Dlaczego w Tesli nie ma opony zapasowej?

Obecnie wiele nowych pojazdów, które są produkowane, nie posiada opony zapasowej. Tesla jest jednym z takich pojazdów. Ale dlaczego w Tesli nie ma opony zapasowej?

Tesla nie posiada opony zapasowej w swoich modelach, ponieważ zajmuje ona więcej miejsca, zwiększa wagę pojazdu, jest mało użyteczna i nieefektywna w pracy. Poza tym, samochody Tesli są wyposażone w system TPMS, który ostrzega kierowcę, gdy ciśnienie w oponach jest zbyt niskie.

Dlaczego Tesla nie posiada opony zapasowej?

Waga

Jednym z głównych powodów, dla których Tesla nie posiada opon zapasowych, jest dodatkowa waga, jaką dodają one do samochodu. W rezultacie oznacza to mniejszy zasięg i większe obciążenie opon, co nie jest dobre, jeśli chcesz, aby samochód osiągał lepsze wyniki.

W pojazdach z oponami zapasowymi zazwyczaj znajduje się opona zapasowa, podnośnik i inne narzędzia do naprawy. Wszystkie te elementy tylko zwiększają wagę i tak już ciężkiego samochodu. Dlatego Tesla uciekła się do pominięcia opon zapasowych w swoich pojazdach. Dzięki temu samochód pozostaje lżejszy i ma lepsze osiągi.

Więcej przestrzeni ładunkowej

Poza zwiększeniem wagi, zamontowanie opony zapasowej w Tesli zajmie więcej miejsca w przestrzeni ładunkowej. Dlatego Tesla celowo zrezygnowała z opony zapasowej, aby jej samochody mogły mieć więcej miejsca na silnik lub w kabinie. Opona zapasowa, podnośnik i narzędzia naprawcze wymagają znacznej przestrzeni, którą można wykorzystać do przechowywania kilku przedmiotów.

Praktyczność

Innym powodem, dla którego Tesla nie wyposaża swoich modeli w opony zapasowe, jest zaawansowana technologia. Dlatego kierowcy nie potrzebują opony zapasowej, ponieważ mogą wykryć, kiedy ciśnienie w oponach jest niskie i szybciej podjąć odpowiednie działania. Jest to możliwe dzięki systemowi pomiaru ciśnienia w oponach (TPMS).

  Jakie są wady Tesli?

System TPMS powiadamia kierowcę o niskim ciśnieniu w oponie, dając mu wystarczająco dużo czasu na dotarcie do warsztatu, co zmniejsza ryzyko przebicia opony. Niemniej jednak nie każdy kierowca jest zachwycony takimi usługami i chce mieć oponę zapasową.

Brak zastosowania

W przeciwieństwie do tego, co było kilkadziesiąt lat temu, opony zapasowe nie są już tak użyteczne jak kiedyś. Jest to jeden z powodów, dla których wielu producentów samochodów idzie w ślady Tesli i nie umieszcza opon zapasowych w swoich najnowszych pojazdach. Dlatego nie powinno Cię dziwić, że większość nowych pojazdów nie ma opony zapasowej.

Kiedy cykl życia samochodu dobiega końca, w około 85% przypadków opona zapasowa i narzędzia, które się z nią wiążą, trafiają na złomowisko i nigdy nie są wykorzystywane. W rezultacie Tesla nie widziała potrzeby wyposażania w oponę zapasową zaledwie 15% swoich kierowców.

Nieefektywna praca

Każdemu mechanikowi łatwiej jest naprawić i utrzymać większość luksusowych samochodów nie nazwanych Teslą. Ale jeśli chodzi o Teslę, mechanik musi mieć specjalne przeszkolenie i sprzęt, aby dokonać nawet drobnej naprawy, takiej jak zmiana opony.

Ponieważ Tesla odkryła, że jest niewielu mechaników z umiejętnościami i sprzętem do obsługi ich samochodów, postanowiła pozbyć się opon zapasowych, ale zaoferować usługi takie jak pomoc drogowa i serwis mobilny. Dlatego kierowcy Tesli mogą uzyskać pomoc zawsze, gdy jej potrzebują.

