Czy wszystkie nowe samochody mają kamery cofania?

W 2008 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę, która miała na celu znaczną poprawę widoczności do tyłu we wszystkich samochodach osobowych. Zapoczątkowało to trend, w którym rząd USA chciał podnieść poziom bezpieczeństwa poprzez nakaz stosowania wszelkiego rodzaju technologii w nadchodzących samochodach.

Do 2014 roku trend ten był nieco zapomniany, ale został ponownie ożywiony, gdy Departament Transportu USA nakazał, że wszystkie nowsze samochody począwszy od 2019 roku są zobowiązane do oferowania kamer cofania jako standard, co dało producentom samochodów kilka lat na odpowiednie przygotowanie.

Było to głównie skierowane do bardziej przystępnych cenowo samochodów, takich jak japońskie samochody ekonomiczne, które nie były dostępne z kamerą cofania w tym czasie, ale wiele bardziej zaawansowanych modeli już przyjęły te trendy lata wcześniej.

Według statystyk, aż do 2019 roku ponad 200 osób rocznie ginęło z powodu braku widoczności wstecznej. Co gorsza, wiele z nich to były dzieci. W związku z tym, wszystkie nowsze samochody są obecnie standardowo wyposażone w kamery cofania, a trend bezpieczeństwa będzie prawdopodobnie kontynuowany wraz z postępem w branży.

Rozmiary ekranów i technologia

Istnieją różne rodzaje kamer i odpowiadających im ekranów. Te prawa regulują tylko podstawy tych systemów, a producenci mogą swobodnie projektować swoje systemy zgodnie z ich wewnętrzną polityką i inwestycjami w produkty, tak długo, jak długo mieszczą się one w granicach tych praw.

Niektórzy producenci oferują panoramiczne ekrany krajobrazowe, a inni preferują ekrany portretowe. Większość ekranów klasy podstawowej są wszędzie pomiędzy 6-10 cali średnicy, podczas gdy największe mogą rozpiętość prawie dwa razy, że. Wraz z postępem technologicznym, ekrany używane we wczesnych latach 2000 wydają się teraz śmiesznie małe i o niskiej rozdzielczości.

  Jaka jest żywotność samochodu hybrydowego?

Współczesne ekrany wykorzystują technologie OLED z zaawansowaną architekturą krzemową, która umożliwia sterowanie systemem za pomocą pokręteł, ekranu dotykowego, a nawet komend głosowych. Niektóre systemy, takie jak te oferowane w BMW, oferują nawet sterowanie gestami, które mogą obsługiwać określoną ilość funkcji ekranu infotainment.

Lokalizacje kamer

Producenci samochodów wydają duże sumy pieniędzy na spójne wybory projektowe, które zarówno muszą być zgodne z filozofią projektową marki, jak i z regulacyjnymi aspektami bezpieczeństwa samochodów. W związku z tym, różnią się oni pod względem umiejscowienia kamery cofania w zależności od danego samochodu i tego, jak chcą, aby wyglądał jego tył.

Niektóre marki sprytnie zintegrować kamerę pod odznaką, która wyskakuje moment przesunięcia w tył. W ten sposób kamera zawsze pozostaje czysta, a także jest chroniona przed uderzeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Warto wspomnieć, że większość marek, które to robią, oferuje również opcję ręcznego wyskakiwania kamery.

Inne pozostawiają kamerę odsłoniętą przez cały czas, ale często dołączają do niej zestaw spryskiwaczy, które włączają się, gdy tylko zraszasz przednią szybę. Wiele brudu i zanieczyszczeń może zablokować widok kamery, co może uczynić ją bezużyteczną, więc kamera musi być przez cały czas czysta.

Wytyczne i kąty widzenia

Zdecydowana większość nowoczesnych samochodów jest wyposażona we wszechstronne czujniki parkowania, a producenci samochodów zintegrowali również inne przydatne rozwiązania programowe z kamerą, aby cały proces był bardziej płynny i wyrafinowany. Na ekranie pojawia się zazwyczaj zestaw ruchomych wskazówek, które odpowiednio podążają za Twoimi ruchami kierownicy.

  Jaki jest najlepszy kabriolet z 4 siedzeniami?

W ten sposób można łatwo określić, czy zbliżając się do miejsca parkingowego na biegu wstecznym, znajdujemy się pod właściwym kątem. Producenci samochodów stosują je w różny sposób, a niektóre z nich są bardziej przydatne niż inne. W każdym razie, wytyczne to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o sprytne rozwiązania programowe, które mają pomóc w bezpieczniejszym manewrowaniu samochodem.

Samochody wysokiej klasy są często wyposażone w zaawansowane systemy kamer hi-res z wieloma kątami, które umożliwiają skupienie się na określonym kącie podczas manewrowania samochodem. Najbardziej zaawansowany system oferuje nawet efekt 3D, który wygląda jakby mały dron unosił się nad samochodem, co sprawia, że parkowanie nawet największych samochodów staje się niezwykle proste.

Sekcja FAQ

Czy kamery cofania są przydatne?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od tego, jak zaawansowany jest dany system. Jeśli kamera jest niskiej rozdzielczości i brudna, to nie ma sensu jej używać w ten sposób. Jeśli jednak kamera jest przyzwoitej jakości, to rzeczywiście jest przydatna, zwłaszcza w większych modelach.

Jednak nigdy nie można całkowicie polegać na tych systemach, ponieważ są one tam tylko po to, aby pomóc, a nie zastąpić świadomość. W związku z tym należy zawsze uważnie obserwować otoczenie i pamiętać o odwracaniu się podczas cofania, aby robić to jak najbezpieczniej.

Czy mogę zamontować kamerę cofania w moim samochodzie?

Ponieważ kamery wsteczne są obowiązkowe dopiero po 2019 roku, na drogach jest wiele samochodów, które nie oferują tych technologii. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy możliwe jest wyposażenie samochodu w kamerę cofania i jak należy podejść do tego pomysłu.

  Jaki jest najlepszy samochód sportowy dla grubych ludzi?

Istnieje kilka firm, które specjalizują się w tego typu rozwiązaniach i najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni. Po prostu przyklejenie kamery na pokrywie bagażnika i nazywając to dzień nie jest naprawdę najlepszym pomysłem. Pamiętaj, aby sprawdzić, które firmy w Twojej okolicy robią to najlepiej i zawsze decyduj się na kamery wysokiej rozdzielczości.

Czy powinienem wydać więcej pieniędzy na kamerę 360 stopni?

Kamery 360 są często okrzyknięte jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie funkcji oferowanych obecnie w samochodach. Niektórzy uważają, że systemy takie jak te są tylko gadżetami i że nie ma sensu wydawać setek, jeśli nie tysięcy dolarów na takie systemy, jeśli już można zdecydować się na kamerę cofania w standardzie.

Jednak systemy te są idealne dla większych pojazdów, które spędzają większość czasu na ruchliwych ulicach miast. Ponadto, systemy te mogą również podwoić jako wyrafinowane dashcams, które mogą włączyć się w momencie ktoś wpada na samochód. Ponadto, są one również świetną rzeczą do posiadania, gdy przychodzi czas, aby sprzedać samochód.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z