Czy Volvo XC90 jest warte swojej ceny?

Volvo XC90 to luksusowy SUV, który jest produkowany od 2002 roku, a jego unowocześniona wersja pojawia się niemal co roku. Każda nowa wersja jest lepsza od poprzedniej. Ten luksusowy SUV jest zdecydowanie wart swojej ceny.

Volvo XC90 to doskonały przykład drogiego pojazdu, który wart jest każdego grosza. To obietnica luksusu, komfortu, jakości i stylu. Wygląd zewnętrzny przyciąga wzrok, a we wnętrzu zastosowano wysokiej jakości materiały i technologie.

Dzięki nowym wersjom produkowanym co roku, jazda XC90 stała się bardziej przyjemna i praktyczna. Nie oznacza to jednak, że samochód jest pozbawiony wad. Co sprawia, że warto kupić Volvo XC90?

Piękne nadwozie

Począwszy od pierwszej wersji wypuszczonej w 2003 roku, aż po najnowszą wersję z 2021 roku, XC90 było dobrze wyglądającym pojazdem, w którym wielu kierowców zakochało się od pierwszego wejrzenia. Z czasem ewoluował w kierunku SUV-a o sportowym charakterze, nadając mu wygląd samochodu idealnego na przygody.

XC90 nie tylko dobrze wygląda; wszystkie wersje są zbudowane z wysokiej jakości materiałów. To, co odróżnia go od podobnych SUV-ów, to fakt, że wygląd zewnętrzny nie odzwierciedla jego pojemności wewnętrznej. Zachowuje twarz samochodu czteroosobowego, ale może wygodnie pomieścić nawet siedmiu pasażerów.

Wspaniałe, przestronne i komfortowe wnętrze

Fotele pokryte są wysokiej jakości tapicerką Nappa, która sprawia, że siedzi się na nich jeszcze wygodniej. Modele 2020 i 2021 oferują nawet lodówkę i uchwyt na butelki/szklanki wykonany ręcznie z kryształu, aby pasażerowie siedzący z tyłu byli zadowoleni podczas każdej podróży.

Oprócz komfortu, jakości i stylu, XC90 posiada dużą kabinę, dzięki czemu doskonale nadaje się na rodzinną przejażdżkę. Posiada trzy rzędy siedzeń, w których zmieści się nawet siedem osób. Ostatni rząd jest jednak najlepszy dla dzieci ze względu na niewielką ilość miejsca na głowę i nogi.

  Dlaczego samochody Volvo tak szybko tracą na wartości?

Przy wykorzystaniu wszystkich siedzeń, nadal pozostaje wystarczająco dużo miejsca na zakupy i inne przedmioty. Można również złożyć tylne rzędy, aby uzyskać więcej miejsca do przechowywania, gdy nie ma pasażerów.

Funkcje techniczne sprawiają, że każda podróż jest przyjemna

System informacyjno-rozrywkowy został zaprojektowany tak, aby każda podróż była ekscytująca. Najnowsza wersja zawiera łatwą w obsłudze kartę znajdującą się przed kierowcą, która działa tak samo jak telefon komórkowy. Można słuchać dźwięku, sterować klimatem i nie tylko.

Można ją również obsługiwać za pomocą telefonu komórkowego, zarówno z systemem Android, jak i Apple, choć zdarzały się skargi, że czujniki czasami nie reagowały na czas.

Wszystkie XC90 wyposażone są w światła LED, elektryczną klapę bagażnika, tylną kamerę, system nawigacji satelitarnej i są bezkluczykowe (wystarczy zlokalizować konsolę środkową i przekręcić pokrętło, aby uruchomić XC90).

Możesz również naładować swój telefon komórkowy za pomocą portów USB w samochodzie. Są też tylne gniazda słuchawkowe, co może być zbawienne dla rodziców, którzy nie chcą spędzać czasu w samochodzie słuchając „Baby Shark”.

Różne wykończenia dla każdej wersji

XC90 nieustannie się rozwija od momentu rozpoczęcia produkcji i każda wersja ma unikalne cechy. Niektóre XC90 mają pięć miejsc, podczas gdy inne są dostępne z opcją siedmiu miejsc.

Rodzaje i rozmiary silników są różne. Starsze modele miały silniki gazowe, silniki wysokoprężne lub obie opcje silnika. Najnowsza edycja 2021 posiada silnik T8 z silnikiem elektrycznym, oferując zmodernizowane i przyjazne dla środowiska osiągi.

Każda wersja XC90 daje Ci możliwość wyboru napędu 4WD lub AWD, aby jak najlepiej dopasować się do Twojego terenu. Różnorodność wersji wyposażenia gwarantuje, że zapłacisz tylko za te funkcje, których potrzebujesz.

