Dlaczego opony Tesli tak szybko się zużywają?

Tesla to jeden z najlepiej prowadzących się pojazdów luksusowych na rynku. Jednak biorąc pod uwagę samą moc, jaką zapewnia ten samochód, spodziewaj się, że opony będą się szybciej zużywać.

Opony Tesli zużywają się szybciej ze względu na wyższą wydajność ich samochodów. Samochody te zapewniają zadziwiającą moc i silny moment obrotowy, który wywiera nacisk na opony i sprawia, że zużywają się one szybciej. Ponadto Tesle są dość ciężkie, co dodatkowo obciąża opony.

Tempo zużywania się opon Tesli zależy także od rodzaju opon, jakich używasz, oraz od modelu Tesli. Dodatkowo, Twoja lokalizacja i nawyki jazdy również odgrywają ogromną rolę w szybkim zużywaniu się opon. Oto kilka powodów, które wyjaśniają, dlaczego opony Tesli zużywają się tak szybko:

Ciężki samochód

Jednym z głównych powodów, dla których opony Tesli zużywają się szybciej, jest fakt, że są one znacznie cięższe niż inne samochody. Powoduje to nacisk na opony, które w efekcie szybciej się niszczą. Oto dlaczego opony Tesli Model X i Model S zużywają się szybciej niż innych modeli Tesli.

Mocniejsze naciskanie na samochód

Tesle to jedne z najszybszych samochodów na rynku. To zasługa ogromnej ilości mocy i momentu obrotowego dostarczanego do opon przez układ napędowy. Przy szybkim przyspieszaniu i wysokim tempie pokonywania zakrętów, opony są punktem styku, który jest najbardziej narażony na zużycie, co powoduje ich szybsze niszczenie.

Układ RWD

Ponieważ większość modeli Tesli posiada napęd na tylne koła, ich opony szybciej się zużywają. Dodajmy do tego szybsze przyspieszanie i hamowanie regeneracyjne, a tylne opony zużyją się szybciej niż przednie.

  Czy zimna pogoda ma wpływ na baterie Tesli?

Co zrobić, by zmniejszyć zużycie opon w swojej Tesli?

Regularna konserwacja

Opony Twojego samochodu będą się zużywać niezależnie od tego, jak jeździsz. Możesz jednak ograniczyć ich szybsze zużywanie się poprzez regularną konserwację swojego samochodu EV. Stosuj takie techniki, jak prawidłowe pompowanie i regularne ustawianie zbieżności, aby nie powodować nierównomiernego zużycia opon lub przyczyniać się do ich szybszego zużycia.

Rozważ zakup małych kół

Mniejsze koła i mniejsze opony mogą nie wyglądać tak elegancko, jak duże koła. Są one jednak tańsze i wytrzymają nieco dłużej niż duże koła. Mniejsze koła będą więc trwać dłużej i pozwolą zaoszczędzić trochę dolarów na dłuższą metę.

Zmniejsz prędkość

Jednym z najlepszych uczuć o prowadzeniu EV jest to, jak gładko i bez wysiłku samochód rejsy. W rezultacie wielu kierowców Tesli odczuwa pokusę, by wcisnąć pedał gazu i przyspieszyć szybciej. To jednak obciąża opony i dlatego powinieneś jeździć powoli.

Które modele Tesli zużywają opony znacznie szybciej?

Tesla Model X

Oprócz wyjątkowych osiągów i doskonałej prędkości, jak inne modele Tesli, Tesla Model X jest również cięższa. W rezultacie opony mają z nim dużo do czynienia, co powoduje szybsze zużycie niż w innych modelach Tesli. Jeśli więc jeździsz Modelem X, spodziewaj się, że będziesz musiał zmieniać opony nieco szybciej niż w innych modelach.

Tesla Model S

Tesla Model S to również kolejny ciężki samochód. Nawet jeśli nie jest cięższa od Tesli Model X, to jest cięższa od wszystkich innych modeli Tesli. Wręcz przeciwnie, jest to najszybszy Model Tesli na rynku. A przy wyższym momencie obrotowym i hamulcach regeneracyjnych, spodziewaj się, że opony Tesli Model S będą się szybciej niszczyć.