Poza tym, opony Tesli zawierają redukującą hałas i tłumiącą dźwięki piankę, która jest na stałe związana z wewnętrzną częścią powierzchni bieżnika. W efekcie pianka pomaga zredukować hałas i wibracje na drodze. Jedyną trudnością jest to, że większość małych mechaników nie ma umiejętności i narzędzi do naprawy specjalnych opon Tesli.

  Czy powinienem kupić używaną Teslę?

Bezpłatna pomoc drogowa

Dzięki pomocy drogowej Tesli nie musisz mieć zapasowej opony, ponieważ usługi zostaną przywiezione tam, gdzie jesteś. Pomoc drogowa Tesli jest oferowana 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dotyczy to jednak tylko osób posiadających ważną gwarancję. Wystarczy zadzwonić, a zespół pomocy technicznej dotrze do Ciebie w najkrótszym możliwym czasie.

Co więcej, opony Tesla nie odnotowywały w przeszłości drastycznych awarii. Dlatego są bardzo niezawodne i rzadko pękają. Jeśli jednak ulegną awarii, pomoc drogowa szybko się zjawi i bardzo sprawnie poradzi sobie z sytuacją.

Tesla oferuje zestaw opon zapasowych

Jeśli nie jesteś przekonany, że w Twoim samochodzie powinno zabraknąć zapasowej opony, Tesla nadal ma Cię pod opieką. Firma oferuje zestaw opon zapasowych, ale za bardzo wysoką cenę. W zależności od modelu Tesli, możesz być zmuszony zapłacić od 280 do 370 dolarów.

Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie opony zapasowe są kompatybilne z każdą inną opcją rozmiaru kół fabrycznych Tesli. Dodatkowo, zestaw opon zapasowych został zaprojektowany tak, aby zajmował jak najmniej miejsca w przestrzeni ładunkowej. Nie jest więc tak ciężki, jak opona zapasowa wraz z podnośnikiem i narzędziami do naprawy.

FAQ

Co się stanie, jeśli przebijesz oponę w Tesli?

Jeśli zdarzy Ci się przebić oponę w Tesli, możesz zadzwonić po pomoc do pomocy drogowej. Wystarczy zadzwonić, a eksperci Tesli pojawią się w krótkim czasie. Poza tym, możesz także zamówić usługę wypożyczenia koła lub holowanie samochodu do najbliższego serwisu Tesli.

  Czy Volvo jest bardziej niezawodne niż Tesla?

Czy opony zapasowe są już konieczne?

Nie, nie są. Opony zapasowe nie są już konieczne, ponieważ większość z nich nie jest używana w trakcie cyklu życia samochodu. Szacuje się, że około 15% opon zapasowych jest wykorzystywanych przed zakończeniem cyklu życia samochodu. Tak więc pozostałe 85% trafia do śmieci razem z przestarzałym samochodem.

Dlaczego małym warsztatom trudno jest naprawiać opony Tesla?

Większości małych warsztatów samochodowych brakuje niezbędnych umiejętności i wyposażenia, aby poradzić sobie z oponami Tesla. Opony OEM Tesli mają redukującą hałas, tłumiącą dźwięki piankę, która jest na stałe związana z wewnętrzną stroną powierzchni bieżnika. Ta pianka sprawia, że niedoświadczonym mechanikom trudno jest naprawiać opony Tesli.

Wniosek

Tesle nie posiadają opon zapasowych w swoich pojazdach z różnych powodów. Opony te nie tylko zwiększają wagę samochodu, ale także zmniejszają zasięg i nie są użyteczne. A dzięki funkcji TPMS kierowcy Tesli mogą uniknąć rozerwania i uszkodzenia opon, regulując ciśnienie za każdym razem, gdy zostaną o tym powiadomieni.

Jeśli opona pęknie przypadkowo, pomoc drogowa Tesli jest gotowa do pomocy. Usługa ta jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, tak długo, jak długo ważna jest gwarancja. Ponadto, jeśli nie możesz dotrzeć do najbliższego centrum serwisowego Tesli, z pomocą może przyjść Ci serwis mobilny Tesli.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z