Jak szybko amortyzują się samochody Volvo?

Przeciętny samochód Volvo traci na wartości około 55% w ciągu 5 lat od zakupu.

Volvo jest znane ze swojego bezpieczeństwa i płynnej jazdy, ale z pewnością nie jest znane ze swojej wartości odsprzedaży. Wskaźnik amortyzacji każdego luksusowego pojazdu jest bardzo szybki, a w przypadku Volvo jest jeszcze szybszy. Volvo zajmuje przedostatnie, trzecie miejsce na liście wartości odsprzedaży, tuż za Jaguarem i Land Roverem, które znane są ze swojej zawodności.

Wskaźnik amortyzacji Volvo

Volvo znane jest z szybkiego tempa amortyzacji ze względu na wysokie koszty utrzymania i drogie części. Jednak szwedzka firma nie zawsze taka była. Kiedyś miała dobrą wartość odsprzedaży, ale to się zmieniło, gdy zaczęła produkować samochody o nowoczesnych kształtach.

Zastosowanie nowych technologii i kształtów sprawiło, że stały się one takie same jak inne europejskie samochody luksusowe wymagające dużych nakładów na konserwację. Jednak nadal brakuje im szybkich silników o wysokich osiągach, ponieważ skupiają się na samochodach rodzinnych. To spowodowało jeszcze mniejszy popyt na używane samochody Volvo.

Amortyzacja według lat

Samochody Volvo deprecjonują się naprawdę szybko, nawet po pierwszym roku posiadania. W pierwszym roku amortyzują się o około 20%. To nieco więcej niż u niektórych konkurentów. Audi amortyzuje się o 19%, a Mercedes-Benz o 18% po pierwszym roku.

Amortyzacja po 2 latach wynosi około 28,5%, co jest nadal 4% więcej niż Audi i 1% więcej niż Mercedes-Benz. Następnie po 3 latach następuje amortyzacja na poziomie 35%, czyli ponownie więcej niż Audi. Stopa amortyzacji po 4 latach wynosi około 44%, czyli mniej niż w przypadku Mercedes-Benz, ale więcej niż w przypadku Audi i BMW.

Wartość odsprzedaży Volvo spada drastycznie po 5 latach, a stopa amortyzacji wynosi 55%, czyli więcej niż w przypadku Mercedesa, Audi i BMW. Jest to bardzo szybki wzrost wskaźnika amortyzacji w stosunku do roku poprzedniego – w ciągu zaledwie jednego roku wynosi on około 10%.

  Czy Volvo jest bardziej niezawodne niż Audi?

Po 6 latach stopa amortyzacji wynosi 63%, czyli o 4% więcej niż BMW, o 6% więcej niż Mercedes i o 8% więcej niż Audi. Następnie Volvo kontynuuje bardzo szybką deprecjację i w końcu, po 10 latach, będzie warte 79% mniej niż jego pierwotna wartość. Jest to o 2% więcej niż BMW, 5% więcej niż Mercedes i 9% więcej niż Mercedes. Wszystko to wskazuje na bardzo wysoką stopę amortyzacji samochodów Volvo.

Szybki podział stóp amortyzacji Volvo na przestrzeni lat:

 • 1 rok- 20%
 • 2 lata- 28,5%
 • 3 lata- 35%
 • 4 lata- 44%
 • 5 lat- 55%
 • 6 lat- 63%
 • 10 lat- 79%

Przyczyny amortyzacji

Samochody Volvo mają wysoki wskaźnik amortyzacji z kilku powodów:

 • Mniejszy popyt ze strony klientów ze względu na inne szybkie samochody, takie jak BMW czy Audi.
 • Wysokie stawki serwisowe, Volvo wymaga od swoich klientów, aby ich przeglądy były wykonywane przez autoryzowanych dealerów, które są naprawdę drogie.
 • Części zamienne do samochodów Volvo są bardzo drogie.
  Volvo straciło też nieco na wyjątkowości, ponieważ produkuje samochody z wyższej półki. Wcześniej Volvo miało swoją niszę, produkując pudełkowate, niedrogie, wysoce niezawodne i łatwe w utrzymaniu samochody. Ludzie kupowali je ze względu na ich bezpieczeństwo i mniej skomplikowane systemy.

Teraz jednak to się zmieniło. Volvo nadal produkuje bezpieczne samochody, ale są one bardziej luksusowe i niezwykle drogie, co powoduje mniejszy popyt na samochody Volvo.

