Dlaczego samochody elektryczne są lepsze od gazowych?

Dla niektórych porównywanie samochodów elektrycznych i gazowych jest jak porównywanie jabłek z pomarańczami. Ale dla innych porównanie to przychodzi naturalnie, ponieważ samochody elektryczne stanowią niejako kolejny krok w przemyśle motoryzacyjnym. Jesteśmy dopiero na początku ery pojazdów elektrycznych i istnieje wiele różnych korzyści wynikających z ich użytkowania.

Samochody z silnikami spalinowymi stają się coraz bardziej bezduszne dzięki coraz bardziej restrykcyjnym przepisom dotyczącym emisji spalin i hałasu. Za kilkadziesiąt lat możemy nawet pomyśleć, że samochody z silnikami spalinowymi to już przeżytek, kamień milowy na drodze do czystszej przyszłości.

Prawdziwa transformacja nastąpi, gdy infrastruktura pojazdów elektrycznych będzie się rozwijać, a ich ceny zaczną spadać. Ale nawet teraz, jeśli chcesz być latarnią przyszłości, zakup samochodu elektrycznego już teraz oferuje Ci wiele korzyści.

Przystępność cenowa pojazdów elektrycznych

W chwili obecnej nie ma jeszcze tak wielu opcji zakupu pojazdów elektrycznych, ale powoli stają się one coraz tańsze w zakupie, utrzymaniu i naprawie. Samochody elektryczne kwalifikują się do wielu rządowych ulg podatkowych i grantów, a także są prostsze w budowie, co oznacza, że są łatwe i tanie w naprawie.

EV nie oferują wielu ruchomych części, a ruchome części są pierwszą rzeczą, która ulega zużyciu w samochodzie ICE. Co więcej, EV nie wymagają wymiany oleju, nie wymagają testów smogowych, a ich żywotność najprawdopodobniej przewyższy żywotność samochodów ICE.

Aspekt ekologiczny

Prawdopodobnie głównym motywatorem dla przemysłu EV jest „brak” szkodliwych konsekwencji dla środowiska. Produkcja EV nie jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, i to jest fakt. Ale produkcja pojazdów elektrycznych powoli zmierza w kierunku przyszłości bardziej neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla i bardziej przyjaznej dla środowiska.

  Dziesięć samochodów, których nie powinieneś kupować nowych (kup je używane zamiast)

Pojazdy elektryczne stanowią obiecujący początek globalnej walki ze zmianami klimatycznymi. Emisja spalin z rury wydechowej nie istnieje i nie ma brudnych paliw, które zanieczyszczają środowisko. Warto również wspomnieć, że niektóre miasta wymagają uiszczania opłat za wjazd do centrum miasta, a samochód elektryczny nie jest zobowiązany do uiszczania takich opłat.

Komfort

Mało kto może powiedzieć, że Rolls Royce, Bentley, czy nawet Mercedes klasy S nie jest wygodny i cichy. Marki takie jak Rolls Royce wydają ogromne ilości R&D na tworzenie aktywnych mocowań silnika i mnóstwo innych środków do negowania wibracji silnika i zanieczyszczenia hałasem.

EV nie emituje dźwięku silnika, co oznacza, że teoretycznie nie ma potrzeby ponoszenia takich dodatkowych kosztów w branży EV. Pojazdy elektryczne oferują również duży moment obrotowy w każdym momencie, co również wpływa korzystnie na komfort jazdy.

Osiągi

Osiągi to prawdopodobnie jeden z największych czynników odróżniających samochody elektryczne od tych z silnikami spalinowymi. Silniki elektryczne wytwarzają 100% mocy zawsze i wszędzie. Z drugiej strony, silnik spalinowy musi osiągnąć pewien zakres obrotów, zanim będzie mógł wytworzyć maksymalną moc.

Oznacza to, że samochód elektryczny daje 100% mocy w każdej chwili, a samochód z silnikiem spalinowym daje moc szczytową w określonym zakresie obrotów. Wszystko to oznacza, że samochód elektryczny zawsze będzie lepiej reagował i szybciej przyspieszał, a spalinowy po prostu nie może się z nim równać.

