Fiat 500 twin-air – problemy z powietrzem

Najczęstsze problemy z Fiatem 500

Fiat 500 to jeden z najpopularniejszych modeli Fiata na rynku. Ten samochód segmentu A występuje w różnych opcjach silnikowych, ale silnik 500 TwinAir jest jedną z najbardziej wyróżniających się jednostek. Niemniej jednak, jakie są problemy z modelem Fiat 500 TwinAir?

Typowe problemy z modelem Fiat 500 TwinAir to wyciek oleju, drżenie na biegu jałowym, kłopoty z rozruchem i szybko zużywające się zawieszenie. Dodatkowe problemy to utrata mocy, problemy elektryczne, nadmierne zużycie oleju i zardzewiałe ramy pomocnicze.

Jakie są problemy z Fiatem 500 TwinAir?

Wyciek oleju

Częstym problemem z tym samochodem jest wyciek oleju. Wielu użytkowników zgłaszało posiadanie wycieku oleju. Jest to zazwyczaj spowodowane pękniętą lub uszkodzoną pokrywą rozrządu. Po kilku latach użytkowania, pokrywa rozrządu może pęknąć lub zużyć się z powodu brudu, ciepła lub nawet brudu. Tak więc, gdy pęknie, zmniejsza szczelność pokrywy rozrządu i może prowadzić do wypływu oleju z silnika.

Aby rozwiązać ten problem, trzeba będzie wymienić złą lub uszkodzoną pokrywę rozrządu.

Trzęsienie się na biegu jałowym

Innym częstym problemem, na który powinni być gotowi użytkownicy Fiata 500 TwinAir, jest drżenie samochodu na biegu jałowym. Poza tym, inni ludzie zgłosili, że ich samochód zacina się gwałtownie podczas jazdy, a niektórzy stwierdzili, że silnik lurches do przodu.

Jeśli masz te problemy, należy mieć mechanika sprawdzić zawór EGR, ponieważ może być zatkany. Ponadto, należy sprawdzić akumulator, ponieważ słaby akumulator może również powodować powyższe objawy.

Problemy z uruchomieniem

Jak można się spodziewać, Fiat 500 TwinAir również przychodzi z problemami z rozruchem. Główną przyczyną tego problemu jest słaby akumulator. Jest to więc pierwsza część, którą powinieneś sprawdzić, ponieważ te samochody charakteryzują się słabymi bateriami. Jeśli tak jest, trzeba będzie wymienić słaby akumulator na jakościowy i mocny. Następnym krokiem jest sprawdzenie rozrusznika i alternatora. Jeśli te części są uszkodzone, należy je wymienić.

  Najczęstsze problemy z Fiatem Scudo

Szybko zużywające się zawieszenie

Problemy z zawieszeniem są bardzo rozpowszechnione w kompaktowych samochodach miejskich, takich jak model Fiat 500 TwinAir. Dzieje się tak dlatego, że mocowania amortyzatorów samochodu tak szybko się zużywają. Dlatego, aby uniknąć tego problemu, należy zgodnie z zaleceniami producenta wymienić łożysko górnego mocowania przedniej rozpórki.

Oznaki zużycia mocowań amortyzatorów to nietypowe zużycie opon, niestabilność przy dużych prędkościach, wyciek płynu na zewnątrz amortyzatorów oraz nadmierne odbijanie się opon.

Utrata mocy

Użytkownicy modelu Fiat 500 TwinAir powinni być również przygotowani na utratę mocy. Jest to częsty problem w przypadku modeli Fiat 500. Jednak w tym konkretnym modelu problem jest zwykle spowodowany przez wastegate z uszkodzonym sworzniem. Oprócz problemów z rozruchem, ten problem może również prowadzić do słabego zużycia paliwa i braku doładowania.

Aby rozwiązać ten problem, właściciel będzie musiał wymienić uszkodzony lub złamany sworzeń wastegate.

