Czy wszystkie Mercedesy mają szyberdachy?

W 2021 roku prawie wszystkie modele Mercedesa mogą być wyposażone w szyberdach. W zależności od modelu, niektóre z nich oferują tradycyjny szyberdach, inne podwójny szyberdach, a są nawet modele, które oferują pełny panoramiczny szyberdach, który obejmuje większą część powierzchni dachu.

Wiele modeli jest standardowo wyposażonych w szyberdach, ale można je również rozbudować do opcji z pełnym panoramicznym dachem. Niektóre modele Mercedesa o wyższym standardzie wykończenia są standardowo wyposażone w pełny dach panoramiczny. Tak czy inaczej, prawdopodobnie natkną się Państwo na Mercedesa, który posiada jakąś odmianę szyberdachu.

Mercedes wprowadził pierwszy szyberdach w 1932 roku i od tego czasu Mercedes stale udoskonala technologię szyberdachów. Obecnie szyberdach Mercedesa jest dość skomplikowanym elementem technologii, który ma na celu rozjaśnienie kabiny i uczynienie wnętrza bardziej przytulnym.

Dach panoramiczny Mercedes

Panoramiczny dach Mercedesa wpuszcza do kabiny mnóstwo światła. Dzięki temu we wnętrzu jest znacznie jaśniej i przyjemniej spędza się czas. Dach panoramiczny zapewnia przyjemną atmosferę za naciśnięciem jednego przycisku.

Większość dachów panoramicznych można również otworzyć, co pozwala wpuścić do kabiny trochę świeżego powietrza. Nawet przy otwartym dachu można korzystać z osłony przeciwsłonecznej, która chroni przed słońcem. Mercedes wprowadził również opcję dachu monochromatycznego, która umożliwia zmianę przezroczystości szyby w celu ochrony przed słońcem.

Posiadanie samochodu z panoramicznym dachem sprawia, że kierowca czuje się o wiele mniej klaustrofobicznie, a także wytwarza mniejszy szum wiatru w porównaniu z otwartym oknem. Można również skorzystać z zalet otwierania dachu panoramicznego, co może być również bardziej ekonomicznym sposobem na schłodzenie kabiny podczas jazdy.

  Jaki jest najlepszy Mercedes klasy S, jaki kiedykolwiek powstał?

Bezpieczeństwo i niezawodność panoramicznego dachu Mercedesa

Wiele osób ma wątpliwości co do opcji dachu panoramicznego, ponieważ z pewnością zwiększa on złożoność dachu, co w niektórych przypadkach może zwiększyć ewentualne koszty związane z posiadaniem samochodu z tą funkcją.
Większość dachów panoramicznych oferuje taką samą trwałość jak przednie lub tylne szyby. Oznacza to, że te szklane powierzchnie są dość odporne na zarysowania i rozbicie. Co więcej, potrzeba dość dużej siły, aby uszkodzić szklaną powierzchnię, więc nawet jeśli nie posiadasz dachu panoramicznego, siła wystarczy, aby uszkodzić bardziej zwykłą powierzchnię dachu.

Niektórzy wątpią również w szczelność starszych mechanizmów szyberdachu w niektórych modelach Mercedesa. Istnieje wiele udokumentowanych przypadków, w których właściciel skarży się na przeciekanie szyberdachu. Jednak współczesne panoramiczne dachy Mercedesa są dość niezawodne, jeśli chodzi o przecieki, ponieważ nie ma wielu problemów z przeciekami udokumentowanych w Internecie.

Praktyczność szyberdachu/panoramicznego dachu Mercedesa

Innym kluczowym aspektem dyskusji na temat dachów panoramicznych jest praktyczność, ponieważ większość dachów panoramicznych zajmuje przyzwoitą część przestrzeni nad głową w wielu samochodach marki Mercedes. Ponadto, dach panoramiczny waży o wiele więcej niż zwykły dach, a zwiększenie wyższego środka ciężkości nie jest dobrą opcją dla samochodu o wysokich osiągach.

