Ile oleju potrzebuje mój samochód

Olej silnikowy jest niezbędnym elementem silnika, którego zadaniem jest smarowanie silnika w celu zmniejszenia tarcia pomiędzy ruchomymi częściami i utrzymania optymalnej temperatury pracy silnika. Oprócz pojazdów elektrycznych wszystkie samochody używają oleju silnikowego, a niektóre z nich wykorzystują dodatkowe komponenty, takie jak chłodziwa olejowe, aby jeszcze bardziej ograniczyć ciepło.

Wymiana oleju silnikowego zgodnie z zaleceniami producenta jest niezbędna, jeśli chcesz, aby silnik pracował jak najlepiej. Olej silnikowy ma również za zadanie czyścić wnętrze silnika, usuwając z jego wnętrza wszelkie zanieczyszczenia i osady brudu.

Jeśli posiadasz samochód z silnikiem czterocylindrowym, prawdopodobnie będziesz potrzebował około 5 kwarty oleju, aby całkowicie napełnić zbiornik. Silnik 6-cylindrowy zużywa około 6 litrów, natomiast silnik 8-cylindrowy zazwyczaj zużywa do 8 litrów oleju. W zależności od pojemności skokowej i pojemności silnika te wartości mogą się nieznacznie różnić.

Jeśli chcesz dokładnie dowiedzieć się, ile oleju potrzebuje Twój silnik, zapoznaj się z instrukcją obsługi lub zapytaj o to sprzedawcę. Istnieją różne rodzaje olejów, więc pamiętaj, aby wybrać odpowiedni dla swojego samochodu.

Wybór właściwego typu oleju dla twojego samochodu

Jest wiele czynników, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz samodzielnie wymienić olej. Pierwszym z nich jest właściwy typ oleju dla twojego samochodu. Konwencjonalny olej jest kojarzony głównie ze starszymi pojazdami, chociaż może być używany również w nowszych samochodach, ale lepiej go unikać, ponieważ trzeba będzie częściej wymieniać olej.

Olej syntetyczny jest najbardziej popularnym rodzajem oleju, ponieważ posiada specjalne właściwości syntetyczne, które zapewniają głębokie oczyszczanie silnika i nie wymagają częstej wymiany. Oleje syntetyczne są wyposażone w różnego rodzaju dodatki, które oferują bardziej spójny przepływ zarówno w ciepłej, jak i zimnej pogodzie.

  Jaki samochód jest najlepszy w góry?

Istnieje również wiele innych opcji olejów silnikowych w zależności od konkretnych typów pojazdów, takich jak samochody z dużym przebiegiem lub ciężkie samochody użytkowe. Tak czy inaczej, należy wybrać taki rodzaj oleju, który najlepiej odpowiada potrzebom naszego samochodu, a instrukcja obsługi jest miejscem, gdzie można znaleźć takie informacje.

Lepkość oleju silnikowego – ciepła pogoda vs zimna pogoda

Lepkość oleju odnosi się do tego, jak łatwo olej silnikowy przepływa w zależności od temperatury zewnętrznej. Cienkie oleje lub oleje o niskiej lepkości są przeznaczone do jazdy zimą, ponieważ łatwiej przepływają zimą, co oznacza, że takie poziomy lepkości oleju są idealne dla zimniejszego klimatu.

Z drugiej strony, grube lub wysokotemperaturowe mieszanki olejów silnikowych są używane głównie do pracy w wysokich temperaturach, ponieważ lepiej utrzymują grubość i ciśnienie oleju. Cienkie oleje są o wiele lepsze niż grube oleje w zimie, ponieważ łatwiej obracają silnik, co oznacza również, że mniej energii jest marnowane w tym procesie.

Lepkość oleju jest zwykle mierzona w klasyfikacji lepkościowej „XW-XX”. W związku z tym mieszanki olejów takie jak 0W lub 5W są używane głównie zimą, podczas gdy mieszanki olejów takie jak 15W lub 20W są używane głównie do jazdy latem.

Wymiana oleju dla majsterkowiczów – przewodnik krok po kroku

Do tego momentu powinieneś być świadomy, jaki rodzaj oleju i w jakiej ilości stosuje Twój samochód. Oznacza to, że teraz powinieneś posiadać wszystkie informacje niezbędne do samodzielnej wymiany oleju. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to bezpiecznie podnieść samochód, aby mieć wystarczająco dużo miejsca do wygodnej pracy pod samochodem.

  Czy kupić SUV-a czy minivana?

Znajdź dedykowane korki spustowe oleju znajdujące się pod silnikiem i całkowicie spuść stary olej. W tym celu, należy również znaleźć wiadro jakiegoś rodzaju, ponieważ 5-8 kwarty oleju jest dużo płynu. Pamiętaj, aby pozbyć się starego oleju w wyznaczonych miejscach utylizacji oleju silnikowego ze względów ekologicznych.

Podczas wymiany oleju silnikowego należy również skorzystać z okazji i wymienić filtry oleju. Po wymianie filtra należy umieścić korki spustowe z powrotem na swoich miejscach i przygotować się do napełnienia zbiornika oleju. Następnie należy najpierw sprawdzić poziom oleju za pomocą sprawdzonej metody bagnetowej, a także zwrócić uwagę na ewentualne wycieki.

Sekcja FAQ

Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

To zależy od rodzaju oleju, którego używasz oraz od wielkości i typu Twojego silnika. Silniki o większej pojemności zużywają więcej oleju silnikowego, a silniki Diesla zużywają więcej oleju silnikowego niż silniki gazowe. Jednakże, jeśli używasz konwencjonalnego oleju, patrzysz na rachunek średnio 35$-75$.

Z drugiej strony, jeśli używasz syntetycznych mieszanek, pełna wymiana kosztuje od 70 do 150 dolarów. Niektóre samochody wyższej klasy są nawet droższe. Dla kontekstu, wymiana oleju w samochodzie Bugatti Veyron kosztuje 21 tysięcy dolarów.

Dlaczego EV nie potrzebują oleju?

Pojazdy elektryczne nie potrzebują oleju, ponieważ silnik elektryczny ma mniej ruchomych części w porównaniu z silnikiem gazowym lub wysokoprężnym. Ponieważ silnik elektryczny czerpie swoją moc z baterii wysokiego napięcia, nie ma potrzeby stosowania tłoków i cylindrów, które są głównym powodem, dla którego normalne silniki zużywają olej.

  Jaki jest najwygodniejszy samochód rodzinny?

Jednak pojazdy elektryczne wymagają regularnych kontroli i wymiany płynów, oprócz oleju. Samochody hybrydowe są wyposażone w silniki gazowe i elektryczne, co oznacza, że również one wymagają wymiany oleju w taki sam sposób, jak zwykłe samochody.

Co się stanie, jeśli samochód będzie jeździł na niskim poziomie oleju?

Jeśli nie będą Państwo często wymieniać lub uzupełniać poziomu oleju silnikowego, to prawdopodobnie całkowicie zniszczą Państwo swój silnik. Pierwszym problemem jest zwiększony poziom zużycia silnika, ponieważ tarcie pomiędzy ruchomymi częściami jest znacznie większe.

Ponadto, ponieważ tarcie jest większe, twój silnik będzie również cierpiał z powodu wyższych temperatur pracy, które mogą nawet spowodować zapalenie się silnika. Wreszcie, jeśli poziom oleju silnikowego jest niski, silnik może się całkowicie zablokować, jeśli zbyt wiele zanieczyszczeń i brudu tworzy się wewnątrz silnika.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z