Jak czyścić samochód – jaki jest najlepszy sposób?

Wielu ludzi tam wierzy, że czyszczenie samochodu jest tak proste jak szarlotka, ale w rzeczywistości, jeśli chcesz wyczyścić samochód prawidłowo, musisz wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Możesz wziąć swój samochód do profesjonalnego detailera, ale lepiej nauczyć się, jak oczyścić samochód samemu, dzięki czemu można zaoszczędzić pieniądze w dół linii.

Po pierwsze, trzeba zebrać wszystkie odpowiednie narzędzia do pracy, takie jak wąż, ale należy zainwestować w wysokiej jakości myjki ciśnieniowej. Musisz także kupić specjalistyczne mydło do mycia samochodów i wosk do mycia, co oznacza, że nigdy nie powinieneś polegać na zwykłym szamponie domowym i mydle.

Ponadto, dobrej jakości gąbka/mitt lub dwa są również mile widziane, podobnie jak specjalistyczne ściereczki do osuszania samochodu. Po zebraniu wszystkich niezbędnych narzędzi do pracy trzeba znaleźć ładne, ciche miejsce, gdzie można umyć samochód bez robienia wielkiego bałaganu.

Na domiar złego, możesz również kupić specjalistyczne środki do powlekania ceramicznego, które mają za zadanie chronić lakier i ułatwić jego czyszczenie w przyszłości.

Krok 1. – Spryskaj samochód

Oczywistym pierwszym krokiem do uzyskania piskliwie czystego samochodu jest spłukanie całego samochodu w celu usunięcia brudu i zanieczyszczeń, które nagromadziły się na lakierze. W tym momencie najlepiej zdać się na myjkę ciśnieniową, ponieważ myjka ciśnieniowa będzie w stanie zmiękczyć nawet najtwardsze zabrudzenia z miejsc takich jak wnęki kół.

Po spryskaniu samochodu można również użyć specjalnych powłok tzw. piany śnieżnej, która dodatkowo zmiękczy wszystkie zanieczyszczenia. Piana śnieżna ma za zadanie unieść brud z powierzchni samochodu, co powinno zminimalizować ryzyko zarysowania lakieru podczas ręcznego mycia samochodu. Na tym etapie powinieneś również wyczyścić koła, ponieważ są one zazwyczaj najbrudniejszym elementem każdego samochodu.

  Jaki jest najlepszy SUV do jazdy z dużym przebiegiem?

Krok 2. – Ręczne mycie samochodu

To jest moment, w którym musisz wymieszać mydło samochodowe z wodą w jednym wiadrze i napełnić kolejne wiadro czystą wodą. Weź rękawicę/gąbkę i upewnij się, że dokładnie nasączasz ją mydłem i zacznij delikatnie przesuwać po dachu, aby usunąć brud.

Zacznij od góry samochodu i powoli pracować swoją drogę w dół jeden panel na raz. Pamiętaj, aby stale płukać rękawicę / gąbkę w czystej wodzie, a także wymienić gąbkę / rękawicę całkowicie po pomyślnym umyciu połowy samochodu. Upewnij się również, że wymieniasz czystą wodę kilka razy podczas tego procesu, aby zminimalizować ryzyko zarysowań.

Krok 3. – Spłucz wszystko

Podczas ręcznego mycia samochodu, musisz upewnić się, że samochód jest zawsze mokry, spłukując go po jednej części na raz podczas ręcznego mycia. Po udanym ręcznym myciu całego samochodu i przeszedłeś przez wszystkie zakamarki, teraz nadszedł czas, aby dokładnie spłukać cały samochód po raz ostatni.

W ten sposób zapewniasz, że proces suszenia przebiega gładko i równomiernie. Pamiętaj, aby jeszcze raz spłukać wewnętrzne wnęki kół oraz zaciski hamulcowe, aby usunąć cały pozostały pył hamulcowy.

Krok 4. – Suszenie samochodu

Po udanym spłukaniu samochodu, nadszedł czas na jego osuszenie. Użyj ściereczek z mikrofibry, kładąc je po prostu na samochodzie, bez przesuwania po panelu. Jest to konieczne, ponieważ nie chcesz zarysować farby, jeśli są jakieś pozostałe cząstki brudu na panelu.

  Które fotele samochodowe są wygodne?

Musisz to zrobić szybko, aby zminimalizować ryzyko powstawania plam wody na panelach. Wykończ również drzwi i bagażnik, a koła wysusz na samym końcu.

Krok 5. – Ochrona lakieru

Teraz nadszedł czas na polerowanie lakieru, co nie jest czymś, co powinieneś robić, jeśli nie masz w tym doświadczenia. Oznacza to, że najlepiej jest albo zadzwonić do profesjonalnego specjalisty od detali, aby zrobił to za Ciebie, albo możesz to po prostu pominąć, jeśli nie starasz się, aby Twój samochód był w 100% czysty.

Jednak ostatecznym akcentem powinno być dodanie specjalistycznej powłoki ceramicznej na samochodzie, aby chronić farbę, nie pozwalając jej utleniać, co oznacza, że farba nie będzie blaknąć. Co więcej, powłoki ceramiczne sprawiają, że twój samochód staje się hydrofobowy, co oznacza, że woda powinna po prostu spływać po panelach.

Sekcja FAQ

Ile kosztuje detailing samochodu?

Zależy to od wielkości samochodu i tego, jak dokładny ma to być detailing. Dla bardziej podstawowego leczenia, jesteś patrząc na około 50 dolarów, ale jeśli chcesz bardziej dokładne sesji detailingowej, trzeba będzie zapłacić w górę 100 dolarów, zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem dużego pojazdu.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że starasz się szczegóły wnętrza samochodu, czy nie, bo jeśli tak, jesteś również będzie musiał zapłacić dużo więcej pieniędzy, aby to zrobić. Tak czy inaczej, koszty usług detailingowych różnią się znacznie pomiędzy wieloma różnymi specjalistami od detali.

  Który samochód ma najwięcej miejsca?

Czy myć samochód samemu, czy zlecić to profesjonaliście?

Powinni Państwo myć swój samochód regularnie, stosując się do kroków wymienionych w poprzednich akapitach, ale warto również od czasu do czasu oddać samochód do profesjonalisty, aby zachować jakość lakieru.

Należy jednak upewnić się, że wykonuje się prawidłową pracę, w przeciwnym razie szanse na uszkodzenie samochodu podczas mycia są dość wysokie.

Jaka jest różnica między czyszczeniem samochodu a detailingiem?

Mycie samochodu oznacza usunięcie wszystkich zabrudzeń z samochodu i nadanie mu świeżego wyglądu, natomiast detailing związany jest głównie z myciem, ochroną i pielęgnacją lakieru. Oznacza to, że detailing zazwyczaj obejmuje procesy takie jak polerowanie, usuwanie śladów zawirowań, kondycjonowanie wnętrza i tak dalej.

Detailing samochodu ma sens tylko wtedy, gdy jesteś właścicielem wysokiej klasy samochodu lub chcesz, aby Twój samochód świeci na specjalne okazje, lub jeśli próbujesz go sprzedać.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z