To jest głównie dlaczego przyzwoita część samochodów wydajności oferują dachy z włókna węglowego tylko w celu obniżenia środka ciężkości dla lepszych właściwości obsługi. Niektórzy ludzie zastanawiają się również, czy można umieścić boxy dachowe na dachu panoramicznym, a odpowiedź brzmi tak, w większości przypadków.

  Czy Mercedes produkuje samodoładowującą się hybrydę?

Musisz się upewnić, że możesz bezpiecznie zamontować belki dachowe na swoim dachu. Jeśli uda Ci się je zabezpieczyć zgodnie z zaleceniami producenta, nie ma obaw o ewentualne niepożądane konsekwencje. Cokolwiek zrobisz, upewnij się, że postępujesz zgodnie z zaleceniami producenta.

Sekcja FAQ

Czy dachy panoramiczne zmniejszają integralność strukturalną samochodu?

Cóż, dach panoramiczny jest w zasadzie wielką dziurą w dachu, więc tak, dach panoramiczny powoduje pewne obawy o integralność strukturalną całego pojazdu. Jednak samo szkło zapewnia pewne właściwości strukturalne, ale te dachy nie są strukturalnie zdrowe jak bardziej konwencjonalne dachy.

Nie powinno to stanowić żadnego problemu dla większości pojazdów, jedynie niektóre modele o wysokich osiągach odczuwają zauważalną różnicę, gdy są wyposażone w dach panoramiczny. Dzieje się tak dlatego, że samochody te nie tylko oferują mniej sztywne podwozie, ale są również o wiele cięższe, ponieważ dachy panoramiczne dodają nawet 200 funtów wagi do top-end.

Czy powinienem kupić panoramiczny dach w wersji full-on?

Cóż, to zależy od wielu różnych czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście cena, a dachy panoramiczne Mercedesa, jeśli nie są w standardzie, kosztują $1k-3k. Niektóre bardziej premium marki, takie jak Ferrari, sprzedają opcję panoramicznego dachu za więcej niż 15 tys. dolarów.

Ale największym pytaniem z nich wszystkich jest, czy masz zamiar nawet wykorzystać panoramiczny dach w ogóle? Panoramiczne dachy są dość podobne do kabrioletów w tym sensie, że wiele osób kupuje kabriolety myśląc, że będą one iść top-down cały czas, ale rzeczywistość jest taka, że zawsze jest zbyt gorąco lub zbyt zimno, aby to zrobić.

  Najlepszy używany SUV Mercedesa

Tylko w nielicznych przypadkach można w pełni wykorzystać potencjał dachu panoramicznego. Na przykład w Wielkiej Brytanii posiadanie dachu panoramicznego ma mniejszy sens niż w słonecznej południowej Kalifornii.

Ile kosztuje wymiana zepsutego dachu panoramicznego Mercedesa?

W 2020 roku Mercedes musiał zmierzyć się z pozwem o 200 milionów dolarów za scenariusz „eksplodującego” szyberdachu. Klient doświadczył ”eksplozji szyberdachu” prowadząc SUV-a Mercedesa, ale jak na razie nie ma żadnych wiadomości na temat tej historii, a Mercedes nie odpowiedział oficjalnie na tę kwestię.

Ale jeśli skończysz łamiąc swój panoramiczny szyberdach, możesz stanąć w obliczu naprawdę dużego rachunku. Niektóre raporty sugerują rachunek na 2 tys. dolarów, inne sugerują rachunek na 9 tys. dolarów. Bez względu na rzeczywisty koszt, to jest najbardziej na pewno będzie w tysiącach.

Ale, jeśli nie zdecydujesz się na panoramiczny dach, nigdy nie będziesz miał do czynienia z takimi problemami. To powiedziawszy jednak, panoramiczny dach jest miłą luksusową cechą, a jeśli jesteś w stanie znaleźć polisę ubezpieczeniową, która obejmuje problemy z panoramicznym dachem, a ty rzeczywiście zamierzasz go używać, to śmiało kup go.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z