Hyundai i30 vs Ford Focus – który jest lepszy?

Hyundai i30

Świat hatchbacków jest pełen opcji, co oznacza, że potencjalni nabywcy mają do wyboru wiele modeli. Można kupić hatchbacki klasy premium, które są wyposażone w najnowocześniejszą technologię, luksusowe funkcje, a nawet silniki o mocy ponad 400 KM, które mogą rywalizować z takimi samochodami jak starsze supersamochody. Jednak większość ludzi nie jest zainteresowana tego typu hatchbackami, ponieważ są one zarówno drogie, jak i niewygodne.

Najlepszą mieszanką korzyści i wad, które zazwyczaj można znaleźć w segmencie rodzinnych hatchbacków były samochody takie jak Hyundai i30 i Ford Focus rządzą do koguta. Hyundai i30 został po raz pierwszy wprowadzony z powrotem w 2007 roku i od tego czasu spłodził cztery różne generacje. Najnowszy model i30 został wprowadzony w 2020 roku i oferuje ogromną aktualizację w stosunku do poprzedniego modelu.

Ford Focus jest jednym z najdłużej żyjących hatchbacków w tym segmencie, ponieważ został po raz pierwszy ujawniony w 1998 roku i od tego czasu jest w ciągłej produkcji. Po 5 różnych generacjach, Focus widział wiele zmian i jest teraz bliżej segmentu premium niż kiedykolwiek był.

W tym artykule porównamy te dwa hatchbacki i powiemy Ci, który z nich powinieneś kupić. A więc Hyundai i30 vs Ford Focus – który jest lepszy?

Hyundai i30

Hyundai i30 ma niższą cenę wyjściową niż Ford Focus, ale modele i30 z wyższej półki, takie jak i30 N, kosztują więcej niż topowe modele Focusa. Do wyboru są dwa różne silniki, z których mniejszy to 1,0L 3-cylindrowy o mocy 120 KM lub większy 1,5L 4-cylindrowy o mocy 160 KM. Wszystkie modele i30 są FWD, manualna skrzynia biegów jest w standardzie, natomiast automatyczna jest opcją.

  Hyundai Elantra Niezawodność

Design-wise, i30 wygląda naprawdę nowoczesny i wiele osób myli go z modelem premium. Wnętrze i30 jest również naprawdę dobrze wyposażone, ale modele o niższej specyfikacji wyglądają znacznie gorzej. Hyundai i30 N wygląda znacznie bardziej celowo wewnątrz i na zewnątrz, zwłaszcza jeśli określisz go z jaśniejszymi kolorami i kontrastowymi wykończeniami.

Niezawodność Hyundai i30 jest naprawdę dobra, jak w przypadku większości nowoczesnych modeli Hyundai. Wrażenia z jazdy są dość przeciętne we wszystkich modelach i30, z wyjątkiem i30 N, który czuje się o wiele bardziej dynamiczny. Praktyczność jest na równi z większością samochodów z tego segmentu, co oznacza, że w i30 bez problemu zmieszczą się cztery dorosłe osoby.

Ford Focus

Cena wyjściowa Forda Focus jest nieco wyższa niż w przypadku i30, ale i30 N to zdecydowanie najdroższy model. Jeśli chodzi o wybór silników, Focus jest jednym z najlepszych samochodów w swoim segmencie, ponieważ jest wyposażony w 2 silniki benzynowe, a nawet silnik wysokoprężny. Mniejszy 3-cylindrowy silnik benzynowy 1.0L oferuje między 100 KM, 125 KM lub 150 KM.

Największy 2,3L 4-cylindrowy znaleziony w modelu Focus ST wydajności oferuje 280 KM i jest najpotężniejszym Focus można dostać te dni. Pod względem stylistycznym nowy Ford Focus ST wyposażony jest w reflektory LED i znacznie ostrzejszą twarz, która przypomina nieco i30. Wnętrze jest naprawdę nowoczesne i wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia, które zapewnią Ci rozrywkę podczas długiej podróży.

