Jak wyczyścić korozję akumulatora samochodowego

Jeśli masz problemy podczas próby uruchomienia samochodu są szanse, że akumulator jest winny. Jako takie, należy zlokalizować baterię wewnątrz samochodu i sprawdzić, czy są jakieś łuszczące się białe lub niebieskawe substancje na górze zacisków baterii.

Jeśli tak, to mamy do czynienia z akumulatorem skorodowanym, który wymaga czyszczenia, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Uwolnienie akumulatora od korozji jest dość prostym zadaniem. Wszystko, co musisz zrobić, to odłączyć akumulator, zastosować odpowiedni roztwór czyszczący, wyszorować akumulator, spłukać i wysuszyć oraz zastosować substancję zapobiegającą korozji, aby proaktywnie rozwiązać te problemy w przyszłości.

Narzędzia potrzebne do wykonania tej pracy to klucz do odłączania akumulatora, soda oczyszczona, środek do czyszczenia akumulatora, szczotka, chłodna woda, ściereczka z mikrofibry do osuszenia akumulatora, a nawet kompresor powietrza. Należy również zainwestować w wysokiej jakości środek antykorozyjny, taki jak wazelina, spray do ochrony zacisków lub podkładki antykorozyjne.

Pamiętaj, aby zaparkować samochód w miejscu osłoniętym przed czynnikami zewnętrznymi, z dala od ruchu ulicznego. Ta praca powinna zająć Ci mniej niż godzinę, jeśli wykonasz wszystkie kroki poprawnie. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Krok 1. – Wyłącz swój samochód i zaparkuj go w bezpiecznym miejscu

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić przygotowując się do czyszczenia akumulatora z korozji jest wyłączenie samochodu, zaparkowanie go i upewnienie się, że zaciągnąłeś hamulec postojowy. Ilekroć masz do czynienia z elektroniką samochodową trzeba się upewnić, że samochód jest wyłączony i nie idzie nigdzie.

  Które fotele samochodowe są lepsze skórzane czy materiałowe?

Jako takie, również upewnij się, aby zaparkować samochód w bezpiecznym środowisku, takim jak garaż, ponieważ nie chcesz, aby wyłączyć istotne elementy samochodu na zewnątrz, jeśli są jakiekolwiek szanse deszczu, śniegu lub ekstremalnych temperatur, a nawet ruchu.

Krok 2. – Odłącz wszystkie kable

Oprócz tego, że musisz wyłączyć samochód, musisz również odłączyć akumulator przed rozpoczęciem pracy nad samochodem, ponieważ nie chcesz spowodować żadnych zwarć, które mogą być śmiertelne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego samochodu. Jeśli prąd przepływa bez kontroli, może to spowodować wiele szkód, a nawet ustawić samochód w ogniu.

Musisz całkowicie odizolować akumulator, co oznacza, że musisz wziąć klucz i odłączyć wszystkie kable od obu biegunów akumulatora, wyjąć je z akumulatora i umieścić w bezpiecznym i suchym miejscu.

Krok 3. – Najpierw sprawdź kable

Korozja jest znana z tego, że rozprzestrzenia się z dotkniętego obszaru na inne metalowe elementy, co oznacza, że może również uszkodzić twoje kable. Sprawdź je po wyjęciu z akumulatora, aby upewnić się, że nie są skorodowane.

Jeśli są, można usunąć połączenia zaciskowe i przeciąć przewód o kilka centymetrów w miejscu, gdzie nie ma korozji. Jeśli to spowoduje, że twoje kable będą zbyt krótkie, będziesz musiał zainwestować w nowe kable do akumulatora.

Krok 4. – Czyszczenie akumulatora

Musisz zneutralizować kwas akumulatorowy podczas czyszczenia akumulatora, a najlepszym sposobem na to jest zainwestowanie w bezpieczny roztwór do czyszczenia akumulatora. Rozpyl go na zaciski i pozostaw na kilka minut, a następnie użyj szczotki, aby usunąć korozję.

  Jak zasłonić okna samochodu do spania

Pamiętaj, aby powtórzyć ten proces, aż terminale są czyste. Teraz trzeba spłukać zaciski w dół z odrobiną wody i wysuszyć je za pomocą ściereczek z mikrofibry lub sprężarki powietrza, jeśli masz dostęp do jednego. Jeśli nie masz żadnych środków do czyszczenia baterii, możesz zmieszać sodę oczyszczoną z wodą i zrobić mieszankę do czyszczenia baterii DIY.

Krok 5. – Użyj papieru ściernego, aby usunąć uporczywą rdzę i połącz baterię

Aby całkowicie wyczyścić akumulator, musisz użyć drobnoziarnistego papieru ściernego, aby zeszlifować najbardziej uporczywe plamy rdzy z dala od akumulatora. Dzięki temu akumulator będzie działał w optymalnym stanie, ponieważ zaciski działają najlepiej, gdy są w 100% wolne od korozji.
Teraz nadszedł czas na podłączenie wszystkiego z powrotem i umieszczenie akumulatora w uchwycie akumulatora. Zawsze upewnij się, że wszystkie zaciski są prawidłowo podłączone, a także upewnij się, że używasz uchwytu akumulatora, ponieważ nie chcesz, aby akumulator trząsł się podczas jazdy.

Krok 6. – Zapobieganie korozji w przyszłości

Aby to wszystko zakończyć powinieneś nałożyć na zaciski wazelinę, spray do ochrony zacisków lub podkładki antykorozyjne. Możesz również użyć smaru dielektrycznego na zaciskach, ale dopiero po skutecznym dokręceniu śrub zacisków akumulatora.

Tak czy inaczej, w ten sposób eliminujesz wszelką przyszłą rdzę z zacisków, co oznacza, że twój akumulator powinien być wolny od rdzy.

Dział FAQ

Czy mogę wyczyścić mój akumulator, gdy jest on podłączony?

Nie, nie można, ponieważ korozja nie zostanie całkowicie oczyszczona. Większość korozji i tak znajduje się pod zaciskami. Poza tym, nie podłączając akumulatora, ryzykują Państwo nawet zwarcie.

  Dlaczego samochody typu kombi wyszły z mody w USA?

Jak już wcześniej wspomniano, akumulator należy zawsze odłączać w bezpiecznym miejscu, zanim zacznie się z nim cokolwiek robić.

Czy korozja może zniszczyć akumulatory samochodowe?

Jak najbardziej, dlatego jeśli nie chcą Państwo od razu inwestować w nowy akumulator, należy go natychmiast wyczyścić. Jednak nawet jeśli po prostu wymienisz akumulator, ale nadal będziesz trzymać się starych przewodów zaciskowych, możesz spowodować korozję na nowym akumulatorze w krótkim czasie.

W związku z tym, najlepiej jest wyczyścić kable, jeśli to konieczne, przy okazji czyszczenia akumulatora. Z drugiej strony dobrze jest wymienić kable, jeśli chcą Państwo mieć pewność, że nowy akumulator jest możliwie jak najbardziej zabezpieczony przed korozją.

Jak długo wytrzymują akumulatory samochodowe?

Akumulatory samochodowe mogą wytrzymać od 2 do 6 lat, w zależności od marki i modelu samochodu, sposobu jego użytkowania i ostrożności w obchodzeniu się z nim. Wymiana akumulatora jest częścią regularnej konserwacji, więc nie zdziw się, jeśli będziesz musiał zainwestować w nowy akumulator wcześniej.

Zawsze, gdy chcesz wymienić akumulator, najlepiej jest sprawdzić również alternator, ponieważ zdrowy alternator jest niezbędny, aby akumulator działał dłużej niż kilka godzin.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z