Hyundai i30 vs Mazda 3 – który jest lepszy?

Hyundai i30

Obecna era przemysłu motoryzacyjnego jest znana głównie z ogromnego zainteresowania crossoverami i SUV-ami, co nieco zmniejszyło popularność innych segmentów, takich jak segment hatchbacków. Jeśli połączymy to z faktem, że hatchbacki nigdy nie były tak naprawdę popularne w takich miejscach jak USA, nasuwa się pytanie, czy hatchback jest w dzisiejszych czasach dobrym wyborem.

Jednak w ciągu ostatniego roku ceny paliw stale rosły, a następnie nastąpiła gwałtowna inflacja cen towarów i usług. To miało wpływ na globalny rynek samochodowy, ponieważ ludzie są teraz nieco bardziej skłonni rozważyć hatchback, ponieważ te samochody mają tendencję do oszczędzania paliwa, a także tanie w eksploatacji.

Hyundai i30 i Mazda 3 to dwie ciężkie głowy w segmencie przystępnych cenowo hatchbacków, ponieważ są one naprawdę popularne zarówno wśród zamożnych, jak i oszczędnych nabywców. Oba oferują wiele korzyści, ale nie mają zbyt wielu wad. A więc, Hyundai i30 vs Mazda 3 – który jest lepszy?

Oba posiadają wydajne i mocne silniki, są w miarę praktyczne i dobrze wyglądają. Technologia wnętrza jest na równi z najnowszymi samochodami na rynku, podczas gdy niezawodność jest tak silna, jak to tylko możliwe. Który z nich jest jednak lepszym wyborem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

Hyundai i30

Z ceną wyjściową około 20.000 dolarów, Hyundai i30 jest zdecydowanie naprawdę dobrą ofertą. Możesz wybrać pomiędzy dwoma różnymi silnikami, mniejszym 1.0L rzędowym 3-cylindrowym silnikiem o mocy 120 KM lub większym 1.5L rzędowym 4-cylindrowym silnikiem o mocy 160 KM. FWD jest jedyną opcją, którą można uzyskać z i30, ale można wybrać między 6-biegową ręczną lub 7-biegową automatyczną DCT.

  Najczęstsze problemy z Hyundai Genesis

Jeśli jesteś naprawdę poważnie o wydajności, należy również rozważyć i30 N, który jest top-spec modelu i30, który oferuje do 275 KM. Pod względem stylistycznym zwykły model i30 wygląda stosunkowo spokojnie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, natomiast i30 N wygląda znacznie poważniej, zwłaszcza jeśli kupisz go w charakterystycznym niebieskim kolorze ze wszystkimi dodatkami.

Niezawodność wszystkich modeli i30 jest naprawdę dobra, ponieważ i30 jest jednym z najbardziej niezawodnych samochodów w tym segmencie. i30 jeździ w normalny sposób, co oznacza, że nie jest to nic specjalnego, z wyjątkiem i30 N oczywiście. Wartości te są silne w większości rynków, ponieważ nie deprecjonować wszystko, że szybko.

Praktyczność jest na równi z innymi samochodami z tego segmentu, ale niektórzy narzekali na brak miejsca w drugim rzędzie siedzeń.

Mazda 3

Cena wyjściowa Mazdy 3 w wersji podstawowej jest mniej więcej taka sama jak w przypadku i30, co oznacza, że nie ma tu żadnych niespodzianek. Jeśli chodzi o układ napędowy, można wybierać między 4-cylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 2,0 l i mocy od 122 KM do 180 KM lub 4-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym o pojemności 1,8 l i mocy 116 KM. Manualna 6-biegowa jest standardową skrzynią biegów, ale można zdecydować się na 7-biegową skrzynię automatyczną DCT.

FWD jest również jedynym wyborem dla Mazdy 3, tak jak w przypadku Hyundai i30. Design-wise, Mazda 3 wygląda naprawdę autentycznie, co jest kontynuowane wewnątrz Mazdy 3. Wrażenia z jazdy są po sportowej stronie, ale Mazda nie oferuje dedykowanej wersji wyczynowej Mazdy 3.

  Najczęstsze problemy z Hyundai i10

Niezawodność jest doskonała, na równi z modelem i30. Praktyczność jest nieco bardziej ograniczona, ponieważ Mazda 3 oferuje aż 100 litrów przestrzeni bagażnika mniej niż i30. W sumie przestrzeń oferowana przez Mazdę 3 nie jest taka zła, ale i30 jest pod tym względem zdecydowanie lepszy.

Verdict – The Mazda 3 is better

Przede wszystkim oba te hatchbacki są genialne w tym co robią, bo niczego nie pomijają. Oba są niedrogie, dobrze wyposażone, bezpieczne, wydajne, a także stosunkowo wygodne i praktyczne. Jednak to Mazda 3 jest dla mnie lepszym samochodem, ponieważ jest o wiele bardziej atrakcyjna w prowadzeniu, a jej wnętrze jest po prostu lepiej zbudowane i wykonane z materiałów wyższej klasy.

Ponadto, wygląd zewnętrzny nie stanowi konkurencji, ponieważ nowy język projektowania Mazdy idealnie pasuje do Mazdy 3. Musimy wspomnieć, że Hyundai ma bardziej wydajne silniki, ale silniki Mazdy są mocniejsze, z wyjątkiem i30 N oczywiście.

Hyundai jest również bardziej praktycznym samochodem z tych dwóch. Tak czy inaczej, nie można podjąć złej decyzji, ponieważ oba są doskonałe.

Sekcja FAQ

Dlaczego powinienem kupić Hyundai i30 zamiast Mazdy 3?

Powinieneś kupić Hyundai i30 nad Mazdą 3, jeśli chcesz mieć bardziej praktyczny samochód, samochód, który jest łatwiejszy w użyciu i samochód, który lepiej pasuje do potrzeb Twojej rodziny. Model i30 jest tutaj nieco nowszym samochodem, co oznacza, że oferuje również lepsze wyniki MPG.

Hyundai i30 to samochód, który pasuje do większej liczby scenariuszy użytkowania niż Mazda 3, ale Mazda 3 dominuje nad Hyundai i30 w pewnych, bardzo ważnych scenariuszach.

  Najczęstsze problemy z Hyundai Ioniq 6

Dlaczego powinienem kupić Mazdę 3 zamiast Hyundai i30?

Jeśli cenisz sobie osiągi, dobry wygląd, wysokiej jakości materiały i świetne prowadzenie, to Mazda 3 jest samochodem dla Ciebie. Pod względem stylistyki Mazda 3 jest po prostu bardziej autentyczna, żywsza i bardziej przemyślana niż i30. Mazda i30 jest tak dobra, że w porównaniu z Mazdą 3 wygląda raczej nudno.

Silniejsze silniki bazowe, bardziej responsywny układ kierowniczy, lepsze wyposażenie standardowe i więcej opcji do wyboru – wszystkie te powody sprawiają, że powinieneś kupić Mazdę 3.

Czy Hyundai i30 jest bezpieczniejszy od Mazdy 3?

Zarówno Hyundai i30, jak i Mazda 3 to samochody z oceną 5 gwiazdek, jeśli chodzi o przepisy dotyczące zderzeń. Oznacza to, że również tutaj nie można podjąć złej decyzji. Musimy jednak wspomnieć, że zarówno Mazda 3, jak i Hyundai i30 otrzymują również wiele elementów wyposażenia bezpieczeństwa prosto z fabryki.

Trzeba będzie jednak wydać więcej pieniędzy, jeśli chcemy, aby były one tak bezpieczne, jak to tylko możliwe.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z