Drzwi nożycowe a drzwi motylkowe

Konstrukcja drzwi nożycowych została spopularyzowana przez linię Lamborghini V12, na którą składają się Lamborghini Countach, Diablo, Murcielago i Aventador. Mimo, że Miura była technicznie pierwszym Lambo V12, nie była fabrycznie wyposażona w drzwi nożycowe.

Drzwi motylkowe są szerzej stosowane przez wielu różnych producentów, takich jak McLaren, Ford, Ferrari i BMW. Mają one inne zawiasy w porównaniu do drzwi nożycowych, ponieważ nie otwierają się prosto do góry jak drzwi nożycowe.

Drzwi nożycowe mają swój własny zestaw wad i zalet, które głównie polegają na łatwiejszym wejściu w ciasnych miejscach parkingowych, podczas gdy drzwi motylkowe prawdopodobnie wyglądają lepiej i są łatwiejsze do wsiadania i wysiadania dla samochodów z niższą linią dachu. Biorąc pod uwagę fakt, że większość supersamochodów ma niską linię dachu, dlatego większość z nich decyduje się na drzwi motylkowe.

Wiele osób uważa, że drzwi nożycowe są synonimem drzwi motylkowych, ale tak nie jest, ponieważ wykorzystują one zupełnie inną konstrukcję zawiasów i otwierają się inaczej. Tak czy inaczej, wybór najlepszego typu drzwi zależy głównie od osobistych preferencji i lojalności wobec odznaki.

Drzwi nożycowe – zalety i wady

Drzwi nożycowe są często znane również jako drzwi „Lambo”, ponieważ modele V12 Lamborghini uczyniły tę konstrukcję drzwi popularną. Większość z nich otwiera się w obrębie toru jazdy pojazdu, co oznacza, że możesz łatwo prowadzić samochód z drzwiami nożycowymi z otwartymi drzwiami.

Nie jest to coś, co powinieneś robić, zwłaszcza nie przy większych prędkościach, ale jest to możliwe, jeśli posiadasz samochód z drzwiami nożycowymi. Oznacza to również, że samochody z tymi drzwiami są łatwiejsze do wsiadania i wysiadania w ciasnych miejscach parkingowych, ponieważ drzwi otwierają się pionowo i umożliwiają wysiadanie, nawet jeśli przestrzeń między drzwiami a najbliższym obiektem jest minimalna.

  Jaki jest najbardziej niezawodny samochód z napędem na wszystkie koła?

Jednak drzwi nożycowe są również znane z tego, że są cięższe, ponieważ nigdy nie mają zawiasów na dachu, co oznacza, że nie ma hydrauliki zamontowanej bezpośrednio na dachu, co teoretycznie powinno ułatwić otwieranie drzwi, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na nierównym terenie.

Drzwi nożycowe wywierają większą siłę na zawiasy i hydraulikę, co oznacza, że prawdopodobnie zużyją się szybciej w porównaniu do drzwi motylkowych, a zwłaszcza normalnych drzwi samochodowych. Wreszcie, większość drzwi nożycowych Lambo jest znana z tego, że skrzypią po dłuższym użytkowaniu.

Drzwi motylkowe – zalety i wady

Drzwi motylkowe są bardziej powszechne niż drzwi nożycowe, co oznacza, że jest bardziej prawdopodobne, że zauważysz samochód z drzwiami motylkowymi. Oznacza to również, że więcej osób jest chętnych do modyfikacji tych drzwi, aby były one lepsze przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu.

Co więcej, drzwi motylkowe często mają zawiasy zarówno w tradycyjnym punkcie zawiasów, jak i na dachu lub słupku A. Oznacza to, że są one zazwyczaj łatwiejsze w obsłudze, co jest szczególnie ważne po dłuższym użytkowaniu.

Trudniej jest je otworzyć w ciasnych miejscach, ponieważ są szersze niż rozstaw kół samochodu. Często jednak wcinają się w linię dachu, co oznacza, że znacznie ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z samochodu, jeśli chodzi o wysokość.

