Dlaczego nie powinieneś kupować kabrioletu?

W teorii kabriolety są świetne, w praktyce już nie tak bardzo. Choć może się wydawać, że kabriolet jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż samochód bez dachu, ponieważ umożliwia jazdę z podniesionym lub opuszczonym dachem, popularność kabrioletów jest tak niska, jak nigdy dotąd.

Dlaczego tak jest? To dlatego, że ludzie nie dbają o kabriolety. Większość ludzi używa swoich samochodów jako urządzeń transportowych i nie przeszkadza im moc, moment obrotowy, prowadzenie kabrioletów, samochodów sportowych… Chcą tylko samochodu, który działa i nie psuje się.

A kabriolet wykorzystuje setki, jeśli nie tysiące dodatkowych części, które teoretycznie mogą się zepsuć. A jeśli nie jesteś entuzjastą kabrioletów, prawdopodobnie nigdy nawet nie rozważysz ich zakupu, zwłaszcza, że kosztują one więcej pieniędzy.

Jest wiele powodów, dla których powinieneś lub nie powinieneś kupować kabrioletu, a jeśli się z nimi zgadzasz, to prawdopodobnie pewnego dnia staniesz się jego właścicielem.

Why you shouldn’t

Koszt

Kabriolety po prostu kosztują więcej pieniędzy na zakup, posiadanie, utrzymanie i sprzedaż po zakupie. Niektóre modele wymagają nawet, aby zapłacić wysoką premię za kabriolet, tak bardzo, że w zasadzie handluje dobrze wyposażone coupe / sedan do gołych kości bez dodatkowego wyposażenia kabriolet.

Jeśli chcesz sprzedać samochód, rynek dla kabrioletów jest marginalna w porównaniu do sedan / coupe rynku. Szanse są takie, że osoba zainteresowana coupe może rozważyć sedan i vice-versa. Ale osoba zainteresowana sedanem lub coupe prawie nigdy nie weźmie pod uwagę kabrioletu.

  Czy można zostawić samochód elektryczny podłączony do prądu?

Design

Istnieją dwa dominujące rodzaje kabrioletów: kabriolet z twardym dachem i kabriolet z miękkim dachem. Z biegiem czasu, coraz więcej miękkich topów są opracowywane i coraz mniej hardtopów są opracowywane. Nawet jeśli estetyka jest rzeczywiście bardzo subiektywne, kabriolety mają tendencję do wyglądać trochę off.
I to szczególnie w przypadku kabrioletów z miękkim topem, ponieważ oferują one nieco złamane linie i są zaprojektowane tak, aby dobrze wyglądać bez dachu, a nie z dachem w miejscu. Jak wspomniano, estetyka jest subiektywna, ale dach z tkaniny nigdy nie będzie wyglądać tak atrakcyjnie, jak nieprzerwany panel metalu.

Praktyczność

Kolejnym powodem, dla którego warto zrezygnować z kabrioletu jest praktyczność, ponieważ kabriolety poświęcają mnóstwo miejsca na jazdę z opuszczonym dachem. Powiedzmy, że idziesz na wakacje, i chcesz umieścić dach w dół, większość kabrioletów przechowywać dach w przestrzeni ładunkowej, co oznacza, że przestrzeń ładunkowa jest poważnie zagrożone.

Nie ma sensu wyjeżdżać na wakacje z połową przestrzeni ładunkowej. Co więcej, linia dachu kabrioletu jest znacznie niższa w porównaniu z sedanem/coupe, co zabiera dużo miejsca pasażerom z tyłu.

Pogoda

Celem kabrioletu jest korzystanie z żywiołów. Jeśli mieszkasz w słonecznej Kalifornii, kabriolet ma o wiele więcej sensu niż na przykład w Wielkiej Brytanii. Jeśli obszar, w którym planujesz jeździć swoim kabrioletem nie jest słoneczny, ciepły i przytulny, nie ma sensu go kupować.

Kabriolety są zwykle nawet o 5-10 tys. dolarów droższe. A jeśli mieszkasz w klimacie, który pozwala na rozłożenie dachu tylko dwadzieścia razy w roku, to doświadczenie dosłownie kończy się kosztem 500 dolarów za jazdę.

  Czy samochody hybrydowe są dobre do jazdy po górach?

Why you should

Wolność

Jest nuta romantycznego poetyzmu w wolności, której doświadcza się jadąc kabrioletem w późne wiosenno-letnie wieczory. Dźwięki i zapachy natury są bezcenne (jeśli nie masz alergii), a wiatr we włosach sprawia, że czujesz, że żyjesz i jesteś w tej chwili.

Opuszczanie szyb lub otwieranie szyberdachu to tylko przypomnienie tego, co mógłbyś czuć, gdybyś kupił kabriolet. Niektórzy twierdzą nawet, że warto znieść wszystkie kompromisy, jakie oferuje kabriolet, choćby z tego powodu.

Widoczność

Mimo że praktyczność kabrioletu jest znacznie ograniczona, to widoczność nie. Gdy zdejmiesz dach, nie ma już martwych punktów. Wszystko to oznacza, że widzisz więcej, co sprawia, że jazda po mieście jest o wiele mniej stresująca.

Słyszysz i czujesz o wiele więcej, ponieważ całkowicie eliminuje to izolację, jaką oferuje kabriolet. Dużo łatwiej jest zaparkować samochód, manewrować nim w ciasnych miejscach, a przejechanie przez przejście dla pieszych nigdy nie było łatwiejsze.

Wszechstronność

Jeśli posiadasz sedana lub coupe, to posiadasz sedana lub coupe. Jeśli posiadasz sedana z kabrioletem, posiadasz sedana i kabriolet. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, aby poczuć dwa różne rodzaje samochodów.

Ludzie są tak skupieni na jeździe od góry do dołu, że nie dostrzegają faktu, że kabriolety oferują niemal taki sam poziom komfortu i izolacji z podniesionym dachem. Po dziesięcioleciach postępu niektóre marki, takie jak Rolls Royce czy Bentley, oferują równie odizolowaną kabinę zarówno w sedanach, jak i kabrioletach.

  Jakich używanych samochodów nie kupować?

Wysokość nad głową

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z