Dlaczego Mercedes zaprzestał produkcji modelu GLK?

Dlaczego Mercedes zaprzestał produkcji modelu GLK?

W ostatnich latach produkcji GLK, Mercedes postanowił przyjąć nową filozofię projektowania i nową strukturę nazewnictwa. Klasa GL stała się GLS, klasa ML stała się GLE, a GLK stał się GLC. Mercedes wprowadził również model GLA.

W ten sposób Mercedes zrównał gamę SUV-ów z gamą sedanów, ponieważ GLC to odpowiednik SUV-a klasy C, GLA to klasa A SUV-ów, GLS to odpowiednik SUV-a klasy S, a GLE to odpowiednik klasy E SUV-ów.

Filozofia designu

Mercedes zmienił nazwy swoich linii SUV-ów, aby wprowadzić bardziej zorientowany na sedana język projektowania dla nadchodzących modeli SUV-ów. Przed tym momentem GLK był głównie pod wpływem klasy G, ponieważ GLK był raczej pudełkowaty i wyprostowany. Obecnie, wpływ klasy C w GLC jest dość oczywisty, ponieważ GLC dzieli wiele komponentów z klasą C, co również obniża koszty rozwoju.
Mercedes zmienił nazwy całej gamy SUV-ów z wyjątkiem klasy G, ponieważ klasa G zawsze była „klasą samą w sobie”. Dzięki tym zmianom gama SUV-ów stała się bardziej holistyczna i łatwiejsza do zrozumienia, co zaowocowało potwierdzeniem tożsamości marki w dziale SUV-ów Mercedesa.
W miarę jak cały rynek samochodowy przesuwa się w kierunku SUV-ów, producenci samochodów pompują coraz więcej pieniędzy w projektowanie SUV-ów w sposób bardziej efektowny i aktualny, z uwzględnieniem detali dobrze znanych z oferty sedanów.
To samo widać w przypadku Audi i BMW, ponieważ wszystkie trzy marki wychodzą z wariantami „coupe” swoich SUV-ów.

Struktura nazewnictwa SUV-ów Mercedesa

Mercedes zdał sobie sprawę, że modele klasy C, E i S mają silną markę, więc zmiana nazwy SUV-ów na odpowiadającą tej marce sprawiłaby, że SUV-y byłyby bardziej atrakcyjne na tle konkurencji. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku GLS, ponieważ Mercedes reklamuje GLS jako „klasę S wśród SUV-ów”.
S-klasa GLS jest trochę naciągane, przynajmniej na razie, ale to z pewnością pomaga w zrozumieniu, co Mercedes chce osiągnąć z GLS. Marki takie jak BMW robią to od lat, ponieważ X5 jest odpowiadającym klasie SUV serii 5, a X3 pasuje do serii 3.
Mercedes chciał również wywrzeć większy wpływ poprzez wprowadzenie nowych nazw. Marki mają tendencję do „odświeżania” niektórych modeli po kilku latach produkcji, a jednym ze sposobów na podkreślenie faktu, że w gamie pojawił się nowy model jest zmiana nazwy, a nie tylko wyjaśnienie tego za pomocą innych broszur i prezentacji.

  Który silnik Mercedesa brzmi jak Pagani?

Ulepszenia w GLK

Poza świeżym wyglądem i funkcjami, GLC oferuje znacznie więcej niż GLK. GLC jest o 4,3 cala dłuższy od starego GLK, co przekłada się na 1,3 cala więcej miejsca na nogi na tylnej kanapie. Pomimo tego, że GLC jest znacznie dłuższy i ogólnie większy od GLK, udało mu się zrzucić 176 kilogramów.
GLC oferuje również więcej miejsca w bagażniku, bardziej luksusowe wnętrze i pozbywa się anteny w kształcie płetwy rekina, dzięki czemu jego design jest bardziej elegancki i nowoczesny. Jeśli chodzi o cały projekt i listę funkcji, jest dość oczywiste, że nie jest to tylko odświeżenie w połowie cyklu.
Duże zmiany zaszły również pod maską, ponieważ nowy GLC oferuje bardziej paliwooszczędne silniki, większą moc i większy moment obrotowy. GLC oferuje również system zawieszenia, który jest o wiele bardziej zgodny na drodze, a także o wiele bardziej zdolny off-road, jak również, bez poświęcania niczego w procesie.
GLC jest z pewnością krok lub dwa powyżej starego GLK, i jest dowodem na to, że Mercedes postanowił położyć nacisk na SUV-y, aby utrzymać się na torze z obecnym szałem SUV.

