Dlaczego samochody z lat 90. są takie brzydkie?

W latach 90. przemysł motoryzacyjny został przywitany przez wiele nowych metod produkcji, które umożliwiły podejmowanie bardziej wnikliwych decyzji projektowych. Zaowocowało to wieloma oszałamiająco zaprojektowanymi samochodami, takimi jak Ferrari F50 czy Aston Martin DB7, ale nie wszystkie samochody z lat 90-tych były wspaniałe.

W rzeczywistości, większość z nich była dość nieprzyjemna w wyglądzie, a niektóre z nich były wręcz ohydne. Mówi się, że piękno jest w oku patrzącego, i to prawda. Jednak niektóre z tych samochodów oferują decyzje projektowe, które tylko matka może kochać, bardzo, bardzo dobra i opiekuńcza matka.

Powodem, dla którego samochody wyglądały tak źle jest to, że cały etos projektowania samochodów zmienił się w ciągu kilku lat. Aerodynamika stała się bardzo ważnym czynnikiem do rozważenia, a producenci samochodów przyjęli zasadę, że funkcja powinna podążać za formą w większości przypadków.

Większy nacisk został położony na wydajność, a wszystko zaczęło się rozwijać. Warto powiedzieć, że samochody z lat 70. są powszechnie uważane za najbrzydsze z nich wszystkich. Jednak różne pokolenia inaczej postrzegają starsze samochody i kto wie, co możemy myśleć o samochodach z 2020 roku po kilku dekadach.

Design samochodów z lat 90-tych – Najlepiej wyglądające samochody, najgorzej wyglądające samochody

Wybór pojedynczego samochodu i nazwanie go pięknym lub brzydkim jest raczej subiektywne, ale jeśli podejdziemy do tego szerzej i weźmiemy pod uwagę wiele internetowych rankingów i konkursów piękności samochodów z lat 90-tych, powinniśmy uzyskać ogólne zrozumienie tego, co ogół społeczeństwa uważa za brzydkie, lub tak ładne jak obrazek.

Jest prawie niemożliwe, aby pomyśleć, że Ferrari F50 nie jest dobrze wyglądającym samochodem. Nawet jeśli projekt był wątpliwy, kiedy po raz pierwszy pojawił się na rynku, wydaje się, że F50 mocno się zestarzał. Aston Martin DB7, BMW serii 8, Lamborghini Diablo GT, BMW Z3 M Coupe, Mazda RX-7 i Porsche 911 993 GT2 to jedne z najlepiej wyglądających samochodów lat 90-tych.

  10 Najlepszych używanych samochodów dojeżdżających do pracy

Gdybyśmy jednak mieli stworzyć listę „najbrzydszych samochodów lat 90-tych”, powinniśmy rozważyć dodanie do niej Subaru SVX, Mustanga czwartej generacji, Lancii Ypsilon, Suzuki X-90, Buicka Skylarka i starego, dobrego Fiata Multipli.

Język designu samochodowego lat 90-tych

W latach 70-tych, a zwłaszcza 80-tych, samochody były raczej proste w wyglądzie. Nie znaczy to, że samochody z lat 80. wyglądały źle, były po prostu trochę nudne. Samochody w kształcie klina były tak powszechne jak mleko, a czasami wydawało się, że przemysłowi motoryzacyjnemu brakuje motywacji lub infrastruktury, aby zaoferować bardziej futurystyczne wybory projektowe.

Jednak lata 90. zdawały się to w pewnym stopniu zmieniać. Mimo, że wiele samochodów z lat 90-tych było nieprzyjemnych, delikatnie mówiąc, były one przynajmniej trochę bardziej odważne. Projekty samochodów z lat 90-tych przyjęły starą jak dekada koncepcję krzywizn i sportowego designu, która ożywiła wiele samochodów z lat 90-tych i sprawiła, że wyglądały oszałamiająco.

To właśnie wtedy narodziły się samochody takie jak Mazda Miata, które były tak przyjemnie zaokrąglone, że Mazda postanowiła nie zmieniać wyglądu Miaty przez dziesięciolecia. Supersamochody stały się bardziej „super” dzięki większej mocy, znacznie lepszej mechanice i ergonomii popartej mądrymi decyzjami projektowymi.

