Czy Volvo XC90 to dobry samochód?

Volvo XC90

Volvo XC90 to średniej wielkości luksusowy SUV będący okrętem flagowym Volvo, który ma konkurować z takimi modelami jak BMW X5, Audi Q7 i Mercedes Benz GLE-Class. XC90 jest jednym z najpopularniejszych samochodów oferowanych przez Volvo, co oznacza, że rzeczywiście jest to dobry samochód.

XC90 jest dostępne z mocnymi, a jednocześnie wydajnymi silnikami benzynowymi, podczas gdy opcje hybrydowe są zarówno najmocniejsze, jak i najbardziej ekonomiczne. Pod względem stylistyki XC90 jest jednym z najlepiej wyglądających SUV-ów klasy premium średniej na rynku. Nie inaczej jest we wnętrzu, gdzie również zastosowano piękne akcenty stylistyczne i wiele materiałów wysokiej jakości.

Jeśli chodzi o niezawodność, XC90 nie boryka się z wieloma problemami, ale jest kilka takich, które wydają się być stosunkowo poważne i powszechne. Należą do nich problemy ze skrzynią biegów, problemy z automatycznym układem hamulcowym, przedwczesne zużycie opon, problemy z zawieszeniem pneumatycznym i wycieki z układu napędowego.

Pod względem wartości XC90 jest przyzwoite, biorąc pod uwagę jego pozycję rynkową, ale nadal pozostaje poza zasięgiem większości ludzi. XC90 jest dostępne z maksymalnie siedmioma miejscami siedzącymi, co sprawia, że jest niezwykle praktycznym samochodem. Przestrzeń bagażowa jest również ogromna, a widoczność doskonała.

Volvo XC90 – Układ napędowy

Linia silników benzynowych Volvo XC90 składa się z 4-cylindrowego silnika o pojemności 2,0 l w różnych wersjach. Podstawowy model B5 ma moc 250 KM, a XC90 T8 Twin Engine ma moc 320 KM i jest najmocniejszym benzynowym modelem XC90. Wszystkie te modele są wyposażone w napęd AWD i zaawansowaną 8-biegową automatyczną skrzynię biegów.

  Czy Volvo można serwisować w dowolnym miejscu?

Linia silników wysokoprężnych w XC90 obejmuje ponownie 4-cylindrowy silnik o pojemności 2,0 l, ale moc wyjściowa wynosi do 225 KM. Na niektórych rynkach modele XC90 z silnikiem wysokoprężnym występują nawet z napędem na przednią oś (FWD), czego nie oczekuje się od dużego SUV-a. Tak czy inaczej, 8-biegowa skrzynia biegów jest również obecna we wszystkich modelach z silnikiem wysokoprężnym.

Najbardziej imponującymi opcjami silnikowymi XC90 są modele hybrydowe. Wszystkie hybrydowe modele XC90 również wykorzystują czterocylindrowy silnik o pojemności 2,0 l, ale z dodatkowymi silnikami elektrycznymi, co daje maksymalną łączną moc do 455 KM. XC90 zasilane gazem powinno osiągać około 30MPG, XC90 z silnikiem Diesla około 40MPG, natomiast hybrydowe XC90 może osiągać nawet 100MPG.

Volvo XC90 – Design i podwozie

XC90 charakteryzuje się minimalistycznym designem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, co odróżnia go od bardziej krzykliwych konkurentów, takich jak BMW X5 czy Mercedes GLE. Oznacza to, że XC90 nie rzuca się w oczy, mimo że emanuje klasą i wyrafinowaniem, szczególnie w modelach z wyższej półki.

We wnętrzu XC90 położono nacisk na ergonomię i jakość, co jest oczywiste od razu po wejściu do kabiny. Wszystko jest pokryte wysokiej klasy materiałami, takimi jak skóra, aluminium i czarny plastik fortepianowy. XC90 oferuje dobrze zaprojektowany i funkcjonalny system informacyjno-rozrywkowy umieszczony na centralnym, panoramicznym wyświetlaczu w stylu portretowym.

