymi jest zasięg. Ludzie obawiają się, że ich samochód może rozładować baterię w drodze, a oni czuliby się pozostawieni sami sobie. Z tego powodu nawet najtańszy samochód elektryczny, Nissan Leaf, ma zasięg baterii około 150 mil, co jest wystarczające do użytku miejskiego.

Dlaczego energia elektryczna jest ważna?

Globalne ocieplenie jest obecnie jednym z największych problemów na świecie. Sam sektor transportu odpowiada za 29 procent emisji gazów cieplarnianych. Obejmuje to nie tylko pojazdy, ale również procesy wydobycia, produkcji i dostawy. Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń przez transport jest ważnym zadaniem w dążeniu do zielonej przyszłości. Pojazdy elektryczne dają możliwość zminimalizowania emisji dwutlenku węgla i ograniczenia tych gazów.

  Jakie są najlepsze samochody elektryczne pod względem bezpieczeństwa i niezawodności?

Jaki jest najlepszy samochód elektryczny?

Chociaż istnieje wiele opcji dla EV, niektóre są lepsze od innych. W segmencie sedanów Tesla S jest typowym faworytem, jeśli możesz sobie na to pozwolić. Jednakże, jeśli chcesz iść na SUV, to Hyundai Ioniq 5 jest całkiem dobry. Zazwyczaj jednak „najlepszy” samochód dla Ciebie jest określany przez Twoje potrzeby i budżet.

Czy samochody elektryczne to przyszłość?

Według UBS, do 2025 roku, 20% wszystkich samochodów sprzedawanych na świecie będzie elektrycznych. A w 2030 roku odsetek ten wzrośnie do 40%. Ostatecznie, do 2040 roku, każdy nowo sprzedawany samochód będzie elektryczny. Z każdą marką samochodową dokonującą skoków w segmencie elektrycznym, starsze samochody oparte na paliwach kopalnych staną się w pewnym momencie przestarzałe.

Ponadto, wraz ze stale rosnącymi regulacjami dotyczącymi emisji spalin, firmy coraz bardziej interesują się samochodami elektrycznymi. To z pewnością sprawia, że EV są przyszłością branży transportowej.

Czy samochody elektryczne staną się kiedyś tańsze?

Według badań, do 2027 roku samochody elektryczne będą tańsze od samochodów opartych na paliwach kopalnych. Wraz ze stale rosnącymi wszędzie przepisami dotyczącymi emisji spalin, samochody elektryczne w końcu staną się tańsze. Już teraz jesteśmy świadkami spadku cen baterii. W połączeniu z dedykowanymi liniami produkcyjnymi, samochody elektryczne z pewnością będą wkrótce bardziej przystępne cenowo.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z