Jak szybko amortyzują się samochody

Amortyzacja samochodu to różnica między wartością pieniężną samochodu w momencie jego zakupu a wartością po upływie pewnego okresu czasu, np. 3 lub 5 lat, lub gdy przychodzi czas na sprzedaż samochodu. Większość samochodów amortyzuje się o 20% w momencie, gdy wyjeżdżasz z działki, do 35% po pierwszym roku użytkowania i do 60% po pięciu latach użytkowania.

Oczywiście, liczby te różnią się drastycznie w zależności od marki i modelu samochodu, przebiegu, zużycia, listy wyposażenia, popytu na rynku, segmentu samochodów i tak dalej. Niektóre samochody z wyższej półki amortyzują się najszybciej, podczas gdy inne są znane z tego, że nawet zyskują na wartości w czasie.

Używane samochody, zwłaszcza te, które mają więcej niż 5 lat, amortyzują się najwolniej, podczas gdy niektóre 20+letnie samochody mogą często podnosić swoją wartość. Tak czy inaczej, amortyzacja samochodu jest jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego samochodu.

Warto wspomnieć, że istnieją konkretne wskazówki i sztuczki, jak można zminimalizować amortyzację do pewnego stopnia, utrzymując przebieg w dół, unikając niepotrzebnych modyfikacji, które nie mogą być cofnięte, patrząc po samochodzie, i naprawy, gdy jest to konieczne. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednie opcje przy zakupie samochodu, ponieważ jest to niezbędne, jeśli chcesz, aby twój samochód miał przyzwoitą wartość odsprzedaży.

Samochody, które amortyzują się wolniej – Najwyższa retencja wartości

Kupując mądrze, możesz uniknąć przejęcia ciężaru amortyzacji, ale samochody, które amortyzują się powoli, są w większości przypadków zarezerwowane dla wyższej klasy nabywców. Jednak nie zawsze tak jest, ponieważ niektóre stosunkowo tanie samochody są również znane z tego, że dobrze utrzymują swoją wartość.

  Czy warto wymienić akumulator w samochodzie hybrydowym?

Należy śledzić wszystkie aktualne trendy, jeśli chodzi o zakup nowego samochodu, ponieważ mogą one zaoszczędzić pieniądze, gdy przyjdzie czas na sprzedaż samochodu. Doskonałym przykładem są samochody paliwooszczędne, ponieważ zainteresowanie wydajnymi samochodami gwałtownie wzrasta w ciągu ostatniej dekady lub tak.

Producenci samochodów w dzisiejszych czasach odświeżają swoje modele średnio co 4-6 lat, więc zakup w odpowiednim czasie może również wpłynąć na to, jak gwałtownie samochód się amortyzuje. Jeśli samochód, o którym mowa ma długą listę oczekujących na zamówienie, oznacza to, że popyt jest silny, a więc amortyzacja jest niska.

Powinieneś rozważyć przejrzenie różnych źródeł online, które specjalizują się w przewidywaniu, jak dobrze nowy samochód powinien sobie radzić, jeśli chodzi o amortyzację.

Samochody, które najszybciej tracą na wartości – Najniższa retencja wartości

Jest wiele samochodów, które amortyzują się szybciej niż ich konkurencja. Samochody te są zazwyczaj drogie w zakupie i cieszą się niskim popytem. Pełnowymiarowe luksusowe sedany są znane z niewiarygodnie szybkiej deprecjacji, co jest wielką wadą, ponieważ przede wszystkim kosztują dużo pieniędzy.

Niepopularne samochody również deprecjonować szybko, ponieważ zapotrzebowanie rynku na te samochody nie jest wszystko, że przesadzone. Oznacza to, że sprzedawca musi obniżyć cenę jeszcze szybciej, jeśli chce szybko sprzedać samochód, obniżając w ten sposób ogólną wartość odsprzedaży wszystkich podobnych samochodów na rynku.

