Czy w samochodzie można zamontować wentylowane siedzenia?

Jeśli mieszkasz w regionie, w którym latem jest dużo słońca, z pewnością docenisz zestaw wentylowanych siedzeń. Możesz albo kupić samochód, który jest wyposażony w wentylowane siedzenia z fabryki, ale ta opcja zwykle kosztuje najwięcej, ponieważ trzeba wiązać wiele opcji, nawet zanim można zdecydować się na wentylację siedzeń.

Jako takie, istnieje kilka różnych sposobów, jak można dodać aftermarket zestaw wentylowanych siedzeń albo przez wentylowane pokrowce lub modyfikując siedzenia, lub przez uzyskanie zupełnie nowych siedzeń całkowicie. Wszystkie te trzy sposoby kosztują zwykle mniej niż wybór wentylowanych siedzeń z fabryki, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na system wykorzystujący chłodzone powietrze.

Podgrzewacze foteli można również dodać do samochodu w ten sam sposób. Wybierając pomiędzy różnymi rodzajami systemów wentylacji siedzeń, lepiej zdecydować się na bardziej dokładny system z chłodzonym powietrzem. Systemy, które po prostu przepychają powietrze przez siedzenia nie są tak skuteczne.

Niemniej jednak, zestawy na rynku wtórnym, takie jak te, różnią się znacznie pod względem kosztów w zależności od samochodu, o którym mowa, liczby siedzeń, które chcesz przewietrzyć i zaawansowania systemu. Z drugiej strony, jeśli jesteś zainteresowany głównie wentylowanymi pokrowcami na siedzenia, powinny one kosztować około $50-$100.

Instalacja wentylowanych pokrowców na siedzenia – łatwa instalacja, można je później zdjąć

Wybór zestawu wentylowanych pokrowców na siedzenia ma swoje plusy i minusy. Kosztuje mniej niż zakup kompletu nowych siedzeń, ale nie oferuje tego samego poziomu wyrafinowania. W porównaniu do modyfikacji istniejących siedzeń, zestaw pokrowców na siedzenia utrzymuje siedzenia w stanie nienaruszonym, co jest czymś, co chcesz, jeśli planujesz sprzedać swój samochód w końcu.

  Czy można zmienić rozmiar kół w samochodzie?

Można kupić zestaw wentylowane pokrowce online za mniej niż 100 dolarów, ale lepiej zdecydować się na droższy system, jeśli naprawdę chcesz zmaksymalizować potencjał chłodzenia. Wentylowane pokrowce na siedzenia marek takich jak SNAILAX oferują Państwu kompleksowe siedzenia wentylowane systemu, który jest również wyposażony w zestaw wysokiej jakości masażystów.

Pamiętaj, aby zdecydować się na organiczną i oddychającą tkaninę, aby zminimalizować pocenie się bez względu na to, jak często używasz funkcji wentylacji. Systemy takie jak te są zazwyczaj zasilane przez gniazdo 12V, więc upewnij się, że twój samochód ma je w pobliżu.

Kupno zestawu wentylowanych siedzeń – kosztowne, ale niezwykle skuteczne

Jeśli zależy Ci na doskonałych właściwościach chłodzących, powinieneś zdecydować się na zestaw nowych foteli z rynku wtórnego, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o wentylacji siedzeń. Takie fotele są zazwyczaj lepsze nawet od systemów OEM, ponieważ skupiają się na funkcji wentylacji.

Podejście do projektowania siedzeń pomiędzy firmą zajmującą się wentylacją siedzeń a zwykłą marką samochodów konsumenckich jest zupełnie inne. Firma zajmująca się wentylacją foteli przedkłada wentylację nad wiele innych systemów, takich jak masaż, podczas gdy marka samochodów konsumenckich musi zrównoważyć znacznie więcej zmiennych, co oznacza, że system wentylacji nie jest priorytetem.