Wreszcie, trudniej jest prowadzić samochód z otwartymi drzwiami motylkowymi, ponieważ nie są one tak aerodynamiczne, gdy są otwarte. Innym czynnikiem, o którym należy pamiętać jest ekskluzywność, ponieważ jest znacznie mniej samochodów, które są wyposażone w drzwi nożycowe w porównaniu do drzwi motylkowych.

  Jaki jest dobry SUV dla dużej osoby?

Instalacja drzwi motylkowych/nożycowych w samochodzie z normalnymi drzwiami

Wielu osobom podoba się pomysł zainwestowania w zestaw drzwi motylkowych/nożycowych na rynku wtórnym i zainstalowania ich w samochodzie z normalnymi drzwiami. To ma sens, jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości zestaw z profesjonalną instalacją, ale te mają tendencję do kosztowania 1000 dolarów – 2000 dolarów.

Jeśli skąpić na jakość są szanse, że twoje drzwi nie będą tak bezpieczne, jak kiedyś. Nawet jeśli zestaw nożycowe / motyla drzwi wyglądają niesamowicie, są one prawdopodobnie będzie morderstwo samochód wartość odsprzedaży, ponieważ rzadko kto lubi normalny samochód z nożycowe / motyla drzwi.

Nie są one prawie tak praktyczne, jak normalne drzwi, ponieważ nożycowe / motylkowe drzwi nie są w stanie zaoferować konwencjonalne kieszenie drzwi, ponieważ za każdym razem, gdy otwierasz drzwi, rzeczy mają tendencję do latania. Wreszcie, źle wygląda instalowanie drzwi motylkowych/ nożycowych w samochodach, które nie są w nie wyposażone.

Sekcja FAQ

Dlaczego ludzie lubią drzwi nożycowe/motylkowe?

Ludzie lubią tego typu mechanizmy drzwiowe, ponieważ są one kojarzone z najbardziej ekscytującymi samochodami na rynku – supersamochodami. Tego typu samochody emanują dramatyzmem, kiedy tylko się pojawią i prawie niemożliwe jest, aby nie odwrócić głowy, kiedy widzi się przejeżdżające Lamborghini lub McLarena.

Te drzwi można znaleźć tylko w drogich i egzotycznych samochodach, które są zarówno ekskluzywne, jak i wydajne. Oznacza to, że tego typu samochody cieszą się dużym kultem, ponieważ wielu entuzjastów motoryzacji uważa je za swoje wymarzone samochody.

  Który 3-rzędowy SUV ma najwięcej miejsca w bagażniku?

Dlaczego istnieją drzwi nożycowe/motylkowe?

Istnieją zasadniczo dwa powody, dla których tego typu drzwi istnieją, a mianowicie zwiększona widoczność z tyłu i design. Projektant, który zaprojektował pierwszy samochód z drzwiami nożycowymi (Lamborghini Countach) wierzył, że możliwość prowadzenia samochodu z otwartymi drzwiami pomoże Ci podczas cofania.

Jednak powodem, dla którego większość supersamochodów ma takie drzwi jest to, że wyglądają one fajnie i sprawiają, że samochód czuje się bardziej wyjątkowy. Supersamochód z normalnymi drzwiami po prostu nie jest samochodem na „specjalne okazje”, ponieważ ludzie, którzy są skłonni zapłacić 200k $ chcą czuć się wyjątkowo podczas interakcji z samochodem.

Czy powinienem dodać drzwi motylkowe/nożycowe do mojego samochodu?

Jeśli kochasz sposób, w jaki te drzwi wyglądają i po prostu chcesz je mieć, to powinieneś zrobić to, co chcesz zrobić, ponieważ samochody są osobiste i powinniśmy cieszyć się nimi na swój własny sposób. Jednak to zwykle oznacza, że będzie zniszczyć swój samochód wartość odsprzedaży.

Większość ludzi, ja w tym nienawidzę widząc samochody takie jak Mustangi, Civics, lub BMW z nożycowymi drzwiami, ponieważ wyglądają one riced up. Wyglądają one nie na miejscu, a jednocześnie sprawiają, że samochód mniej praktyczne i bardziej prawdopodobne, aby zostać okradziony.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z