Jazda jest spokojna

XC90 zapewnia płynną i cichą jazdę. Nawet jeśli w ostatnim rzędzie siedzą dzieci, mogą spać spokojnie, a hałas opon nie będzie im przeszkadzał. Projekt R jednak tego nie obiecuje; jego olbrzymie koła zapewniają bardziej stabilną jazdę, ale dużo hałasu z drogi.

  Jakie jest najlepsze używane Volvo do kupienia?

XC90 ma lekki układ kierowniczy i łatwo nim skręcać bez angażowania dużej ilości energii, nawet przy pełnym obciążeniu. W porównaniu z innymi modelami Volvo, XC90 ma bardziej responsywny układ kierowniczy i może pokonywać zakręty bez większych zakłóceń.

Silnik jest coraz lepszy

W 2,0-litrowym, czterocylindrowym silniku wysokoprężnym B5 wprowadzono pewne udoskonalenia. System 48-woltowy i mały silnik elektryczny dodany do obracania turbo sprawiły, że jest jeszcze lepszy. Poprawiono reakcję przepustnicy, a także wyeliminowano spadki momentu obrotowego podczas zmiany biegów. Moment obrotowy wynoszący 354 lb zapewnia wystarczającą moc do poruszania samochodem, niezależnie od wagi przewożonego ładunku.

Najnowszy silnik T8 może być szybszy od silnika wysokoprężnego B5, a w połączeniu z dodatkowymi woltami i silnikiem elektrycznym może osiągać wyjątkowe wyniki. Jedyną różnicą między silnikiem B5 a T8 jest kilka sekund. Gdzie T8 rejestruje 5,5 sekundy do 62mph, silnik wysokoprężny osiąga to w 7,1 sekundy.

Dzięki zmodernizowanemu silnikowi T8, XC90 może być napędzane wyłącznie energią elektryczną, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na paliwie. Ale nawet jeśli nie możesz sobie pozwolić na nowe XC90 T8 napędzane energią elektryczną, inne wersje nadal mogą zapewnić Ci doskonałe osiągi.

FAQ

Ile kilometrów przejeżdża XC90?

Większość XC90 ma dobry potencjalny zasięg milowy. Typ silnika odgrywa istotną rolę, ale przy odpowiedniej konserwacji można zazwyczaj przejechać nawet 200 000 mil, zanim samochód padnie. Szacuje się, że przy odpowiedniej pielęgnacji większość samochodów Volvo wytrzyma nawet 19,5 roku.

Czy utrzymanie Volvo XC90 jest drogie?

Części zamienne Volvo są dość drogie. Należy więc odłożyć od 700 do 1000 dolarów rocznie na naprawy i konserwację. Ale o ile nie jesteś trudnym kierowcą, nie powinieneś być zmuszony do częstego kupowania części. Ogromną rolę odgrywa również częstotliwość jazdy i rodzaj terenu, po którym się poruszamy.

  Który SUV Volvo jest największy?

Co sprawia, że XC90 się psuje?

Tak jak w przypadku każdego innego samochodu, nawyki jazdy i warunki klimatyczne odgrywają ogromną rolę w długowieczności XC90. Rozsądna jazda i właściwa konserwacja sprawią, że podzespoły pozostaną nienaruszone przez długi czas. Zdarzają się jednak przypadki, gdy usterki wynikają z winy producentów. Tak jak w przypadku wersji z lat 2003 i 2016, które miały problemy ze skrzynią biegów i silnikiem, a także z przedwczesnym zużyciem opon.
Zdarzały się przypadki, że Volvo wycofywało z rynku XC90, które musiały być zwrócone do dealerów w celu usunięcia usterek. Niektórym brakowało kodów, które wystarczyło tylko zaktualizować w komputerze XC90. Inne miały nieprawidłowo rozmieszczone podzespoły, które stwarzały potencjalne zagrożenie dla pasażerów.

Czy w modelu XC90 zaszły jakieś znaczące zmiany od czasu jego pierwszej produkcji?

Pierwsza generacja była w produkcji od 2002 do 2019 roku. Następnie w 2019 roku XC90 otrzymało face lifting i narodziła się druga generacja. Wprowadzono wiele zmian w jego wyglądzie, a silnik został również ulepszony, aby zwiększyć wydajność samochodu.

Druga generacja rozpoczęła się od silnika B5, następnie awansowała do B6, a teraz do silnika T8. Silnik B5 działa zarówno na olej napędowy, jak i na benzynę, dając moc do 246 KM, więc możesz zdecydować, na jakim paliwie chcesz jeździć.

Silnik B6 pracuje wyłącznie na gazie, osiągając moc do 296 KM. Najnowszy model T8 łączy w sobie elektryczność i silnik, dzięki czemu osiąga moc 385 KM, a przyspieszenie 0-62 mil na godzinę zajmuje mu zaledwie 5,5 sekundy.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z