Podwozie i zawieszenie XC90 jest skoncentrowane na komforcie i wyciszeniu, co sprawia, że nie jest ono zbyt dynamiczne. W swojej klasie XC90 oferuje najnudniejsze wrażenia z jazdy, ponieważ w mniejszym lub większym stopniu izoluje od wszystkiego, co robi samochód, co niektórzy kierowcy uwielbiają, a inni nienawidzą.

  Czy Volvo produkuje minivana?

Volvo XC90 – niezawodność i typowe problemy

Volvo XC90 jest w większości przypadków samochodem niezawodnym, co oznacza, że problemy z XC90 nie występują zbyt często. Jeśli jednak już się pojawią, mogą być poważniejsze niż w przypadku konkurentów, takich jak BMW X5 czy Mercedes GLE. Najczęstsze problemy z XC90 dotyczą skrzyni biegów, układu napędowego i zawieszenia pneumatycznego.

Warto również wspomnieć, że XC90 w zastraszającym tempie zużywa opony, co jest rzeczywiście problemem, biorąc pod uwagę, że opony do XC90 mogą kosztować blisko 2000 USD. W XC90 występują również problemy z automatycznym hamowaniem, podczas którego samochód zatrzymuje się bez wyraźnego powodu.

Volvo XC90 – wartość i praktyczność

W momencie pisania tego artykułu, XC90 można kupić za około 20 000 lub 30 000 dolarów w przypadku starszych egzemplarzy z większym przebiegiem, podczas gdy nowsze modele kosztują ponad dwa razy więcej. Oznacza to, że XC90 doskonale konkuruje ze swoimi niemieckimi konkurentami również pod względem ceny.

Pod względem praktyczności XC90 jest jednym z najlepszych samochodów w swojej klasie, ponieważ oferuje ogromną ilość miejsca, a jednocześnie jest dostępne nawet z siedmioma fotelami. Widoczność jest doskonała, podobnie jak wewnętrzne schowki i schowki, co oznacza, że XC90 jest doskonałym samochodem na wyprawy.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić Volvo XC90?

Jeśli szukasz luksusowego rodzinnego SUV-a średniej wielkości, z pewnością warto zainteresować się modelem XC90. XC90 jest najlepszy wśród konkurencji pod względem wydajności, bezpieczeństwa, przestrzeni, a nawet wyglądu. Niektórzy wolą minimalistyczne podejście do XC90, ponieważ nie wyróżnia się ono zbytnio, a przynajmniej nie tak bardzo jak Mercedes GLE.

  Czy Volvo dobrze radzi sobie na śniegu?

Z drugiej strony, niektórzy wolą bardziej wyjątkowe wrażenia, których, jak można sądzić, brakuje w XC90. Wiele osób nie chce, aby XC90 było dostępne tylko z silnikami czterocylindrowymi, zwłaszcza że jest to duży SUV. Tak czy inaczej, te czterocylindrowe silniki mogą osiągać moc ponad 400 KM.

Czy Volvo XC90 jest bezpieczne?

Volvo XC90 to naprawdę bezpieczny samochód, ponieważ jest wyposażony we wszystkie niezbędne opcje bezpieczeństwa na miarę XXI wieku. Co więcej, cała konstrukcja XC90 jest zgodna z najnowszymi standardami i wymogami bezpieczeństwa, co sprawia, że XC90 jest jednym z najbezpieczniejszych współczesnych SUV-ów.

W końcu XC90 to Volvo, a Volvo to marka znana z produkcji jednych z najbezpieczniejszych samochodów na świecie.

Jak długo może służyć Volvo XC90?

Raczej trudno powiedzieć, jak długo może wytrzymać stosunkowo nowoczesny samochód, ale gdy spojrzymy na poprzednią generację XC90, widzimy egzemplarze, które bez problemu przejeżdżają ponad 200 000 mil. Jeśli obecne XC90 jest co najmniej tak dobre jak starsze, to prawdopodobnie z łatwością przekroczy granicę 200 000 mil.

Tak czy inaczej, jeśli chcesz, aby samochód wytrzymał jak najwięcej kilometrów, powinieneś go konserwować. Konserwacja XC90 nie kosztuje fortuny, jeśli wszystko jest wykonywane prawidłowo.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z