Problemy elektryczne

Fit 500 jest znany z tego, że ma problemy elektryczne. Niektóre z problemów elektrycznych, których należy się spodziewać to komunikaty ostrzegawcze na desce rozdzielczej, przerywane światła tylne i inne światła zewnętrzne oraz wiele innych problemów elektrycznych. Aby naprawić ten problem, trzeba będzie zbadać akumulator samochodu, bezpiecznik, alternator i okablowanie.

Poza tym, było wiele raportów o uszkodzonych przewodów pod kolumną kierownicy. Zabierz swój samochód do profesjonalnego mechanika, aby zidentyfikować prawdziwy problem.

Zardzewiałe ramy pomocnicze

Kolejnym częstym problemem, na który powinni być gotowi właściciele Fiata 500 TwinAir, są zardzewiałe podwozia. Jeśli więc jesteś na rynku używanego modelu Fiata 500 TwinAir, powinieneś dokładnie sprawdzić ramy.

  Najczęstsze problemy z Fiatem Fiorino

Dobra wiadomość jest taka, że rdzy na ramach można się pozbyć za pomocą papieru ściernego, szlifierki lub szczotki drucianej.

Nadmierne zużycie oleju

Jeśli zdecydujesz się na posiadanie modelu Fiat 500 TwinAir, powinieneś być gotowy na większe wydatki na olej. Dzieje się tak dlatego, że model ten zużywa więcej oleju niż zwykle. Dlatego też będziesz musiał dokonywać regularnych wymian oleju, jeśli Twój samochód ma działać optymalnie i płynnie. Zaniechanie tego będzie świadkiem zmniejszonej wydajności paliwa, głośnego klekotania i innych problemów z silnikiem.

FAQ

Czy Fiat 500 jest dobrym samochodem?

Fiat 500 to zarówno dobry, jak i zły samochód. Jest to dobry samochód, jeśli szukasz eleganckiego i kompaktowego samochodu miejskiego do codziennego użytku. Z drugiej strony, brakuje mu komfortu, wydajności i prędkości. Poza tym jest dość kosztowny w utrzymaniu w porównaniu do większości swoich rywali.

Jak szybki jest Fiat 500 TwinAir?

Wyposażony w silnik 0,9 TwinAir inline-two Turbo, model ten dostarcza do 104 KM i 107 lb-ft momentu obrotowego. Ponadto, ma prędkość maksymalną do 117 mph i może przyspieszyć od 0 do 62 mph w zaledwie 10 sekund.

Wręcz przeciwnie, niektóre silniki, takie jak 1.4 Abarth, są mocniejsze i szybsze. 1.4 Abarth ma maksymalną prędkość 135 mph i może przyspieszyć od 0 do 62 w 7,3 sekundy.

Jaki jest najbardziej niezawodny rok modelowy Fiata 500?

Fiat 500 był w produkcji od 1957 do 1975 roku i od 2007 roku do chwili obecnej. Oznacza to, że mieli różne lata modelowe, które dostarczyły użytkownikom różnych doświadczeń. Jednak jeśli szukasz niezawodnego roku modelowego, 2018 i 2019 są najlepszymi latami modelowymi do rozważenia. W przeciwieństwie do innych lat, te dwa modele zarejestrowały najmniej problemów.

  Czy Fiat Cronos to dobry samochód?

Jak wydajny jest model Fiat 500 TwinAir?

Fiat 500 TwinAir nie jest najbardziej wydajnym samochodem w swojej klasie, ale jest całkiem wydajny. Pochodzi z doskonałej oceny efektywności paliwowej 48 mpg do 58 mpg w mieście i 64 mpg do 76 mpg na autostradzie. Z taką oceną, użytkownicy w końcu zaoszczędzą sporo w kwestii wydatków na paliwo.

Podsumowanie

Teraz, gdy znasz niektóre z problemów, z którymi boryka się model Fiat 500 TwinAir, dbanie o ten samochód nie powinno być problemem. Poza tym, ten samochód jest niedrogi, kompaktowy, praktyczny i z dobrym wyglądem. Nawet jeśli nie jest bardzo wydajny, nie jest również bardzo kosztowny w utrzymaniu. Przy odpowiedniej opiece i konserwacji, ten samochód będzie służył użytkownikowi przez lata.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z