More questions about Mercedes SUV lineup

Czy nowa struktura nazewnictwa wprowadzona przez Mercedesa spełnia oczekiwania?

Dzięki nowej strukturze nazewnictwa Mercedesowi udało się sprawić, że cała gama stała się o wiele bardziej zrozumiała. Nawet jeśli niektóre modele SUV nie dorównują obecnie swoim odpowiednikom sedan, Mercedes kładzie większy nacisk na nadchodzące modele SUV, które z pewnością temu zaradzą.
Nowa struktura nazewnictwa zdołała również zrobić miejsce dla nowszych modeli, takich jak GLA, ponieważ struktura ta odróżniała niektóre modele od innych. W ten sposób powstała luka, na której Mercedes mógł zarobić.

  Jaki jest najlepszy używany Mercedes za mniej niż 10 tysięcy?

Dlaczego Mercedes nie zrobił tego od początku?

Przede wszystkim dlatego, że nikt nie mógł się spodziewać, że SUV-y staną się tak popularne. Gdyby SUV-y nie osiągnęły takiego statusu popularności, większość gamy SUV-ów Mercedesa nie istniałaby. Zmieniając teraz nazwy SUV-ów, Mercedes ma okazję zmienić tożsamość produktu tak, aby podążał on za aktualnymi trendami w branży motoryzacyjnej.

Czy rozważanie GLK ma teraz jakikolwiek sens?

Podczas gdy nowszy GLC z pewnością oferuje lepsze doświadczenia w prawie każdym aspekcie w porównaniu do GLK, GLK jest nadal świetnym samochodem rodzinnym. GLK był również znany jako jeden z najbardziej niezawodnych nowoczesnych samochodów Mercedesa. Mimo że GLC jest większy pod każdym względem, GLK nadal oferuje dużo miejsca.
GLK został wycofany z produkcji i nie można już kupić nowego GLK, ale istnieje wiele świetnych ofert na używane modele GLK, ponieważ większość ludzi ma tendencję do przesiadania się do GLC. Średnia cena za używanego GLK wynosi około 18 tys. dolarów, a za tę cenę jest to z pewnością kusząca propozycja.

Czy są jakieś oznaki spowolnienia popularności SUV-ów?

W 2019 roku SUV-y wyprzedały sedany w stosunku 2 do 1. A rok 2015 był pierwszym rokiem, w którym sprzedaż SUV-ów przewyższyła sprzedaż sedanów. Ponieważ style życia wciąż się zmieniają, oczekuje się, że furgonetki, SUV-y i pickupy będą stanowiły około 75 procent całej sprzedaży nowych samochodów w USA.
Niektórzy projektanci posunęli się nawet do stwierdzenia, że SUV to „następny samochód”, że cała sylwetka samochodu zmieni się na korzyść SUV-ów. W dawnych czasach SUV-y były postrzegane jako samochody dla ludzi pracy i kupowano je tylko wtedy, gdy było to konieczne. Były postrzegane jako gorszej jakości w porównaniu z sedanami, i tak było, ale tylko dlatego, że producenci samochodów sprawili, że tak było.
To jest właśnie powód, dla którego SUV-y mogą nadal dominować, ponieważ teraz producenci samochodów są skłonni oferować to, co najlepsze, wiedząc, że może się to po prostu opłacić.

  Czy Mercedes to dobry pierwszy samochód?

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z