Przywilej EV

EV Privilege” to nowy termin, który powstał, aby opisać wszystkie korzyści, które otrzymujesz jako właściciel samochodu elektrycznego w porównaniu do posiadaczy samochodów z silnikiem spalinowym. Darmowe ładowanie, specjalnie wydzielone miejsca parkingowe, specjalne pasy ruchu dla pojazdów elektrycznych – wszystkie te aspekty powoli stają się jednym z największych czynników motywujących do rozważenia EV jako kolejnego samochodu.

  Samochody o najmniejszej amortyzacji

EV są również zwolnione z wielu różnych opłat miejskich, takich jak wspomniane wcześniej ładowarki, a także mogą jeździć przez niektóre centra miast, podczas gdy samochody ICE po prostu nie mogą ze względu na przepisy dotyczące zanieczyszczeń.

Niskie koszty utrzymania

Samochody elektryczne mają mniej ruchomych części w porównaniu z samochodami z silnikami spalinowymi. Oznacza to jednak, że zużycie tych części nie jest tak częste i intensywne. W pojazdach elektrycznych nie trzeba wymieniać oleju, sprawdzać skrzyni biegów ani dolewać oleju, a dzięki regeneracyjnemu hamowaniu silnikiem hamulce w pojazdach elektrycznych działają o wiele dłużej.
Głównym problemem EV jest bateria, która może kosztować dziesiątki tysięcy dolarów, ale zazwyczaj są one objęte gwarancją na 8-10 lat/100 tys. mil, więc póki są nowe, EV są tańsze w eksploatacji, znacznie.

Dotacje rządowe i obniżki podatków

Jednym z największych motywatorów do rozważenia EV są także rządowe dotacje i obniżki podatków, jeśli zdecydujesz się na zakup nowego EV. Niektóre kraje mogą dotować 10, 20, 30, a nawet 50% ceny, co jest ogromnym powodem, aby rozważyć EV.

Oprócz takich dotacji rządowych, niektóre kraje oferują również zniżki na rejestrację i ubezpieczenia, lub sprawiają, że kwalifikujesz się do wszelkiego rodzaju zwrotów podatkowych. Powinieneś dowiedzieć się, co twój kraj może ci dać, jeśli zdecydujesz się na EV.

Sekcja FAQ

Czy samochody elektryczne są łatwiejsze w eksploatacji?

Nie bardzo. Infrastruktura dla pojazdów elektrycznych nie jest wystarczająco rozwinięta na większości naszej planety i posiadanie samochodu elektrycznego ma sens tylko wtedy, gdy można go bez problemu naładować w domu. Samochody elektryczne cierpią z powodu lęku przed zasięgiem i długimi tankowaniami, zwłaszcza jeśli rozważamy zakup samochodu elektrycznego na dłuższe podróże.

  Jaki jest najbardziej luksusowy pickup?

Istnieje wiele znaków zapytania, jeśli chodzi o części zamienne i wartość odsprzedaży, ponieważ akumulatory są skomplikowane i drogie do wymiany. Jeśli posiadasz tylko jeden samochód, prawdopodobnie lepiej poczekać kilka lat z zakupem pojazdu elektrycznego.

Czy EV są lepsze od hybryd?

Na chwilę obecną hybrydy wydają się najlepszą opcją, jeśli podróżujesz na długich dystansach, ale nadal chcesz mieć przyjazne dla środowiska urządzenie transportowe. Hybrydy są doskonałym środkiem, zanim przejście na EV zacznie się odbywać na większą skalę.

Hybrydy również muszą być regularnie ładowane, jeśli chcesz skorzystać z wszystkich zalet związanych z przystępnością cenową i wydajnością. Hybrydy powoli zaczynają obejmować większość przemysłu samochodowego, a teraz jest idealny czas, aby rozważyć jeden z nich.

Czy koniec samochodów napędzanych paliwami kopalnymi jest bliski?

Na chwilę obecną koniec samochodów spalinowych jest bliski. Infrastruktura EV nie jest gotowa, a łatwość użytkowania wciąż nie jest porównywalna. Samochody spalinowe potrzebują 5 minut, aby zatankować i dają ci setki kilometrów zasięgu w jednej chwili.

Części zamienne są łatwo dostępne, a aspekt zużycia samochodu z silnikiem spalinowym jest dobrze udokumentowany. Wielu producentów spodziewa się, że w ciągu najbliższej dekady lub dwóch samochody spalinowe przestaną być produkowane, ale jest to nadal dość ambitne i trudne do osiągnięcia.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z