Jak działa hybryda plug-in BMW?

BMW PHEV lub Plug-in hybrid to pojazd wyposażony w kombinację standardowego silnika spalinowego i silnika elektrycznego zasilanego z akumulatorów litowo-jonowych. Te dwa systemy pracują w połączeniu, aby zoptymalizować Twoje wrażenia na drodze i zwiększyć wydajność paliwową oraz ilość spalanego paliwa.

Wszystko, co musisz wiedzieć o hybrydach plug-in BMW

Niezależnie od modelu, typu czy segmentu, celem pojazdów BMW jest zapewnienie ich właścicielom jak największej radości z jazdy.

Od 2021 r. dostępnych jest osiem modeli hybryd plug-in BMW, które mogą zaspokoić wszelkie gusta i potrzeby. BMW oferuje szeroką gamę pojazdów hybrydowych typu PHEV (Plug-in hybrid vehicles), począwszy od BMW serii 3, poprzez serię 5 i serię 7.

Energia elektryczna samochodu jest przechowywana w akumulatorze w celu późniejszego wykorzystania. Akumulator ten może być ładowany poprzez pokonany dystans podczas jazdy, a także poprzez postój na stacji ładowania lub w domu za pomocą specjalnych urządzeń.
BMW posiada również opcję hybrydowej wersji plug-in dla SUV-ów takich jak X3, X5 czy X7. Wszystkie modele są podobne pod względem funkcjonalności i dualności silników i akumulatorów.

Zasięg BMW PHEV Electric

Wszystkie hybrydy plug-in BMW wyposażone są w oddzielny silnik elektryczny i standardowy silnik spalinowy. Silnik spalinowy ma zazwyczaj zbiornik na benzynę lub olej napędowy o pojemności większej niż 50 litrów.

Silnik elektryczny pozwala na pokonanie dystansu od 25 do 50 mil na samej energii elektrycznej. Chociaż, to może nie być bardzo imponujące, jeśli pozostaniesz na prędkości 30 mil na godzinę lub wolniej, nie będzie trzeba żadnego paliwa do uruchomienia samochodu.
Te powolne prędkości są zazwyczaj częścią, w której marnuje się najwięcej paliwa. To sprawia, że elektryczna hybryda BMW jest bardzo paliwooszczędna.

  Jaka jest najlepsza seria BMW?

W pełni elektryczne pojazdy BMW, takie jak i3 mają zasięg 188 mil, a BMW ogłosiło również BMW iX, który ma mieć zasięg elektryczny 370 mil. Ale na razie musimy trzymać się modeli, które istnieją, takich jak BMW 330e lub 530e.

Akumulatory elektryczne w hybrydowych samochodach BMW typu plug-in

Baterie w elektrycznych pojazdach hybrydowych BMW nie są wymienne. Oznacza to, że jeśli kupisz mniejszy akumulator, nie możesz go później wymienić na większy. Gwarancja na wszystkie akumulatory BMW wynosi do 100 000 mil lub osiem lat. (W zależności od tego, który z tych okresów wygaśnie lub zostanie wyczerpany jako pierwszy).

Jak długo trwa ładowanie hybrydowego BMW?

Pełne naładowanie akumulatora trwa zazwyczaj od 3 do 5 godzin, jeśli używasz ładowarki BP Pulse. Można go również naładować w mniej niż 40 minut w stacji ładowania Rapid 50kW (DC). Można je znaleźć na różnych stacjach benzynowych i w innych miejscach.

Zazwyczaj kable i technologia ładowania samochodu znacznie zmieniają czas, jaki trzeba odczekać. Na przykład, ładowanie prądem zmiennym trwa znacznie dłużej niż prądem stałym, który jest znacznie szybszy.

Hybrydy plug-in BMW ładują swoje akumulatory również podczas jazdy. Proces ten nazywany jest rekuperacją elektryczną. Oczywiście najefektywniejszym sposobem ładowania samochodu pozostaje ładowanie w domu lub w punkcie ładowania. Jednak dzięki trybowi Battery Control można przeprogramować silnik tak, aby działał jako generator.

Korzyści z posiadania hybrydy plug-in BMW

### Inteligentny rozdział mocy
Wszystkie hybrydy plug-in BMW wyposażone są w tryb hybrydowy Anticipatory, który przewiduje warunki jazdy, natężenie ruchu i trasy. Na podstawie obliczeń wybiera najbardziej optymalne źródło zasilania (elektryczne, paliwowe lub kombinowane).
Oczywiście można też uzyskać pełną kontrolę manualną za pomocą przycisku eDrive, który znajduje się na konsoli centralnej pojazdu.

  Czy można naprawić akumulator hybrydowy?

Hybrydy plug-in BMW mogą zaoszczędzić pieniądze

Jeśli dużo jeździsz w ruchu miejskim, pojazd hybrydowy BMW w końcu doprowadzi do obniżenia kosztów paliwa. Chociaż pojazdy hybrydowe są dużo droższe niż standardowe BMW tej samej klasy, to jednak znacznie zwiększają ilość spalanego paliwa. Niektóre państwa i kraje pobierają nawet niższe podatki od posiadania ekologicznych pojazdów hybrydowych lub elektrycznych.

Niska emisja spalin

Samochody elektryczne i hybrydowe plug-in mają najniższy możliwy poziom emisji spalin.

Większy zasięg

Podwójne zastosowanie silnika spalinowego ze zbiornikiem na benzynę i silnika elektrycznego z akumulatorami oznacza, że samochód może pokonać większy dystans bez ładowania lub tankowania, niż gdyby był napędzany samym paliwem.

Częste pytania

### Czy hybrydowe samochody BMW typu plug-in są dostępne w wersji sportowej M?
BMW oferuje wersje sportowe M dla wszystkich hybryd plug-in. Sportowe wykończenie M to pakiet modernizacyjny BMW, nazwany tak na cześć działu sportów motorowych firmy. Nie należy go mylić z zupełnie inną serią samochodów – serią BMW M, która obejmuje modele M3, M5 i M8.

Czy dla hybryd plug-in BMW dostępne są range extendery?

Range extendery to urządzenia, które są zasilanymi benzyną generatorami wytwarzającymi energię elektryczną. Jak na razie BMW umożliwia zakup range extendera tylko dla modelu i3. Jest on używany, gdy poziom naładowania pojazdu jest na wyczerpaniu i pozwala na dotarcie do najbliższej stacji ładowania.

  Wszystko o niezawodności BMW 335i

Czy hybrydy plug-in BMW różnie zachowują się w różnych warunkach?

Najważniejszym czynnikiem zewnętrznym dla prawidłowego funkcjonowania akumulatora litowo-jonowego jest temperatura. Jeśli temperatura jest zbyt niska, to podobnie jak w przypadku baterii telefonu komórkowego, akumulator ma tendencję do ograniczonej wydajności. Oznacza to, że w chłodniejszych temperaturach mogą Państwo nie być w stanie dotrzeć tak daleko, jak w normalnych warunkach, korzystając wyłącznie z energii elektrycznej.

Co jeszcze może wpłynąć na zasięg hybrydowego BMW typu plug-in?

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na zasięg elektryczny Twojego hybrydowego BMW. Poza temperaturą zewnętrzną również Twój styl jazdy może mieć wpływ na zasięg Twojego samochodu. Inne czynniki, które również mogą mieć wpływ na zasięg Twojego hybrydowego BMW typu plug-in, to topografia drogi, całkowite obciążenie samochodu i to, czy ładujesz coś wewnątrz samochodu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z