Dlatego też tak wielu producentów oferuje systemy wentylacji bez chłodzenia, które są uważane za nieco sztuczkowe, ponieważ nie są one tak skuteczne. Firma zajmująca się wentylacją foteli wie, jak zmaksymalizować skuteczność chłodzenia, a dodatkowo jest w stanie zmodernizować Twoje fotele OEM, kiedy przyjdzie czas na sprzedaż samochodu.

  Jakie są problemy z samochodami hybrydowymi?

Modyfikacja siedzeń OEM w celu włączenia wentylacji – zachowuje wygląd OEM, ale może być kosztowna

Trzecią opcją i prawdopodobnie najczystszą w wyglądzie jest modyfikacja istniejących siedzeń tak, aby zawierały system wentylacji. Aby móc to zrobić, potrzebny jest specyficzny typ siedzenia, co oznacza, że siedzenia w pełni skórzane raczej nie będą kwalifikowały się do takiej modyfikacji.

Większość producentów samochodów używa foteli z perforowaną skórą, która posiada małe otwory, przez które wydmuchiwane jest powietrze. Jednak siedzenia z tkaniny również można zmodyfikować tak, aby zawierały wentylację siedzenia. Potrzebny będzie doświadczony kaletnik, aby integracja przebiegła jak najsprawniej.

Należy jednak uważać, ponieważ niektórzy producenci uznają to za obszerną modyfikację, która unieważnia gwarancję. Zwykle nie da się tego usunąć bez rozległej pracy, więc pamiętaj, aby zdecydować się na spójną instalację, nawet jeśli kosztuje to trochę więcej pieniędzy.

Sekcja FAQ

Czy wentylowane siedzenia są tego warte?

To zależy od systemu i od tego, jak często z niego korzystasz. Jeśli system wykorzystuje chłodzone powietrze, to jest on o wiele bardziej efektywny i warty zachodu. Z drugiej strony, jeśli system wykorzystuje tylko powietrze w kabinie, to nie jest on tak naprawdę ani skuteczny, ani użyteczny.

To zależy również od tego, gdzie mieszkasz, jeśli masz wiele gorących dni w lecie, to ten system będzie przydatny. Jeśli mieszkasz w chłodniejszych regionach klimatycznych i rzadko dostajesz znaczące ciepło, lepiej pominąć ten system lub zdecydować się na zwykłą wentylowaną osłonę siedzeń.

  Samochody o najmniejszym zużyciu paliwa

Czy wentylowane siedzenia są bardziej użyteczne niż podgrzewane?

Zestaw podgrzewanych siedzeń jest o wiele bardziej użyteczny, ponieważ system ten jest zawsze o tę odrobinę bardziej efektywny w porównaniu z wentylacją siedzeń. Oznacza to, że nawet najtańsze, najbardziej podstawowe samochody wyposażone w podgrzewane siedzenia oferują szerokie właściwości grzewcze, podczas gdy wentylowane siedzenia mogą być znacznie mniej efektywne.

Większość marek w dzisiejszych czasach oferuje podgrzewane fotele jako standard, a jeśli nie, system zazwyczaj nie kosztuje tak dużo pieniędzy. Z drugiej strony, jeśli chcesz wentylowane fotele, prawdopodobnie będziesz musiał uaktualnić do co najmniej mid-level spec lub przejść przez aftermarket trasy.

Czy fotele z masażem są tego warte?

Masujące fotele są prawdopodobnie najmniej efektywnym systemem ze wszystkich, ponieważ nigdy nie są tak dobre, jak się tego spodziewasz. Masowanie foteli zazwyczaj obejmuje zestaw nadmuchiwanych kieszeni powietrznych w fotelu, które nadmuchują się i opróżniają, aby naśladować efekt masażu, ale są one co najmniej prymitywne.

Jednak w miarę rozwoju branży funkcja masażu siedzeń staje się coraz lepsza. Oznacza to, że istnieją samochody, które oferują wartościowe systemy masażu, ale zazwyczaj kosztują one dużo pieniędzy.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z