Jeśli zdecydujesz się na samochód z niepopularnych kolorów zewnętrznych i wewnętrznych, nie robisz sobie przysługę, ponieważ samochody takie jak te są znane deprecjonować szybciej niż bardziej konserwatywnie optioned-out modelu. W sumie, powinieneś zbadać wszystkie rodzaje przewodników cenowych online, które również specjalizują się w przewidywaniu, jak szybko samochód traci na wartości.

  Najlepszy samochód na polowania

Porady na temat minimalizowania amortyzacji

Istnieją sposoby na to, jak można zniwelować efekty amortyzacji, a wybór bezpiecznych kolorów zewnętrznych i wewnętrznych jest tego doskonałym przykładem. Jednak najważniejszą rzeczą jest przebieg, ponieważ niektóre przykłady z niskim przebiegiem są często nawet o 50% droższe niż porównywalny przykład z wysokim przebiegiem.

Jeśli dobrze dbasz o swój samochód, co oznacza, że serwisujesz go u dealera, przeprowadzasz wszystkie naprawy w odpowiednim czasie i ogólnie utrzymujesz samochód w czystości, amortyzacja nie jest tak przesadzona. Liczba poprzednich właścicieli samochód miał również wpływ na amortyzację, im mniej tym lepiej.

Gwarancja odgrywa również ogromną rolę, jeśli chodzi o amortyzację, więc należy rozszerzyć gwarancję samochodu, ponieważ są one prawdopodobnie będzie odzyskać koszt, gdy przychodzi czas, aby sprzedać samochód. Niezawodne samochody zawsze cieszą się dużym popytem, co oznacza, że tego typu samochody lepiej utrzymują swoją wartość.

Sekcja FAQ

Które marki samochodów doświadczają niskiej amortyzacji?

Popyt rynkowy, niezawodność i atrakcyjność marki mają duży wpływ na to, jak dobrze samochód zachowuje wartość. Marki takie jak Toyota, Lexus i Porsche są znane ze swojej niezawodności i pożądania, więc te trzy są zawsze na samym szczycie, jeśli chodzi o amortyzację rynku.

Z drugiej strony, marki takie jak Maserati są niskie w popytu rynkowego, co czyni je deprecjonować najszybciej. BMW jest również znany z gwałtownej amortyzacji, ale to zależy od modelu, o którym mowa. Land Rovery również szybko tracą na wartości, ponieważ są niezwykle drogie, ale po kilku latach stają się zawodne.

  Jakie samochody mają przekładnie łopatkowe?

Które samochody zyskują na wartości?

Drogie, limitowane edycje, samochody egzotyczne i klasyczne są znane z tego, że ich wartość rośnie wraz z upływem czasu. Szczególne halo cars, last-of-its-kind supercars i niesamowicie popularne nowe samochody są tymi, które mają tendencję do wzrostu wartości w krótkim okresie czasu.

To wzór można zobaczyć z wszelkiego rodzaju przedmiotów, co oznacza, że nie jest to tylko zarezerwowane dla samochodów. W związku z tym, że jest to niesłychanie popularna marka, to nie ma co się łudzić, że będzie ona w stanie utrzymać się na rynku.

Czy jest sens kupować nowy samochód?

Wiele osób uważa, że samochody osiągnęły w ostatnich latach pewien poziom, co oznacza, że nowsze samochody nie są lepsze od starszych. Jako takie, to nasuwa pytanie, czy to ma sens, aby kupić nowy samochód w ogóle, zwłaszcza jeśli kupisz samochód na zewnątrz.

To powiedziawszy, czasami lepiej jest zdecydować się na finansowanie lub leasing, ponieważ te rodzaje umów mają tendencję do rozważenia amortyzacji w czasie, co oznacza, że są one często bardziej miękkie na portfelu. Tak czy inaczej, pamiętaj o wcześniejszym zbadaniu, aby podjąć rozsądną decyzję finansową.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z