Jak ustalić, jaki model Mercedesa posiadam?

Jak ustalić, jaki model Mercedesa posiadam?

W 2021 roku Mercedes oferuje mnóstwo różnych modeli do każdego możliwego zastosowania. Obecna linia produkcyjna ma wiele cech wspólnych, które pomagają powiązać każdy model z tożsamością marki, ale czasami sprawiają, że modele wyglądają zbyt podobnie do siebie.
Z tego powodu określenie modelu, na który patrzysz, może nie być tak łatwe jak kiedyś. Ale istnieje wiele sposobów, na które są w stanie określić, jaki model masz.

Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się, jaki model Mercedesa posiadacie, jest spojrzenie na plakietkę z oznaczeniem modelu znajdującą się z tyłu pokrywy bagażnika. Można również sprawdzić numer VIN, naklejkę na szybę, kartę serwisową lub poszukać informacji w systemie informacyjno-rozrywkowym.

Plakietka z oznaczeniem modelu na pokrywie bagażnika

Od początku istnienia marki, Mercedes umieszczał oznaczenie modelu na pokrywie bagażnika. Oznaczenie składa się zazwyczaj z klasy:

 • Model
 • Oznaczenie związane z silnikiem z lub bez wymuszonego wtrysku
 • Systemu napędu na cztery koła
 • oznaczenie AMG lub Maybach dla wyższych wersji wyposażenia.
  Na przykład, plakietka E63 AMG S 4-MATIC oznacza, że dany model jest najmocniejszym modelem klasy E AMG z napędem na cztery koła. Jeśli na plakietce widnieje oznaczenie E53 AMG, oznacza to, że dany model to podstawowa klasa E AMG o wysokich osiągach.
  Pięć lat temu Mercedes zmienił oznaczenie modelu. Wcześniej, jeśli na plakietce widniał napis E300, oznaczało to, że samochód jest napędzany silnikiem o pojemności 3,0 litra. Obecnie oznacza to zazwyczaj, że jeśli numer jest większy, to jest napędzany mocniejszym silnikiem niż samochód z małym numerem na klapie bagażnika.
  Które modele Mercedesa mają kamery 360°?

VIN: Numer Identyfikacyjny Pojazdu

W 1981 roku amerykańska Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (National Highway Traffic Safety Administration) ustandaryzowała numer VIN (Vehicle Identification Number) jako sposób na zapewnienie unikalnego sposobu określania każdego nowo wyprodukowanego lub importowanego samochodu.
Wcześniej samochody używały numeru silnika. Stało się to problemem, ponieważ wiele samochodów wymieniało swoje silniki w połowie okresu eksploatacji ze względu na niezawodność lub z innych powodów.
VIN jest w pewnym sensie motoryzacyjną wersją odcisku palca, ponieważ każdy wyprodukowany model ma swój unikalny kod. VIN składa się z 17 znaków (cyfr i dużych liter): Jeśli jest on mniejszy niż 17, oznacza to, że samochód został wyprodukowany przed 1981 rokiem.

Co oznacza numer VIN

 • Pierwszy znak mówi, gdzie samochód został wyprodukowany.
 • Drugi i trzeci mówią, kto zbudował samochód (jaki producent).
 • Kolejne 4 znaki określają, jaki to model, podając silnik, rozmiar i typ modelu.
 • Dziewiąty znak to kod zabezpieczający, służący do fabrycznej walidacji numeru VIN.
 • Dziesiąty znak informuje o roku produkcji.
 • Ostatnie 6 znaków to numer seryjny pojazdu, który informuje o tym, w jakim zakładzie wyprodukowano samochód.
  W większości modeli Mercedesa numer VIN znajduje się na przedniej szybie i jest to zdecydowanie najbardziej wiarygodny sposób na określenie, jaki model posiadasz.

Naklejka na szybę, arkusze serwisowe i system infotainment szczegóły samochodu

Do każdego sprzedawanego nowego samochodu dołączona jest odpowiednia naklejka na szybę, która mówi wszystko, co trzeba wiedzieć o modelu, wyposażeniu, kosztach i wskaźnikach efektywności paliwowej. Większość właścicieli zachowuje naklejkę na szybę, ponieważ ułatwia ona kupującemu z drugiej ręki uzyskanie informacji o samochodzie i pierwotnym sprzedawcy.
Ponadto, można również sprawdzić swoje arkusze usług serwisowych, jak większość modeli są obsługiwane przez autoryzowanych dealerów. Te arkusze również zazwyczaj zawierają wszystkie informacje na temat modelu i historii pojazdu.
Jeszcze jeden sposób na określenie modelu to sprawdzenie informacji o samochodzie w systemie infotainment. Jest to samochodowa wersja właściwości systemu w komputerze i powinna zawierać wszystkie informacje, których możesz kiedykolwiek potrzebować o danym samochodzie.

  Czy Mercedes produkuje kombi?

Więcej o numerach VIN

Który sposób określania oznaczenia modelu Mercedesa jest najbardziej niezawodny?

Najpewniejszym sposobem identyfikacji Państwa pojazdu jest zdecydowanie numer VIN, ponieważ jest to najważniejszy numer identyfikacyjny związany z samochodem. Numeru VIN nie można w żaden sposób zakryć ani wymazać, ponieważ rząd nakazuje, aby numer VIN był łatwy do odczytania w każdym momencie życia samochodu.
Trasa odznaka bagażnika jest zazwyczaj tak wiarygodne jak VIN, ale czasami ludzie de-badge swoje pojazdy, jak to sprawia, że dla czystszego wyglądu. Ponadto, niektórzy ludzie lubią umieszczać oznaczenia takie jak AMG na modelach innych niż AMG z zamiarem oszukania kogoś, kto myśli, że posiada AMG, podczas gdy tak nie jest.

Czy istnieją inne miejsca, w których mogę szukać numeru VIN Mercedesa?

Numer VIN można znaleźć na wielu różnych częściach pojazdu. Niektóre z nich to: ościeżnica drzwi kierowcy lub czasami po stronie pasażera, pod przednią szybą po stronie kierowcy, w pobliżu ściany ogniowej pojazdu, a nawet na kolumnie kierownicy. Ponadto, VIN można znaleźć pod maską w kilku miejscach.
Ponadto, VIN można znaleźć na wielu dokumentach związanych z konkretnym samochodem. Dokumenty takie jak dowód rejestracyjny, tytuł rejestracyjny samochodu i dokumentacja serwisowa od dealera zazwyczaj również zawierają VIN.

Co to znaczy, jeżeli nie mogę znaleźć numeru VIN lub nie pasują one do siebie?

Jeśli nie mogą Państwo znaleźć numeru VIN we wszystkich wyżej wymienionych miejscach, a sprawdzili Państwo wszystkie dokumenty, lub niektóre z nich różnią się od pozostałych, powinni Państwo zasięgnąć informacji w DMV (Department of Motor Vehicles), ponieważ oni są w stanie ustalić numer VIN konkretnego samochodu.
Powodem tego problemu jest zazwyczaj urzędnicze niedopasowanie i może być rozwiązany dość łatwo. Ale w niektórych przypadkach może to faktycznie oznaczać, że samochód jest kradziony. Nawet jeśli jest to niejasne możliwości, należy zawsze upewnić się, że wszystkie VIN pasuje na każdym dokumencie i każdej lokalizacji na samochód przy zakupie używanych.

  Czy można zmienić grill w Mercedesie?

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z