  Czy powinienem ładować Teslę każdej nocy?

FAQ

Jak długo wytrzymują opony Tesli?

Tesla zaleca sprawdzanie opon co 10 000 do 12 000 mil. Jeśli często jeździsz samochodem, powinieneś zmienić je po przejechaniu 10 000 mil. Poza tym powinieneś rotować opony co 6 000 mil. Należy pamiętać, że wszystkie systemy AWD są twardsze dla opon niż systemy RWD lub 4WD.

Gdzie mogę zmienić opony Tesli?

To proste, możesz zanieść uszkodzone opony do wymiany w Centrum Serwisowym Tesli lub do pobliskiego warsztatu oponiarskiego innej firmy. Nigdy nie należy jeździć z przebitą lub uszkodzoną oponą, ponieważ jest to bardzo ryzykowne. Aby uzyskać natychmiastową pomoc, zawsze możesz kliknąć na pomoc drogową.

Jaki jest koszt wymiany opon Tesli?

Po pierwsze i najważniejsze, nie ma nic takiego jak opony Tesla. Podobnie jak w przypadku wszystkich samochodów, ceny opon będą się różnić w zależności od różnych czynników. Należą do nich między innymi model Tesli, nawyki jazdy i klimat. Niektórzy dealerzy opon zalecają opony na każdą pogodę, opony zimowe lub letnie.

Należy pamiętać, że za opony na każdą pogodę lub bezpieczniejsze, przeznaczone do jazdy z dużą prędkością zapłacimy więcej niż za te, które nie są wysoko oceniane. Na przykład, opony Michelin Pilot Sport 4S są nieco droższe niż Michelin Primacy MXM4. Obie te opony są przeznaczone dla Tesli Model 3.

Czy Tesla używa specjalnych opon?

Nie, nie używa. Tesla korzysta z opon Michelin firmy Tesla. Opony Tesli są jednak zbudowane nieco inaczej, aby zoptymalizować osiągi, bezpieczeństwo, trwałość i niezawodność. Dzięki temu są one odporne na ekstremalne temperatury, promieniowanie UV, duże obciążenia i różne warunki środowiskowe.

  Czy Tesla używa specjalnych opon?

Aby utrzymać optymalną pracę opon Michelin Tesla, należy je rotować zgodnie z zalecanym harmonogramem rotacji opon. Należy również pamiętać o wymianie opon zgodnie z zaleceniami producenta.

Czy muszę wymienić wszystkie opony, jeśli jedna opona w Tesli się zepsuje?

Nie, nie ma takiego obowiązku. Tesla zaleca jednak wymianę wszystkich opon, gdy jedno koło jest uszkodzone. Jest to ważne, ponieważ większość Tesli ma napęd na cztery koła (AWD). Nie musisz jednak wymieniać wszystkich opon, ale powinieneś wymienić obie opony na jednej osi.
Jeśli więc jest to opona przednia, wymień oba przednie koła i na odwrót, jeśli chodzi o koła tylne. Jest to niezwykle istotne, ponieważ między nimi istnieje różnica, która jest jeszcze bardziej obciążona, gdy opony mają różne średnice. Poza tym, jeśli opony mają różną głębokość bieżnika, obwód koła będzie nierówny.
Głównym powodem, dla którego Tesla zaleca swoim klientom wymianę wszystkich opon, jest system napędu na wszystkie koła, ABS i system kontroli trakcji, które wykorzystują dane z czujników kół. Wymiana wszystkich kół zapewni, że dane z czujników kół będą prawidłowe i precyzyjne.

Bottom line

Ogólnie rzecz biorąc, opony Tesli zużywają się szybciej ze względu na potężny moment obrotowy, wysokie osiągi i masę. Gdy połączymy te trzy czynniki, okaże się, że obciążają one opony Tesli, które w efekcie zużywają się szybciej niż inne.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z