Jeśli chodzi o niezawodność, Fordowi Focusowi udaje się być stosunkowo wolnym od poważnych usterek, ale nie jest tak dobry jak i30. Praktyczność jest naprawdę dobra, ponieważ Ford znany jest ze świetnego zarządzania przestrzenią we wnętrzu. Przestrzeń bagażnika jest również więcej niż wystarczająca dla większości ludzi, co oznacza, że może być używany do rodzinnych weekendowych wypadów.

  Hyundai i20 vs Renault Clio - który jest lepszy?

FWD jest standardem w Focusie, a ponieważ Focus RS nie jest już produkowany, nie można kupić Focus AWD. Manualna skrzynia biegów jest w standardzie, natomiast automat jest opcją.

Verdict – The Ford Focus is better

Przede wszystkim musimy odnieść się do faktu, że oba te hatchbacki są naprawdę dobre w tym, co robią, co oznacza, że bez względu na to, na który z nich się zdecydujesz, nie popełnisz błędu. Jednak Ford Focus wygrywa ten konkurs, ponieważ dostaje więcej silników do wyboru, z których wszystkie są zaskakująco punchy i wyrafinowane.

Focus nadal można mieć z silnikiem diesla, który jest naprawdę dobry dodatek dla tych, którzy mają tendencję do zrobić wiele mil autostrady. Przestrzeń wewnętrzna jest nieco bardziej pojemna w Focusie, ale i30 oferuje 3 dodatkowe litry przestrzeni bagażowej.

Sposób prowadzenia Focusa jest potencjalnie największym czynnikiem różnicującym te dwa modele, ponieważ układ jezdny w Focusie jest naprawdę dopracowany. Focus cierpi z powodu mniejszego hałasu drogowego, zwłaszcza przy prędkościach autostradowych, co sprawia, że czuje się nieco bardziej komfortowo. Wreszcie, musimy również wspomnieć, że Focus oferuje bardziej intuicyjny i nowoczesny system infotainment.

Z drugiej strony kabina i30s jest nieco mniej nowoczesna, ale i30 bierze górę, jeśli chodzi o niezawodność.

Sekcja FAQ

Czy Hyundai i30 jest bardziej wydajny niż Ford Focus?

Jeśli chodzi o wydajność, i30 udaje się pokonać Forda Focusa, co nie jest zbyt dużym zaskoczeniem, ponieważ i30 jest wyposażony w mniejsze i mniej wydajne silniki. Możesz oczekiwać, że i30 osiągnie maksymalnie 45MPG, podczas gdy Focus z trudem dotyka 40MPG.

  Najczęstsze problemy z Ford Ecosport

Jednak musimy wspomnieć, że Focus jest również wyposażony w silnik diesla, który jest najbardziej wydajnym silnikiem ze wszystkich, ponieważ udaje mu się zaoferować do 57MPG.

Czy Hyundai i30 jest bezpieczniejszy od Forda Focusa?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, oba te hatchbacki są samochodami z 5-gwiazdkową oceną Euro NCAP, co oznacza, że nie ma tu żadnych obaw. Focus bije na głowę i30, jeśli chodzi o systemy wspomagania bezpieczeństwa, bezpieczeństwo pieszych i bezpieczeństwo dzieci, podczas gdy i30 jest lepszy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dorosłych pasażerów.

Oba są dostępne z mnóstwem zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, z których większość jest częścią drogich pakietów opcjonalnych.

Czy Hyundai i30 N jest lepszy niż Ford Focus ST?

Skrzynia biegów DCT w i30 N udaje się uczynić i30 jak bardziej nowoczesny i zdolny hatchback, który robi go około pół sekundy szybciej w sprincie 0-60mph. Jednak i30 ma o 10 KM mniej, co oznacza, że nie może równać się z Focusem w górnej części stawki.

Szczerze mówiąc, oba te hatchbacki są niesamowite, ale i30 N po prostu czuje się jak bardziej dedykowana wersja wydajności, ponieważ Ford Focus RS był kiedyś top-specjalny model Focus.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z