Niezawodność Volvo

Volvo było kiedyś niezwykle niezawodnym samochodem, który przetrwał nawet ponad 30 lat. Jednak odsprzedaż zawsze była problemem w przypadku samochodów Volvo. Ludzie często przekazują swoje Volvo dzieciom, ponieważ samochód ma bardzo niską wartość odsprzedaży. Miało to nawet wpływ na Volvo, kiedy niezawodność Volvo spadła w ostatnich latach z powodu dużej liczby problemów na 100 samochodów i wysokiego wskaźnika konserwacji.

  Czy samochody Volvo są trwalsze?

Częste problemy w samochodach Volvo

Niektóre problemy znalezione w samochodach Volvo wpłynęły na ich niezawodność. To z kolei ma wpływ na ich wartość odsprzedaży i prowadzi do ich szybkiej deprecjacji. Powszechne problemy z samochodami Volvo obejmują:

 • Zgłaszane problemy z układem przeniesienia napędu
 • Problem z wyciekiem płynu wspomagania układu kierowniczego
 • Zgłoszone problemy z awarią układu chłodzenia
 • Awaria systemu automatycznego hamowania.

Bezpieczeństwo Volvo

Jeśli jest jedna rzecz, w której Volvo nadal błyszczy, to są to jego funkcje bezpieczeństwa. Przez cały ten czas Volvo utrzymywało swoje oceny bezpieczeństwa. Niektóre elementy bezpieczeństwa zostały nawet wynalezione. Centrum wypadkowe, które posiada Volvo, jest jednym z najlepszych na świecie. Ogólnie rzecz biorąc, Volvo stało się producentem bezpiecznych samochodów luksusowych.

FAQ

Dlaczego Volvo tak szybko się amortyzuje?

Volvo amortyzuje się naprawdę szybko, nawet bardziej niż inni producenci samochodów luksusowych. Deprecjacja samochodów Volvo jest związana z obniżeniem ich niezawodności i wzrostem kosztów utrzymania. Drogie ceny części również przyczyniają się do niskiej wartości odsprzedaży, wpływając na tempo amortyzacji.

Czy samochody luksusowe mają dobrą wartość odsprzedaży?

Luksusowe samochody zazwyczaj nie mają dobrej wartości odsprzedaży. Trudno je kupić, a potem tanio sprzedać. Deprecjonują się szybciej niż samochody ekonomiczne. Po 5 latach amortyzują się zazwyczaj o prawie 50%, co oznacza, że po 5 latach można dosłownie kupić Maserati lub BMW za połowę ceny.

Jednak głównym problemem związanym z zakupem luksusowego samochodu są wysokie koszty utrzymania i drogie części. Luksusowe samochody są skomplikowane w naprawie, więc właściciel z trudem może naprawić swój własny samochód. Chociaż kupujący muszą zmierzyć się z tymi problemami, jakość luksusowych samochodów jest zawsze najlepsza.

  Czy samochody Volvo mają Apple CarPlay?

Jakie są powody niskiej wartości odsprzedaży samochodów luksusowych?

Istnieje wiele powodów niskiej wartości odsprzedaży samochodów luksusowych. Technologia, którą wykorzystują luksusowe samochody jest zawsze nowa i innowacyjna, ale wiąże się z nią wysoka cena i liczba usterek. Usterki wynikające z nowej technologii mogą prowadzić do kosztownych napraw.

Ludzie zazwyczaj boją się płacić wysokie rachunki za naprawy, co jest jednym z największych powodów złych wartości odsprzedaży samochodów luksusowych. Luksusowe samochody używają również bardzo wysokiej jakości części, które trwają dłużej, ale jeśli się zepsują, to będzie bardzo drogi rachunek. Innym powodem jest to, że ludzie nie lubią kupować używanych samochodów ze względu na ich wiek i przebieg.

Czy lepiej jest posiadać samochód produkowany masowo, jak Toyota?

Samochody budżetowe lub produkowane masowo są zawsze tańsze w zakupie niż samochody luksusowe. Mają lepszą wydajność paliwa niż samochody luksusowe i ogólnie rzecz biorąc, są bardziej praktyczne niż samochody luksusowe. Jednakże, brakuje im jakości premium samochodów luksusowych.

Luksusowe samochody zapewniają najbardziej płynne przejażdżki z wygodnym siedzeniem. Samochody takie jak Toyoty czy Hondy również oferują przyzwoite wrażenia z jazdy, ale tak naprawdę nie mogą się równać z tymi z bardziej topowych marek. To naprawdę sprowadza się do tego, jaki typ samochodu kupujący chce kupić i może sobie pozwolić.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z