Prostota – najlepsza rzecz w projektowaniu samochodów z lat 90.

Jak już wcześniej wspomniano, niektóre samochody z lat 90. są piękne i warto wiedzieć, dlaczego. Samochody takie jak Mazda RX-7, BMW serii 7, Lamborghini Diablo GT, BMW serii 8, Acura NS-X, Toyota Supra i Nissan Skyline GT-R łączy prostota designu.

  Jakim samochodem jeździł Columbo

Prostota jest łatwa dla oczu, bez względu na to, jak dobrze lub nie tak dobrze wyglądające, że może być. Oznacza to, że tego typu samochody prawie zawsze starzeją się lepiej, zwłaszcza w porównaniu z przestylizowanymi samochodami, takimi jak Fiat Multipla czy Lancia Ypsilon, które wyglądają, jakby zostały zaprojektowane przez kogoś, kto nie miał pojęcia, kiedy przestać projektować.

Brak wizualnej zbitki sprawia, że kształty bardziej zapadają w pamięć, pozwalają twórcy na dopracowanie tego, co najważniejsze, co niemal zawsze przekłada się na pokolenia w czasie. Mimo, że lata 90. obfitowały w brzydkie samochody, niektóre z nich były i nadal są hipnotyzująco piękne.

Sekcja FAQ

Co definiuje samochody lat 90-tych?

Samochody z lat 90. były o wiele bardziej zaawansowane w porównaniu z samochodami z lat 80. i czasami wydaje się, że przejście z lat 80. do 90. było największym skokiem w historii motoryzacji. Czynniki, które definiowały lata 90. to nowoczesny design i prostota krzywizn, większa moc, lepsze proporcje, więcej zestawów bezpieczeństwa, wydajność i ogólna wyższość technologiczna.

Supersamochody z lat 90-tych były często dwukrotnie mocniejsze od flagowych samochodów z lat 80-tych, co popchnęło całą branżę supersamochodów w kierunku bardziej sportowych samochodów. Jest to oczywiste w momencie, gdy spojrzy się na legendarnego McLarena F1, ponieważ ten oszałamiający supersamochód jest wciąż jednym z najszybszych istniejących samochodów i prawdopodobnie pozostanie nim na zawsze.

Która epoka oferowała najlepiej wyglądające samochody wszech czasów?

Niezwykle trudno jest wyodrębnić tylko jedną dekadę w historii motoryzacji i uznać ją za lepszą, ale wydaje się, że samochody z lat 60. są, jak to mówi młodzież, zbudowane inaczej. Samochody takie jak Aston Martin DB5 i Ferrari 250 GTO są daleko ponad chmurami, jeśli chodzi o wartość, a to głównie z powodu ich wyglądu.

  Najlepsze kabriolety z dwoma siedzeniami

W każdej dekadzie pojawiały się ciekawe i szczerze mówiąc niedorzecznie brzydkie samochody, ale wydaje się, że lata 60. były nieco bardziej spójne i pewnie wyglądające. Biorąc pod uwagę fakt, że technologia projektowania samochodów poprawiła się skokowo w kolejnych dekadach, ale i tak ledwo udało im się zbliżyć do lat 60-tych, jeszcze bardziej potwierdza to, dlaczego lata 60-te są często uważane za szczytowy okres projektowania samochodów.

Jaka jest przyszłość designu samochodowego?

Wydaje się, że właśnie teraz przemysł motoryzacyjny przeżywa coś, co można określić mianem rewolucji. Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, a w projektowaniu samochodów bardziej niż kiedykolwiek kładzie się nacisk na aerodynamikę, aby poprawić wydajność i ciszę.

W związku z tym, musimy spodziewać się eleganckich samochodów z dużą ilością krzywizn, ponieważ to one wyznaczają kierunki efektywnego projektowania samochodów. Niektóre marki wprowadzają zupełnie nowy język projektowania, więc trudno przewidzieć, co będzie w przyszłości. Jedyne, co wiemy na pewno, to fakt, że technologia toruje drogę bardziej ekscytującemu designowi, przynajmniej w teorii.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z